Lidovky.cz

Pravice: důchodový systém se musí změnit, levice je pro stabilizaci

Česko

  10:11
PRAHA - Občanští demokraté, TOP 09 i lidovci ve svých volebních programech upozorňují na to, že kvůli stárnutí populace nebude možné zachovat současný systém financování důchodů. Vedle státního takzvaného průběžného systému by se mělo podle nich využít doplňkové fondové spoření a mezigenerační solidarity. ČSSD a KSČM ve svých programech naopak zdůrazňují potřebu zvyšovat důchody a zachovat dřívější odchody do důchodu těžce pracujících. Vyplývá to ze srovnání předvolebních programů jednotlivých stran.

Současný důchodový systém je postavený hlavně na tom, že lidé v produktivním věku financují důchody seniorů a očekávají, že jim společnost totéž nabídne ve stáří. Takový systém chce udržet a stabilizovat ČSSD, mluví o něm také KSČM. Podle ODS, KDU-ČSL i TOP 09 je ale systém bez hlubší reformy neudržitelný. "Odmítáme populismus a krátkozraké strkání hlavy do písku před demografickým vývojem," uvádí ve svém programu například ODS.

Také ČSSD hovoří o pokračování reformy důchodového systému, trvá ale na tom, že k ní musí dojít až po dohodě politických stran. O nutnosti diskuze o reformě je přesvědčena také ODS.

Podle ODS, KDU-ČSL i TOP 09 by si měli lidé v aktivním věku spořit na důchod a bezdětní by měli postupně do systému vnášet o něco více prostředků. Nejpropracovanější část programu o mezigenerační solidaritě nabízí lidovci. V rámci průběžného systému by se podle KDU-ČSL mohla snižovat výše povinného příspěvku o tři procenta na každé dítě po dobu jeho ekonomické závislosti. Celková sleva by mohla dosáhnout až 12 procent.

Rodiče s menším počtem dětí by si podle KDU-ČSL měli šetřit na část svých důchodových příjmů v kapitálovém pilíři systému. Lidovci navíc navrhují, aby se lidem v aktivním věku převáděla část pojistného ve výši zhruba dvou procent hrubé mzdy vlastním rodičům. ČSSD chce stávající stav průběžného systému zachovat a stabilizovat. Podle sociálních demokratů se dá počítat s přebytky ve výši několika miliard korun na důchodovém účtu. Možnost posílení příjmové stránky důchodového systému ČSSD spatřuje dále ve zvýšení sazby pojistného pro lidi s vyššími příjmy a zvýhodnění dobrovolného připojištění formou státní podpory.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzroste v roce 2065 průměrný věk Čechů z nynějších 40 na 49 let. Podíl lidí starších 65 let podle nich vyšplhá ze současných 15 na 32 procent. Počet lidí nad 85 let se do roku 2065 zvýší proti současnosti 7,5krát, ještě výrazněji vzroste počet osob starších 100 let. Podle odborníků se politici na tento jev připravují nedostatečně.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.