Lidovky.cz

Politici teď začnou jednat o rychlém přijetí ústavních změn

Česko

  20:28
PRAHA - Lídři politických stran začnou v pátek ráno jednat o ústavně čistém způsobu vyvolání předčasných voleb. Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa je potřeba posoudit návrhy ústavní změny, které umožňují konec současné sněmovny a které už v dolní komoře leží. Předseda ODS Mirek Topolánek prohlásil, že tyto návrhy ústavně čisté řešení situace umožňují.

Podle nich by bylo možné volby uspořádat 6. a 7. listopadu. "Toto (navržené) řešení není účelovým a násilným zásahem do ústavního pořádku, ale naopak jeho potřebným obecným doplněním, jak ukazuje dlouhodobý vývoj," řekl k ústavní novele, kterou budou poslanci projednávat v pátek v závěrečném čtení. Podle navržené změny by sněmovnu měl prezident rozpustit na návrh třípětinové většiny všech poslanců.

Topolánek prohlásil, že změna ústavy umožní předejít podobným situacím v budoucnu. Zároveň uvedl, že ODS o ni usiluje od chvíle, kdy byla svržena vláda. Poté prý opozice nechtěla sestavit vlastní kabinet, a neumožnila tak absolvovat tři neúspěšné pokusy o složení vlády, což je jeden ze způsobů jak podle současné ústavy dospět k předčasným volbám. "Právě tato v demokracii nestandardní situace, kterou naše ústava nepředpokládá, vyvolala potřebu řešení vyvolání předčasných voleb," řekl Topolánek.

Předseda ODS také prohlásil, že občanští demokraté dnešní rozhodnutí ÚS respektují. Ostatní strany vyzval k témuž.

Podle prezidenta Václava Klause ale ÚS svým rozhodnutím prohloubil politickou krizi v zemi. "Chceme-li se dnes i do budoucna vyhnout podobným situacím, které hrozí chaosem a ohrožují celou společnost, blíží se chvíle, kdy bude nutno přijmout novou ústavní definici pravomocí Ústavního soudu," uvedl Klaus.

Premiér Jan Fischer vzal rozhodnutí ÚS na vědomí, řekl ČTK jeho mluvčí Roman Prorok. Fischerova úřednická vláda nyní povede zemi déle, než se čekalo. Fischer je přitom přesvědčen, že se český parlament shodne na ústavně konformním řešení, které zemi dovede k předčasným volbám v náhradním termínu.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že rozsudek bere na vědomí a jeho odůvodnění si prostuduje. V první reakci na průlomový verdikt však poznamenal, že rozhodnutí soudu podle jeho názoru odporuje ústavnímu principu, že "veškerá moc patří lidu". Veřejnost podle Paroubka pociťuje potřebu uskutečnit volby. V dalších dnech a hodinách bude podle něj ČSSD hledat možnosti, aby lidé mohli ovlivnit dění v zemi.

Kriticky se k verdiktu postavil i Filip. "Zvítězilo právo poslance (Miloše) Melčáka (který podával stížnost) nad právem občanů České republiky," řekl.

Menší parlamentní strany naopak rozhodnutí ÚS uvítaly. "Respektujeme rozhodnutí ÚS a jsme rádi, že nepodlehl politickému tlaku," řekl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Zdůraznil, že lidovci byli od počátku proti jednorázovému řešení situace. Zároveň vyjádřil naději, že bude možné uspořádat volby co nejblíže původnímu říjnovému termínu.

Podobně hodnotil verdikt ÚS šéf Strany zelených Ondřej Liška. "Rozhodnutí Ústavního osudu musí uvítat všichni, kteří chtějí žít v právním státě a kteří nechtějí, aby byla ohýbána ústava podle toho, jak se zrovna vládnoucí většině v parlamentu hodí," řekl. Podle zelených může rozhodnutí soudu přispět ke zlepšení tvorby zákonů.

Také předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg rozsudek vnímá pozitivně. Ústavní soud podle něj jasně stanovil nadvládu ústavního práva nad vůlí politiků.

"Byť přiznáváme, že TOP 09 je prodloužením volebního boje vystavena nemalým problémům, těžkosti, které my i jiné politické strany budou mít, jsou podřadné otázkám práva," uvedl. Zároveň kritizoval jakékoli útoky na ÚS, podle něj poškozují dobrou pověst země.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.