Lidovky.cz

Studenti Masarykovy univerzity učí v Angole, jak si hrát s dětmi

Česko

  17:54
BRNO - Až v Angole učí zástupci Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, jak nejlépe trávit volný čas. V Kuitu, hlavním městě provincie Bié, budují pro děti speciální středisko.

Až v Angole učí zástupci Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, jak nejlépe trávit volný čas. V Kuitu, hlavním městě provincie Bié, budují pro děti speciální středisko. foto: Lidové noviny

Současně dospělým zájemcům nabízejí vzdělávací kurzy, po jejichž absolvování pak mohou v centru pracovat. "Naším cílem je pomoci dětem a mladým lidem, kteří vyrůstají ve velmi složitých podmínkách afrického státu, destíky let sužovaném válkou,” vysvětlila smysl projektu jeho řešitelka Lenka Gulová z pedagogické fakulty.

V Angole žijí tisíce sirotků, kteří ztratili rodiče ve válce. A i když je v zemi povinná školní docházka, ne všechny děti výuku absolvují. "Ve třídách bývá okolo čtyřiceti až padesáti žáků. Školáci si s sebou nosí židličky, ale stolky obvykle chybějí, takže výuka psaní či čtení je skoro nemožná,” popsala Klára Jelínková, která má projekt v Angole na starosti. Centrum by proto mělo nabízet angolským dětem takové aktivity, které by je naučily smysluplně využívat volný čas a současně vzbudily jejich zájem o vzdělání.

Pro samotné centrum budují Češi novou budovu, kde se budou vyškolení pedagogové s dětmi scházet. Stavba se čtyřmi místnostmi by měla být dokončela koncem září. "Chtěli jsme, aby se budova co nejvíce podobala místním stavbám, proto jsme zvolili kruhový půdorys,” upřesnila Gulová. Po otevření tu najdou malí Angolané podobnou nabídku jako české děti: počítačové či jazykové kroužky nebo dramatickou výchovu. Počítá se také s úpravou venkovního prostranství na dětské hřiště a lanové centrum.

Speciální kurzy pro pedagogy volného času a takzvané animátory, kteří budou s dětmi pracovat, zatím absolvovalo dvacet Angolanů, devět dalších je navštěvuje. Protože však stavební práce zatím nebyly dokončeny, vycházejí zatím za dětmi přímo do terénu. Pravidelně za nimi míří do chudinských okrajových čtvrtí, kam vedou jen prašné cesty a kde se mezi chatrčemi a domky z hlíny válí hromady odpadků.

"Obvykle dojdou na nějaké prostranství a desítky děti se kolem nich velmi rychle seběhnou. Animátoři si s nimi hrají, učí je společenské hry jako třeba karty či pexeso, ale i třeba fotbal hrát podle pravidel, což je pro většinu i dospělých Angolanů zcela neznámá věc,” popsal svoje zkušenosti student Jan Buďa.

"Původně se sice počítalo s tím, že absolventi našich kurzů budou pracovat výhradně v centru, ale terenní práce natolik zaujala i angolskou viceguvernérku, že se možná bude hledat způsob, jak v ní pokračovat. Už i proto, že se tímto způsobem dají upřesňovat počty dětí, které nechodí do školy,” doplnil Buďa.

Náklady na tříletý projekt, jehož garantem je ministerstvo zahraničních věcí, dosahují osmi milionů korun. Platí je stát z rozvojové pomoci. Budova centra vyrůstá na pozemku řádu Marištů, kteří ji v příštím roce dostanou do správy.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.