Lidovky.cz

Případů opilých dětí na severu Moravy stále přibývá

Česko

  12:18
OSTRAVA - V Moravskoslezském kraji přibývá mladých lidí, které musí záchranáři kvůli jejich podnapilosti převést k lékařskému ošetření. Přestože podle záchranářů bývají pod vlivem alkoholu nejčastěji dospívající ve věku od 15 do 18 let, výjimkou nejsou ani čtrnáctileté děti. Vyplývá to z ankety ČTK.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Poslední alarmující případ je z minulého týdne, kdy na jednotce intenzivní péče skončili dva opilí čtrnáctiletí chlapci, u nichž lékaři zjistili poruchu vědomí.

"Záchranná služba se stále častěji setkává s případy, kdy je volána k nezletilým či mladistvým, kteří jsou silně pod vlivem alkoholu. Záchranná služba v tomto směru nevede statistiku, ale o nárůstu lze hovořit v každém případě. Odhadem by se mohlo za poslední dva roky jednat tak o 15 procent," řekl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

Obdobné zkušenosti mají například i ve Vítkovické nemocnici v Ostravě, kde jen v letních měsících přijali 18 silně opilých dětí, což je proti předchozím rokům třetinový nárůst.

"Pokud jim ještě nebylo devatenáct let, musíme je podle zákona ošetřit na dětském oddělení, kde ale ruší ostatní dětské pacienty, nebo dokonce ničí vybavení nemocnice. Bohužel je převážná část dětí tak opilá, že jsou v akutním ohrožení života," uvedl primář dětského oddělení nemocnice Jan Boženský.

Opilé dívky pod 12 let nejsou výjimkou

Dodal, že opilé děti se snaží oddělovat od normálních pacientů. Nezřídka se totiž stává, že mladí opilci řvou, dělají nepořádek a zvracejí. Ve Vítkovické nemocnici nejčastěji přijímají opilé pacienty od 13 do 15 let, ale pamatují i opilé mladší děti.

"Například v měsíci červenci jsme přijali dvě dívky mladší 12 let, u kterých se hladina alkoholu v krvi pohybovala nad dvě promile. Bohužel musíme potvrdit, že v posledních letech hospitalizujeme stále mladší děti pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky," řekl Boženský. Podle něj snadná dostupnost alkoholu a relativně velká společenská tolerance k jeho požívání situaci stále zhoršuje.

Také podle mluvčího ostravské fakultní nemocnice Tomáše Oborného bývá u dětských pacientů průměrná hodnota naměřeného alkoholu v krvi více než dvě promile.

"Nezřídka se stává, že je u dětí potvrzena mimo požití alkoholu rovněž přítomnost nikotinu, marihuany a jiných drog v těle," upřesnil přednosta Kliniky dětského lékařství Michal Hladík.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.