Lidovky.cz

Papežská mše se odehraje mezi křížem a kotvou

Česko

  18:20aktualizováno  21:18
BRNO - Tématem papežovy návštěvy v Brně je naděje. A jejím symbolem jedenáctimetrová kotva. Dělníci ji dnes s pomocí techniky umístili nedaleko hlavního pódia u brněnského letišti, kde bude Benedikt XVI. v neděli sloužit mši pro desetitisíce věřících.

Finišují i úpravy prostranství před pódiem, kde bude stát papež. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Kotva stojí podle přání architektů na pomyslné duchovní ose celého areálu, která vede od starých božích muk přes prostor pro věřící. "Tato osa je je spojnicí mezi minulostí, našimi předky, kteří stavěli tato boží muka, přes přítomnost – společnou velkou mši – do budoucnosti – s nadějí," vysvětluje svoji vizi architekt Marek Štěpán, který dal areálu podobu. Po této ose má také ve svém papamobilu papež v neděli přijíždět.

Horečná aktivita příprav na návštěvu Svatého Otce na letišti v Brně Tuřanech

Kotva je vysoká asi jedenáct metrů a je umístěna na metrovém náspu. Je mírně stylizovaná a má bílou barvu, ostatně jako většina areálu. Vyrobena je pro dočasné použití a následně ji bude možné recyklovat. K jejímu nasvětlení poslouží scénické osvětlení.

Obří kříž se po mši přestěhuje ke katedrále 

Na rozdíl od kotvy se dvanáctimetrový kříž, který dnes rovněž dělníci v areálu bohoslužby postavili, stane jako jediný artefakt trvalou připomínkou na historicky první papežskou návštěvu v brněnské diecézi. Po mši ho dělníci přesunou do blízkosti katedrály svatého Petra a Pavla na brněnském Petrově.

Mše v Brně

Areál v Brně by měl být schopen pojmout až 150 tisíc věřících, zahrnuje i sekce pro vozíčkáře. Většina z diváků už má svá místa v některém ze sektorů jistá, místenky si mohli zamluvit na farnostech. Připraveny jsou však i místenky pro ty, kdo dorazí až na místo. Mši a dění na pódiu přiblíží přítomným i velkoplošné obrazovky.

V místě hřebů kříž ve čtvrtek doplní foukané sklo, které symbolizuje rány Kristovy. Skleněné koule, které vyrobili novoborští skláři, budou červené, symbolické barvy bylo dosaženo přidáním zlata do skla. Kříž z nerezu, opláštěný bronzem, vyrobili za použití nejmodernějších technologií v dílně Martina Janda v Osiku u Litomyšle a váží i při své výšce necelou tunu.

I se vztyčením kříže musel pomoci jeřáb.

Podobné symboly provázejí i další návštěvy papeže; stále je známý kříž, který symbolizoval návštěvu Jana Pavla II. v areálu na Velehradě v roce 1990. 

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.