Lidovky.cz

Záchranáři našli ve zříceném domě těla všech čtyř dělníků

Česko

  13:13aktualizováno  6. října 13:08
PRAHA - V neděli brzy ráno našli hasiči mrtvé tělo čtvrtého dělníka v troskách domu v pražské Soukenické ulici, který se z doposud neznámých příčin zřítil v pátek po poledni.

V centru Prahy v Soukenické ulici se 2. října zřítila část domu. Sutiny zavalily zřejmě několik lidí foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Čtvrtá oběť ležela rovněž pod asi čtyřmetrovou vrstvou trosek, asi tři metry od místa, kde záchranáři našli tělo třetího dělníka. Hasiči po téměř 40 hodinách ukončí odklízení sutě. Pokračovat bude vyšetřování příčin neštěstí. Na záchranných pracích se podílely desítky hasičů, specialisté se psy, policisté, těžká technika a další.

"Zásah byl velmi náročný tím, že se vlastně několikrát musela práce přerušovat, hasiči museli vyklízet doslova v několika vteřinách pracoviště, protože hrozilo nějakým způsobem zřícení té konstrukce," sdělil po nálezu posledního těla mluvčí hasičů Vít Pernica.

Všechny oběti našli záchranáři na místech, která předtím označil policejní pes. Když se začal dům hroutit, dělníci se prý snažili ještě utéct; jejich těla byla nalezena u schodů. První dvě těla našli záchranáři v sobotu před 22:00, třetí v noci a čtvrté v neděli brzy ráno. 

Podle informací Mladé fronty Dnes se jednalo o jednoho Ukrajince a tři Bulhary.

Pátrání se zrychlilo až po zpevnění stěn
Pátrání po zasypaných dělnících pokračovalo rychlejším tempem po zpevnění objektu. V sobotu kolem 18:00 se podařilo odstranit už polovinu zříceného materiálu. Hasiči museli budovu průběžně zpevňovat trámy, protože se ve zdech objevovaly trhliny.

"Jsou tam zřícená čtyři patra stropu, zavaleni jsou pravděpodobně čtyři dělníci, které záchranáři intenzivně hledají," potvrdil na začátku záchranné akce serveru Lidovky.cz mluvčí Pernica.

V pátek v noci přivezli záchranáři na místo jeřáb a v jeho kleci se přes čtyřpatrový dům stojící vedle trosek spustili na dvůr, kde odstraňovali kusy střechy visící nad sutinami.Soukenická ulice 25, zřícený dům

Mluvčí uvedl, že kvůli hluku strojů nemohli při hledání použít echolokátory, při pátrání jim však pomáhali hlavně psi. Záchranáři původně předpokládali, že se dostanou k zasypaným dělníkům v sobotu ráno. Práce však komplikovaly praskající zdi a trosky budovy, které hasiče ohrožovaly.

Sutiny zavalily čtyři muže, kteří v domě pracovali. Pátý na poslední chvíli z místa katastrofy utekl. Během pátku nikoho z dělníků nevyprostili, našli však dvě přilby a kolečko.

Způsobil zřícení neodborný zásah nebo nástavba?
Na místě byl také statik hlavního města Prahy Petr Macháň, který zkoumá, zda nehrozí další zřícení. Příčinu pádu budovy zatím podle něj není možné určit, pravděpodobné jsou dvě varianty.

"V suterénu domu byl zřejmě vyhlouben větší otvor do nosné stěny, následně se zřítily stropy domu," uvedl. Podle druhé možnosti byla neodborně provedená patrová nástavba domu.

"Hroutící se horní stropy pak s sebou vzaly i ty spodní," dodal statik. Okolní domy jsou podle něj v pořádku. Na otázku, zda následně proběhne demolice budovy Macháň odpověděl: "V podstatě už proběhla."

Obvodové stěny budovy podle Pernici stojí, ale "stropy šly k zemi". "Stropy se propadly a vytvořily asi 3,5 metru tlustou vrstvu sutě, která zasypala dělníky, " popsal situaci mluvčí hasičů.

Starosta Prahy 1 Petr Hejma televizi Nova řekl, že dělníci zřejmě narušili statiku budovy pracemi, na které nebylo vydáno stavební povolení. "Vypadá to, že zasáhli do nosných konstrukcí budovy, ač na to neměli povolení," řekl. Podle Hejmy se nepodařilo spojit s majitelem domu. Starosta podle svých slov nechal v okolí statikem prohlédnout dalších 14 domů.

Soukenická ulice je částečně uzavřená. Místo kolem domu je obehnané páskou, dovnitř nikdo nesmí. Budova byla zchátralá a už zhruba tři roky prázdná. Často z ní prý padala omítka. K zřícenému domu dorazil i majitel. Podle místních dům plánoval přestavět na hotel.

"Můj kamarád tady na té stavbě pracoval, vůbec nevím, jestli je mezi zavalenými. Zkouším mu volat, ale má nedostupný telefon a nikdo mi tady nechce nic říct," sdělil jeden z přihlížejících zpravodajce LN.

Podle neověřených informací postrádá stavební firma sedm lidí. Server pozary.cz napsal, že dělníci byli ukrajinského a bulharského původu.

Výběr případů zřícení částí domů či jiných staveb v Česku

9. října 1928 - Největší stavební katastrofa na území Česka. Na rohu ulic Biskupská a Na Poříčí v Praze se tehdy zřítila rozestavěná sedmipatrová budova. V troskách domu zahynulo 46 lidí a 23 jich bylo těžce zraněno.

22. října 1997
- Při rekonstrukci domu na náměstí Svobody v Brně se propadla část podlahové konstrukce pátého patra. Zahynulo pět dělníků, deset bylo zraněno. Záchranné a vyprošťovací práce trvaly čtyři dny.

22. května 1998 - Zřítil se strop v průjezdu opravovaného domu v Chlumově ulici v Praze 3 na Žižkově. Pracovalo tam sedm dělníků, dva z nich zahynuli, tři utrpěli středně těžká zranění.

1. dubna 2002 - V Lounech se zřítila po výbuchu elektrického bojleru čtyřpodlažní panelová budova hotelu Oharka. V ruinách zemřelo šest členů polské rodiny, která přijela do ČR za prací.

21. června 2004 - Po výbuchu plynu v činžovním domě v brněnské Tržní ulici se zřítila přední stěna čtyřpatrového domu a zadní se ocitla v plamenech. Čtyři lidé zahynuli.

10. ledna 2007 - V České Kamenici na Děčínsku se zřítily stropy bývalých skladů zemědělského zásobování. Dva muži zahynuli.

28. července 2007 - V areálu bývalé huti v Kladně se zřítila část nevyužívané haly. Zemřeli nejméně dva lidé, tři utrpěli těžké zranění.

10. prosince 2008 - Na dva dělníky pracující na stavbě v Jeremiášově ulici v Praze se zřítil strop. Jeden na místě zemřel, druhý skončil s vážnými poraněními v nemocnici.

Zdroj: ČTK

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.