Lidovky.cz

Dělnická strany podle vlády ohrožuje demokracii

Česko

  12:46aktualizováno  14:15
BRNO - Zrušení krajně pravicové Dělnické strany je podle vlády nezbytné, přestože strana ještě nemá početnou voličskou podporu. Strana cíleně vyvolává napětí ve společnosti, soustavně uráží menšiny a bezprostředně ohrožuje demokracii, píše se ve návrhu na zrušení dělnické strany, který vláda podala k Nejvyššímu soudu.

Dělnická strana. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

"Historická zkušenost ukazuje, že nelze čekat na to, až extremistické strany naberou sílu," stojí dále v návrhu návrhu, který dnes ČTK poskytl mluvčí Nejvyššího správního soudu František Emmert.

Z dokumentace vyplývá, že strana má nyní 670 členů. Někteří z nich byli v minulosti trestáni za rasově motivované útoky a nenávistné slovní projevy.

Materiály naznačují, že například šéf rozhodčí komise strany Jiří Petřivalský otiskuje stejné články ve stranických Dělnických listech a na webu Odpor.org, který odborníci připisují neoficiálnímu neonacistickému hnutí Národní odpor. Různí členové a kandidáti Dělnické strany se podle dokumentace účastní neonacistických koncertů a akcí a působí či působili v Národním odporu, Autonomních nacionalistech, Národním korporativismu a dalších ultrapravicových uskupeních.

Pravicoví extremisté podle vlády nesmějí dostat prostor. "Historičtí nacionální socialisté se v Německu dostali k moci parlamentní cestou, přičemž pět let před uchopením moci, vybudováním koncentračních táborů a nastolením teroristického režimu, získali v parlamentních volbách pouhých 2,6 procenta hlasů," varuje vláda.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas považuje dokument za bezzubý. Cílem návrhu je prý očernit stranu, z níž mají politici strach.

Textová část návrhu má 65 stránek, další stovky stran tvoří písemné a obrazové důkazy, například články a fotografie. Návrh je rozčleněn do několika částí. V první z nich se rozebírají veřejné akce Dělnické strany a její propojení s dalšími subjekty. V druhém oddílu návrh analyzuje program, stanovy a veřejné projevy strany. Třetí část poskytuje osobní charakteristiky představitelů Dělnické strany.

"Byť je návrh obsáhlý a tváří se honosně, nic, co by opravňovalo rozpuštění strany, v něm vlastně není, je to popis veřejných akcí, soupis toho, co někde řekl předseda nebo místopředseda. Je to určitě dobré pro náš archiv, můžeme si to založit," řekl ČTK Vandas.

Program Dělnické strany vyzývá k nenávisti vůči menšinám

V analýze programu vláda poukazuje na nenávist k Romům, cizincům a homosexuálům. "Program a projevy představitelů Dělnické strany jsou založeny na soustavném urážení a pomlouvání některých menšinových skupin obyvatel a mají za cíl vytváření negativních pocitů, strachu a nenávisti vůči různým skupinám obyvatelstva," stojí v návrhu. Tím podle vlády dochází k ohrožení demokracie v Česku.

Dělnická strana údajně cíleně vyvolává nepokoje a nenávistné nálady k minoritám, například při svých pochodech a shromážděních. "Následně se snaží problémy, jež jsou v ústředí těchto nepokojů, odstraňovat. Tyto problémy však Dělnická strana neřeší, ale naopak je svými činy buď přímo vyvolává, nebo je eskaluje," tvrdí návrh.

"Fakticky se Dělnická strana jak v propagované ideologii, tak zejména s ohledem na používanou symboliku, opírá o hitlerovský nacionální socialismus a moderní neonacismus. Dělnická strana se nikdy veřejně nedistancovala od nacistické, respektive neonacistické ideologie," uvádí vládní návrh.

K návrhu se nyní má vyjádřit Dělnická strana. Dostala lhůtu do 15.listopadu.Podle Vandase strana původně uvažovala o tom, že kvůli problémům při doručování požádá o prodloužení lhůty. Po prostudování dokumentů ale právníci zjistili, že jim poskytnutý čas nejspíš bude stačit.

První návrh na rozpuštění Dělnické strany Nejvyšší správní soud zamítl kvůli nedostatku důkazů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.