Lidovky.cz

Vláda o nynějších výhradách Klause věděla, tvrdí prezidentův tajemník Jakl

Evropa

  12:26aktualizováno  13:03
Prezidentův tajemník Ladislav Jakl uvedl, že koaliční vláda Mirka Topolánka znala výhrady hlavy státu k lisabonské reformní smlouvě a Listině základních práv EU. Klaus nyní překvapil české i evropské politiky svou podmínkou trvalé výjimky z listiny, bez níž prý lisabonskou smlouvu neratifikuje.

Ladislav Jakl foto: Lidové noviny

ČR je poslední zemí, kde nebyla ratifikace ukončena. Vyjednání dodatku podle Jakla ve vládě zablokovali ministři Strany zelených Karel Schwarzenberg a Martin Bursík.

"Pan prezident měl v průběhu sjednávání této smlouvy velké množství připomínek a tato připomínka samozřejmě byla jednou z nich. Vláda o této připomínce velmi dobře věděla," zdůraznil Jakl v pořadu Partie televize Prima. Upozornil na to, že i sám předseda tehdejší vlády a lídr ODS Mirek Topolánek v médiích připustil, že česká strana neměla dost sil v poslední fázi jednání o lisabonské smlouvě vyjednat výjimky, které si vybojovali například Poláci či Britové.

"Tady jsme my mohli naprosto jasně uplatnit své právo veta," uvedl tajemník hlavy státu. Topolánek podle něj také uvedl, že vláda k podobnému postupu neměla mandát, "protože její významný člen, Strana zelených, především ústy pana Bursíka a Schwarzenberga, nechtěla, aby česká vláda tento požadavek při sjednávání lisabonské smlouvy uplatňovala".

Topolánkův vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra ale v televizi uvedl, že nynější Klausovy výhrady slyší poprvé. "Pokud jde o tuto konkrétní obavu, tak ji pan prezident nikdy, v celém průběhu nevznesl. On samozřejmě celou dobu konzistentně říkal, že se mu lisabonská smlouva nelíbí, že k ní má výhrady, ale nikdy neřekl tuto konkrétní specifickou obavu," uvedl Vondra. Podobně se vyjádřil i další z Topolánkových ministrů Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Předseda ČSSD Jiří Paroubek zdůraznil, že on by se jako premiér - pokud by prezident podobnou výjimku žádal - nepochybně zasadil o její prosazení. Na adresu exministra zahraničí a nynějšího lídra TOP 09 Schwarzenberga řekl, že prý má ve svých článcích zarážejícím způsobem ostré výhrady k poválečné politice prezidenta Edvarda Beneše a pro odsun sudetských Němců používá zásadně slovo "vyhnání". "To od člověka, který se později stal ministrem
zahraničí české vlády, je pro mne prostě nestravitelné. Pak chápu obavy prezidenta republiky," poznamenal Paroubek.

Topolánek v Jaklem zmiňovaném rozhovoru pro Lidové noviny z 3. října v odpovědi na otázku, proč si výjimku z listiny vyjednali Britové a Poláci a ČR ne, odpovídá doslova: "Tak za prvé jsou silnější než my, neměli bychom na to sílu. A hlavně - mně sice ta listina vadila a vadí dodnes, ale já jsem neměl mandát od vlády. Rozumíte, mně zase Bursík později pustil mandát ve věci emisí a povolenek, to byl obrovský úspěch, my jsme zamezili tomu, aby se z podniků ukradly peníze a 'rozfrncaly' se ve větrných elektrárnách. Bursík si myslel, že to přes jeho spojence v EU neprosadím, on hrál s povolenkami v Evropě pátou kolonu, ale já jsem ten mandát prosadil celý. Moje vláda prosadila EIA na Temelín, jaderné fórum, limity na Bílině, pokračování těžby v dole Rožínka. Co téma, to červený hadr pro zelené. Jak to, že jsme je prosadili? To jsme tak neschopní?"

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.