Lidovky.cz

Greenpeace ze střechy vlády sundavala jednotka rychlého nasazení

Česko

  9:58aktualizováno  13:31
PRAHA - Aktivisté Greenpeace protestovali na střeše Strakovy akademie proti návrhu, který podle nich může vést k prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách. Na střeše vlády rozvinuli transparent s nápisem "Fischere, nechte Horní Jiřetín na pokoji". Po poledni je sundala jednotka rychlého nasazení.

Aktivisty Greenpeace ze střechy vlády sundavala jednotka rychlého nasazení. foto: ČTK

Aktivisti Greenpeace se ze střechy pokoušeli dostat hasiči. Neúspěšně. Poté je sundala jednotka rychlého nasazení. Projednávání bodu, proti kterému protestovali, vláda přerušila.

Ředitel útvaru na ochranu ústavních činitelů Lubomír Kvíčala řekl, že aktivisté nekladli odpor. Na střechu se aktivisté dostali pomocí auta s vysokozdvižnou plošiny: "Zastavilo u lampy veřejného osvětlení, dva lidé nastoupili na plošinu, nechali se vyvézt k lampě a potom pokračovali dál až na střechu úřadu vlády, kam přeskočili," popsal
akci Kvíčala. Policisté je sundali stejnou cestou.

Situace byla podle Kvíčaly na kluzké střeše nebezpečná, proto podle něj aktivisté spolupracovali. Policisté poté oba muže předvedli na služebnu, aby podali vysvětlení.

Mluvčí organizace Lenka Boráková řekla, že aktivisté protest uspořádali kvůli dokumentu ministra průmyslu Vladimíra Tošovského "Harmonogram opatření na zvýšení připravenosti českého plynárenství na řešení možných krizových situací", jehož částí je i přehodnocení územně ekologických limitů těžby hnědého uhlí. Materiál dnes projednávají ministři.



Proti zrušení limitů těžby uhlí na Mostecku, které od 90. let chrání před zbouráním obce Horní Jiřetín a Černice, vystupuje Strana zelených. Udržení limitů chtějí zelení prosadit do programu vlády, o němž nyní politici s úřednickým kabinetem jednají.

Zastupitelé Horního Jiřetína a Černic odmítají přes opakované žádosti s těžební firmou Czech Coal, která má o ložiska zájem, jednat. Prioritou je podle místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta zachování obou obcí a jejich rozvoj, což předpokládá zachování limitů těžby. Navíc požaduje i odpis zásob uhlí pod oběma obcemi.

Greenpeace vylezli na střechu vlády. Protestují proti návrhu ministra průmyslu Vladimíra Tošovského, který by podle nich otevřel cestu k prolomení platných limitů těžby uhlí v severních Čechách.

Obyvatelé Horního Jiřetína a Černic v drtivé většině rozšíření těžby a likvidaci svých domovů v referendu před čtyřmi lety odmítli. Skupina Czech Coal je připravena investovat do zpřístupnění zásob hnědého uhlí za územními limity až 22 miliard korun.

"Jsou jiné způsoby, jak se zbavit závislosti na ruském plynu"
Tošovského návrh počítá s rozšířením skladovacích kapacit českého plynárenství, podle Greenpeace ale míří i jinam. "Potíž je v tom, že z navržených sedmi bodů harmonogramu se českého plynárenství přímo týká jen jeden, který má usnadnit výstavbu nových podzemních plynových zásobníků. Ve zbytku se Tošovský pod záminkou boje proti hypotetické plynové krizi pokouší protlačit projekty, které dosud všechny polistopadové vlády odmítaly - prolomení limitů těžby hnědého uhlí a otevření nového uranového dolu," tvrdí Greenpeace v tiskové zprávě.

"Prolomit limity těžby a otevřít nový uranový důl kvůli případné budoucí jednorázové plynové krizi by bylo asi stejně rozumné a přiměřené opatření jako nasadit někomu preventivně chemoterapii. Pan ministr Tošovský by měl občanům vysvětlit, proč chce zbourat Horní Jiřetín a zároveň ignoruje levnější a rychlejší způsoby, jak se závislosti na ruském plynu zbavit," komentoval záměr člen Greenpeace Jan Rovenský.

Tošovského návrh reaguje na zkušenosti s přerušením dodávek ruského plynu na počátku letošního roku. Lednové zastavení dodávek ruského plynu do EU vyvolalo také aktualizaci Státní energetické koncepce. Její novou verzi představí ministr průmyslu a obchodu Tošovský veřejnosti v úterý.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.