Lidovky.cz

Průzkum: Ať rychlostudenti vrátí diplomy a odejdou ze státních služeb

Česko

  9:52
PRAHA - V kauze Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni jde podle více než tří čtvrtin dotázaných o organizovanou "právnicko-justiční mafii", v internetovém průzkumu to zjistila společnost SANEP. Stejné množství lidí je přesvědčeno, že plagiátorská aféra vrhá špatné světlo na celou akademickou sféru.

Jiří Pospíšil přichází na zasedání akademického senátu Západočeské univerzity v Plzni. foto: ČTK

Průzkumu se zúčastnilo 3290 lidí ve věku 18 až 68 let.

Většina lidí (81 procent) se domnívá, že plagiátorství nemusí být záležitostí pouze plzeňských práv, ale může se týkat i jiných univerzit.

Velká většina dotázaných (89 procent) požaduje, aby se zveřejnil seznam absolventů práv v Plzni, kteří studium zvládli za méně než pět let. Podle 91 procent dotázaných je pak na místě, aby takoví studenti dobrovolně vrátili rychle nabytý diplom.

Naprostá většina lidí se shodla také na tom, že by lidé s podezřele získaným titulem měli opustit funkce v politice a státní správě a samosprávě. Vedení právnické fakulty v Plzni, které může za aféru, by mělo být podle 94 procent dotázaných trestně stíháno. Méně jednoznačně pak dopadly odpovědi na dotaz ohledně budoucí důvěryhodnosti právnické fakulty v Plzni. Tři čtvrtiny lidí se nedomnívají, že by měla být fakulta zrušena, 38 procent respondentů nicméně nevěří, že by škola mohla znovu získat ztracený kredit. Téměř polovina lidí je přesvědčena, že univerzita a fakulta mají šanci na obnovu důvěry, 15 procent lidí na to pak nemá žádný názor.

Rozhodujícím faktorem pro znovuzískání kreditu budou mít podle dotázaných závěry policie a soudu o celé kauze, jestli budou obviněni a potrestáni hlavní aktéři. Podle dotázaných zůstanou v celospolečenském drobnohledu i osudy těch, kteří na škole získali tituly prokazatelným podvodem.

Problémy plzeňských práv vyplouvají na povrch už tři týdny. Odstartovalo je odhalení údajně opsané práce bývalého proděkana fakulty Ivana Tomažiče.

Poté se začaly objevovat další podivné praktiky, zejména údajná rychlostudia některých politiků, policistů a úředníků. Mluví se o budování mafiánské sítě klientských vazeb založených na propojení se státní sférou a bezpečnostními složkami.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.