Lidovky.cz

Weigl: Klausovu podmínku lze splnit bez nové ratifikace

Evropa

  15:18aktualizováno  17:26
PRAHA - Požadavek prezidenta Václava Klause na trvalou výjimku z Listiny základních práv EU lze splnit i bez nové ratifikace Lisabonské smlouvy. Hrad s vládou jedná o více možnostech. "Jednou z nich je například cesta podobná irským zárukám," řekl prezidentův kancléř Jiří Weigl.

Jiří Weigl foto: Jan ZátorskýLidové noviny

Česko je poslední zemí EU, která dosud lisabonskou smlouvu neratifikovala. K tomu, aby mohla začít platit, chybí právě Klausův podpis.

Klaus Lisabonskou smlouvu odmítá a nedávno překvapil nečekanými požadavky na výjimky ze smlouvy. Tu žádá kvůli své obavě, že by Lisabon mohl prolomit takzvané Benešovy dekrety.

"Pan prezident se vyjádřil docela jasně a o možnostech toho, jak

Klaus: Ústavní soud by měl rozhodnout jasně

Prezident Václav Klaus chce, aby Ústavní soud rozhodl o Lisabonské smlouvě jasně. Soudci by měli podle prezidenta také sdělit, zda ČR zůstane po ratifikaci dohody o reformě Evropské unie svrchovaným státem. Klaus to napsal ve vyjádření k návrhu části senátorů na přezkoumání Lisabonské smlouvy u Ústavního soudu, které dnes Ústavní soud zveřejnil na svém webu.

tuto věc naplnit, tak o tom se bavíme. Prezident hovořil o tom irském precedentu a tak dále, to je všechno věc těch jednání a nejenom mezi vládou a námi, ale i samozřejmě s Evropskou unií," řekl Weigl.

Jakou formu má výjimka mít?
Vláda již dříve dala najevo, že je ochotna o Klausově podmínce s partnery v EU jednat. Zdůraznila ale, že není možné kvůli tomu znovu otevírat ratifikační proces v ostatních členských státech. Hrad se dosud nevyjádřil k tomu, jakou formu podle něj má výjimka mít. Prezidentův tajemník Ladislav Jakl pouze uvedl, že Klaus žádá skutečné právní záruky a nespokojí se s vágní deklarací.

Irsko dostalo záruky v závěrech červnové Evropské rady. Hlavy členských zemí EU se usnesly, že Irsku dávají vzhledem k lisabonské smlouvě právně závazné záruky, které popsaly v připojeném rozhodnutí rady. Zavázaly se také, že záruky převedou do formy protokolu, který bude připojen ke smlouvě o přistoupení Chorvatska a při této příležitosti ratifikován v celé EU. Rada ale zároveň trvala na tom, že záruky nijak nemění obsah lisabonské smlouvy.

Klaus "irský způsob" kritizoval
Klaus tehdy kritizoval způsob schvalování irských záruk. Dokument, který měl učinit záruky právně závaznými, byl podle jeho tehdejšího vyjádření mezinárodní politickou smlouvou a vyžadoval ratifikaci. Jakl v úterý řekl, že "irská cesta" není příliš schůdná, protože záruky jsou spíše politickou deklarací než reálnou zárukou.

Český prezident zatím lisabonskou smlouvu podepsat nemůže přinejmenším do doby, než český Ústavní soud projedná podání skupiny senátorů, kteří chtějí nechat prozkoumat soulad smlouvy s ústavou. Soud chce věc začít řešit 27. října, summit EU se bude konat 29. a 30. října.

EU se bojí, že Klaus chce ratifikaci  zdržovat až do jara
Z některých zemí EU zaznívají obavy, že Klaus chce ratifikaci zdržovat až do příštího roku, čímž by mohl smlouvu pohřbít. Britští konzervativci totiž dávají najevo, že by o ní po svém očekávaném vítězství ve volbách mohli vypsat referendum.

Vládě by jako záruka před jednáními s dalšími zeměmi unie zřejmě stačilo veřejné prohlášení Klause o tom, že po rozhodnutí Ústavního soudu a dojednání výjimky Lisabonskou smlouvu podepíše.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.