Lidovky.cz

Po přijetí Lisabonu už nebude rozhodování v našich rukou, říká Klaus

Evropa

  9:16aktualizováno  17:43
PRAHA - Prezident Václav Klaus si myslí, že vlak Lisabonské smlouvy jede už příliš rychle na to, aby se dal zastavit. To alespoň prohlásil v jedné ze svých odpovědí na šestici otázek LN. Prezident odpovídal e-mailem.

Václav Klaus foto: ČTK

V Listině lidských práv EU vám vadí věta "vlastnictví majetku je nezpochybnitelné", která podle vás otevírá možnost soudního vymáhání majetku sudetskými Němci. Nejen představitelé Fischerovy i minulé Topolánkovy vlády, ale i ústavní odborníci jsou přesvědčeni, že by Evropský soudní dvůr za žádných okolností nepřistoupil k retroaktivnímu výkladu takto hluboko do minulosti. Na základě čeho jste přesvědčen o opaku? Nejde u vás jen o brnkání na strunu "české zakomplexovanosti a malosti", jak o tom mnozí hovoří?

Není pravda, že mi na Listině základních práv EU vadí jen jedna konkrétní věta. Obavy jsou daleko širší. Pramení z toho, že podle všech náznaků a signálů bude listina – ve spojení s Lisabonskou smlouvou – v budoucnu vykládána a prosazována Evropským soudním dvorem i soudy v různých členských zemích způsobem, který je pro nás nebezpečný.

Anketa

Myslíte si, že Václav Klaus Lisabonskou smlouvu podepíše?

Ano 714
Ne 240

Žádná "česká zakomplexovanost a malost" v tom není. Jde o vysoce racionální obavu. Zakomplexován velikostí Evropy je někdo jiný. O retroaktivitu v klasickém slova smyslu nejde. Soudy po celé Evropě budou takové pojmy evropského práva, jako je diskriminace či nově zavedené "evropské občanství", interpretovat způsobem, který se bude dotýkat i věcí minulosti.

Průzkum: Lidé spíš nevěří, že Klaus Lisabon podepíše

Skepticky se k tomu staví 45 procent Čechů.

Přesvědčení, že v dohledné době Klaus dokument ratifikuje, vyjádřilo 31 procent lidí. Ukazuje to dnes zveřejněný internetový průzkum společnosti SANEP. Podle něj si také 58 procent dotázaných myslí, že Klaus svým postupem poškozuje postavení Česka v rámci Evropské unie a že by měl smlouvu bezodkladně podepsat.

Různé instituce a experti mohou dnes mít na tyto věci různé teoretické názory, skutečnou odpověď však dá až konkrétní soudní praxe, proti jejímž rozhodnutím se po přijetí Lisabonské smlouvy včetně Listiny základních práv EU již nebudeme moci bránit. Rozhodování již nebude v našich rukou.

Z jakého důvodu by vám nestačily garance podobné těm, jaké Evropská rada schválila Irům při jejich požadavcích na záruky pro jejich zemi? Podle dohody by mohly být připojeny k přístupové smlouvě příštího nového člena EU, tedy asi Chorvatska. Opravdu nevěříte, že by takto deklarovaný slib nebyl naplněn? Pokud nevěříte, je podle vás jiná možnost, než že by smlouvu s "dovětkem" musely znovu ratifikovat všechny členské státy EU?

Této vaší otázce příliš nerozumím, resp. je pravděpodobně založena na informačním šumu, který u nás někdo záměrně šíří. Já jsem nikdy neřekl, že je nezbytné, aby můj – jak vy říkáte – "dovětek" musely spolu s celou Lisabonskou smlouvou znovu ratifikovat všechny členské státy EU.

Podobně jsem nikdy neřekl, že by mně nestačily podobné garance, jako dala Evropská rada Irům – s příslibem, kterému bych věřil, že by tento "dovětek" byl připojen k první další smlouvě, která bude muset být ratifikována ve všech 27 zemích EU. Tou pravděpodobně bude přístupová smlouva s Chorvatskem. Má to jeden problém. Ve své otázce píšete "podle dohody", což naznačuje, jako by již nějaká takováto nezbytná dohoda byla učiněna. Bohužel není, a proto ani já žádný další krok nemohu udělat.

Celý exkluzivní rozhovor s prezidentem naleznete v sobotním vydání deníku

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.