Lidovky.cz

Výroba drog bude snadnější, evidence uživatelů léků se ruší

Česko

  9:11aktualizováno  12:07
PRAHA - Evidence lidí užívajících léky s pseudoefedrinem, kterou vede Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL), je podle ochránců soukromí nezákonná, stejně jako centrální databáze, kterou SÚKL tvoří z papírových receptů. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) rozhodl, že z databáze musejí být okamžitě smazány osobní údaje. Ředitel SÚKL Martin Beneš potvrdil, že se tak již v noci na dnešek stalo. Pacienti nyní dostanou tyto léky bez receptu a lékárník si napíše jejich osobní data do databáze lékárny, dál je ale už hlásit nebude.
Pseudoefedrin, ilustrační foto

Pseudoefedrin, ilustrační foto foto:  František Vlček, Lidové noviny

"SÚKL rozhodnutí ÚOOÚ plně respektuje," zdůraznil Beneš. Rozhodnutí se týká jen papírových receptů, činnost centrálního úložiště úřad nezpochybnil. Netýká se ani elektronických receptů, SÚKL je bude dál ukládat, zatím však nefungují.

Na jeden výdej může dát lékárník léky s obsahem až 900 miligramů
pseudoefedrinu, odpovídá to 30 tabletám či sáčkům některého ze šesti přípravků, což jsou Aspirin Complex, Daleron proti chřipce a nachlazení, Modafen, Nurofen Stopgrip, Panadol Plus Grip a Paralen plus. Dosavadní omezení mělo zabránit zneužití léku k výrobě pervitinu.

Narkomanům nyní nic nebrání v tom, aby v jednom dni nakoupili dostatečné množství léků v několika lékárnách. Podle dřívějších úvah zákonodárců by SÚKL měl převést výdej léků pouze na recept, pokud se kontrola prostřednictvím centrálního úložiště neosvědčí.

Podnět k prošetření dala Česká lékárnická komora, která již dříve vyzvala lékárníky, aby se k centrálnímu úložišti nepřipojovali a osobní data pacientů úřadu neposkytovali. Prezident komory Stanislav Havlíček proto rozhodnutí ÚOOÚ uvítal. Komora ještě dnes rozešle svým členům doporučení, jak v nastalé situaci postupovat.

Předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel je naproti tomu rozhodnutím úřadu zklamán a považuje je dokonce za skandální. ÚOOÚ loni v prosinci na dotaz grémia totiž vyhlásil, že činnost centrálního úložiště a sběr dat jsou v pořádku.

Ověřování množství nakoupených léků v centrálním úložišti mělo zabránit tomu, aby přípravky s pseudoefedrinem zneužívali narkomani k výrobě pervitinu. Dosud až 80 procent balení šlo na výrobu této drogy, obchod s pervitinem se odhaduje na 1,5 miliardy korun ročně. Podle ředitele Beneše bude SÚKL situaci monitorovat, a pokud by zhruba do šesti až devíti měsíců zjistil výrazný nárůst spotřeby, přistoupí ke změně registračního rozhodnutí. Všechny léky s pseudoefedrinem by pak byly jen na recept.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.