Lidovky.cz

Vypadá jako policejní vrtulník. Ale není. A policistům se to nelíbí

Česko

  11:11
PRAHA - Věrně připomíná policejní, ale není. Majitelé herny z Olomouce mají zvláštní zálibu. Používají totiž helikoptéru, která je od policejní velmi těžko k rozeznání. Jako první o případu informoval zpravodajský server Novinky.

Vrtulník věrně připomíná policejní, pouze místo nápisu POLICIE je na něm napsáno POLICE. foto: TV Prima

Jde o stejný druh stroje Erocopter, používá stejné barvy i pruhy. Pouze namísto nápisu POLICIE se na ní vyjímají písmena POLICE.

Policie nese počínání podnikatelů velmi nelibě a podle informací LN nechává v současné době celou věc posoudit úřad pro civilní letectví a olomoucký magistrát.

Šéf policejní letky Vladimír Panenka připustil, že nepravá "policejní helikoptéra" působí problémy. To včera potvrdil také mluvčí Policejního prezidia Jiří Vokuš.

"V minulosti se kvůli nízkým přeletům na naši leteckou službu obrátili se stížnostmi občané. Vlastně tak jsme zjistili, že se něco podobného vůbec děje," řekl Vokuš. Podle něj navíc stroj používá nápis POLICE, který je mezinárodním označením policie. "Zdálky i zblízka je opravdu snadné oba stroje zaměnit," doplnil Vokuš.

Co podnikatelům za jejich počínání hrozí? V podstatě nic hrozného. Ve správním řízení vedeném příslušným obecním úřadem mohou dostat pokutu v řádu tisíců korun.

Přísnější sankce?

V poslední době o zpřísnění norem postihujících podobné věci hovoří nejenom policisté, ale i politici. Situaci kolem olomoucké helikoptéry v médiích komentoval i člen bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Jeroným Tejc. Podle něj by s množením podobných případů mohly být zpřísněny i postihy. "Možná že už je načase zpřísnit zákony, aby si někteří podnikatelé nebo jiní lidé nedělali legraci ze zákona," uvedl v médiích Tejc.

Na zprávy o počínání olomouckých podnikatelů jsou rozporuplné reakce i mezi uživateli internetu. Většina z nich ale jejich počínání kritizuje. "...a teď si nějaký zbohatlý podnikatel koupí vrtulník, namaluje ho jako policejní a lítá si všude možně za svojí zábavou, jako by měl všude propustku..., přijde mi to jako znehodnocení stresující práce opravdových pilotů a mechaniků policie," reaguje například jedna ze čtenářek.

Prát a žehlit

Zneužití policejních znaků, ale i jen částí výstroje, které by byly zaměnitelné s těmi policejními, řeší zákon o policii a vyhláška ministerstva vnitra. V každém případě se ale jedná pouze o přestupek, a nikoli trestný čin.

V současné době například pražský magistrát řeší v přestupkovém řízení případ majitele prádelny, který na dodávku vyvedenou v barvách policie napsal heslo: "Prát a žehlit".

Také v jeho případě se policie ohradila, i když jeho vozy nenesou žádný nápis POLICIE. "Předali jsme případ k řešení magistrátu. Zatím žádné další podrobnosti nejsou známé," uvedl včera mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Majitel prádelny Vladimír Kresl se ale proti stížnostem policistů i řízení úřadu brání sofistikovaněji.

Tvrdí, že design vymyslel dříve, než ho představila policie, a chce tak nabarvit i další své dodávky. Nápis "Prát a žehlit", který tak připomíná policejní provedení s nápisem "Pomáhat a chránit", prý již vymyslela před lety Kreslova babička. Pravda je, že policie před zavedením nově zbarvených vozů dlouho dopředu avizovala, jak bude jejich kombinace stříbrné, modré a žluté vypadat.

Jednoznačné ovšem je, že pro majitele prádelny bylo zveřejnění jeho nápadu obrovskou reklamou. Letos v lednu o něm informovaly všechny televizní stanice a většina ostatních médií.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.