Lidovky.cz

Když nechcete podepsat, odstupte, vyzývají osobnosti Klause

Evropa

  12:17
Jiří Menzel, Tomáš Halík či David Koller jsou mezi lidmi, kteří podepsali dopis prezidentu Václavu Klausovi. Vyzývají ho v něm, aby odstoupil, pokud se mu podpis Lisabonské smlouvy natolik příčí.

Jiří Menzel foto: Lidové noviny

"V případě, že se ratifikace Lisabonské smlouvy natolik příčí Vašemu přesvědčení, že by byl podpis této smlouvy v rozporu s Vaším svědomím, naléhavě Vás žádáme, abyste se vzdal svého úřadu," píší osobnosti prezidentu republiky.

Podle nich nemá prezident právo oddalovat podpis dokumentu, s nímž souhlasí obě komory parlamentu i vláda. Kritizují i dodatečné podmínky, které si Václav Klaus klade. 

"Znepokojuje nás, že ve vztahu k Evropské unii prosazujete svou vlastní politickou linii, která je v přímém rozporu se zahraniční politikou vlády i parlamentu," vytýkají prezidentovi.

Otevřený dopis Václavu Klausovi

Vážený pane prezidente,

obracíme se na Vás, protože jsme zneklidněni Vašimi kroky v souvislosti s Lisabonskou smlouvou a mezinárodními i vnitropolitickými ohlasy, které tyto kroky vyvolávají.

Domníváme se, že v situaci, kdy Lisabonskou smlouvu schválila Vláda České republiky a obě komory parlamentu ústavní většinou vyslovily souhlas s ratifikací, nemáte právo ratifikaci oddalovat a klást si stále další dodatečné podmínky.

Znepokojuje nás, že ve vztahu k Evropské unii prosazujete svou vlastní politickou linii, která je v přímém rozporu se zahraniční politikou vlády i parlamentu, a že si svým postupem navzdory vůli ostatních ústavních institucí osobujete nepřiměřenou a Vašemu ústavnímu postavení neodpovídající moc.

Jsme přesvědčeni o tom, že bylo dostatek času k diskusi o Lisabonské smlouvě před tím, než ji spolu s představiteli ostatních zemí Evropské unie podepsal premiér České republiky, a že jste své námitky mohl s příslušnými vládními činiteli včas projednat. V této fázi svým chováním vážně ohrožujete mezinárodní pověst naší republiky a činíte z ní nespolehlivého a nevypočitatelného partnera v očích ostatních zemí Evropské unie.

Chtěli bychom Vám připomenout, že solidní a vstřícné jednání západních zemí Evropy – zejména bývalých velmocí – vůči naší republice není historickou samozřejmostí, ale je projevem určité politické a právní kultury, vyrůstající z idejí a hodnot liberální demokracie. Chceme-li patřit do společnosti evropských států založené na těchto idejích a hodnotách, měli bychom být schopni toto jednání na úrovni opětovat a respektovat elementární pravidla slušnosti. K těmto pravidlům nepochybně patří, že zájmy a požadavky politických reprezentací jednotlivých států mají být prosazovány způsobem konzistentním a předvídatelným.

Nedomníváme se, že na fungování Evropské unie není co kritizovat a měnit, ale obáváme se, že k projektu evropské integrace pro naši zahraničněpolitickou orientaci nenabízíte žádnou životaschopnou a perspektivní alternativu, která by odpovídala našemu geopolitickému postavení a výzvám a rizikům globalizovaného světa 21. století.

V případě, že se ratifikace Lisabonské smlouvy natolik příčí Vašemu přesvědčení, že by byl podpis této smlouvy v rozporu s Vaším svědomím, naléhavě Vás žádáme, abyste se vzdal svého úřadu.

První signatáři:

Milena Bartlová, historička umění
Jiří Dědeček, básník a písničkář, předseda Českého centra Mezinárodního P.E.N. klubu
Tomáš Halík, filozof a teolog, profesor Univerzity Karlovy v Praze
Václav Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky AVČR, profesor UK v Praze
Jaroslav Hutka, písničkář
Vladimír Just, teatrolog a kritik
Svatopluk Karásek, evangelický duchovní
Filip Karfik, profesor filosofie na Université de Fribourg, Švýcarsko
Lenka Karfíková, profesorka theologie na UK v Praze
Jan Keller, sociolog, profesor Univerzity Palackého v Olomouci
Krištof Kintera, výtvarný umělec
Erazim Kohák, Emeritní profesor UK v Praze a Boston Univerzity, USA
David Koller, hudebník
Antonín Kostlán, historik
Jiří Kratochvil, spisovatelHana Linhartová, překladatelka, předsedkyně Obce překladatelů
Olga Lomová, sinoložka, docentka UK v Praze
Jiří Malíř, historik, profesor Masarykovy univerzity v Brně
Zbyněk Matějů, hudební skladatel
Jiří Menzel, režisér
Tomáš Nejeschleba, docent filosofie na UP v Olomouci
Marie Nilsenová, odborná asistentka na Tilburg University v Holandsku
Jan Palouš, profesor astronomie a astrofyziky UK v Praze
Radim Palouš, emeritní rektor Karlovy univerzity
Miloslav Petrusek, profesor sociologie na UK v Praze
Marek Petrů, docent filosofie na UP v Olomouci
Martin Prudký, děkan Evangelické teologické fakulty UK v Praze
Pavel Ripka, profesor na ČVUT v Praze
Václav Sokol, výtvarník Olga Sommerová, filmová dokumentaristka
Jaroslav Spížek, mikrobiolog, profesor Jihočeské univerzity a UK v Praze
Vladimír Svatoň, rusista, profesor UK v Praze
Ivan Štampach, religionista, docent Univerzity Pardubice
Jan Trlifaj, matematik, profesor UK v Praze
Jan Vedral, dramaturg a dramatik, profesor AMU v Praze

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.