Lidovky.cz

Liberecký kraj má zaplatit 40 000 za nepovedenou sterilizaci

Česko

  18:25
LIBEREC - Odškodné 40.000 korun má dostat Šárka Doušová za to, že po sterilizaci otěhotněla a porodila zdravou holčičku. Nezaplatí jí ho ale liberecká nemocnice, kde se zákroku podrobila, nýbrž kraj jako zřizovatel zdravotnického zařízení. Rozhodl o tom dnes Krajský soud v Liberci. Soudkyně Jitka Kalfeřtová to odůvodnila tím, že nechtěné těhotenství způsobilo ženě psychické, zdravotní i sociální problémy.

Novorozeně foto: Shutterstock

Doušová chtěla od nemocnice a kraje za své újmy vysoudit celkem 290.000 korun. Soud to ale odmítl s vysvětlením, že zásah do jejich osobních práv nebyl tak závažný, že by jím bylo poškozeno zdraví. "Krajský soud se navíc přiklonil k tomu, že narození zdravého dítěte je šťastná událost. Rodina se s touto změnou navíc postupně vyrovnala," dodala soudkyně.

Doušová však s výrokem soudu spokojená není. Po poradě s právníkem se chce odvolat k Vrchnímu soudu v Praze a pokud ani tam neuspěje, je odhodlaná se bránit u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Podle soudu pochybila nemocnice v tom, že žena dostala k zákroku jen obecné a neúplné poučení. "Doušová nedostala všechny informace, na které měla nárok. Hlavně ji nepoučili o tom, že v mizivém procentu případů se může plodnost obnovit," zdůraznila soudkyně.

Odškodné zaplatí místo nemocnice kraj kvůli tomu, že nemocnici nyní provozuje nová společnost. Dříve byla nemocnice příspěvkovou organizací kraje, teď akciovou společností, kterou s krajem vlastní i město Liberec. Kraj bude muset mimo odškodného zaplatit ještě náklady na soudní řízení a soudní výlohy Doušové v souhrnné výši 55.000 korun.

Těhotenství doprovázely komplikace

Doušová podstoupila sterilizaci v roce 2005. Lékaři jí ji doporučili po druhém komplikovaném těhotenství a porodu. Po dřívější těžké havárii, při které utrpěla zlomeninu pánve a musela se podrobit četným operacím nohy, byla zdravotně postižená, trpěla bolestmi a léčila se na psychiatrii.

Gravidita jí činila vážné zdravotní komplikace, které nastaly i v průběhu nečekaného a pozdě odhaleného třetího těhotenství. Žena musela po celou dobu těhotenství brát léky, přesto ale dva měsíce před termínem porodila zdravou holčičku, které jsou nyní dva roky.

Nemocnice pochybení odmítla, s ženou několikrát jednala o narovnání sporu, ale nedospěla ke shodě.

80 000 za nepovedený potrat

Případ není ojedinělý. Podobné problémy postihly i jihlavskou nemocnici, od níž letos v únoru vysoudila 80 000 korun šestadvacetiletá žena za to, že jí byl v nemocnici špatně proveden potrat.

Stalo se to koncem roku 2000. Žena čekala dvojčata. Při interrupci jí byl ale vyjmut z dělohy jen jeden plod. Pacientce se pak narodila holčička, o kterou řádně pečuje.

Toto soudní rozhodnutí je považováno za průlomové - v Česku to totiž bylo první přiznání náhrady za vzniklou citovou újmu nechtěné matce. Případ nechtěného mateřství se stal před lety i na severní Moravě, kde rovněž soudně žádala nespokojená matka odškodné, ale neuspěla.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.