Lidovky.cz

Vnitro neví o nikom, kdo by v Plzni studoval podezřele, říká Pecina

Česko

  16:49
PLZEŇ - Ministerstvo vnitra zatím nemá žádné signály, že by na právech v Plzni studoval některý z policistů nestandardním způsobem. Bude však čekat na závěry akreditační komise, ministerstva školství i univerzitní komise. U policie k dnešnímu dni pracuje 320 lidí, kteří plzeňskou školu zmítanou skandály absolvovali. Další stovka na ní studuje. Dnes to v Plzni řekli ministr vnitra Martin Pecina a policejní prezident Oldřich Martinů.

Ministr vnitra Martin Pecina foto: ČTK

"Práva v Plzni vystudovalo 392 policistů, z nichž 72 od policie odešlo. U policie tak nyní slouží 320 lidí, kteří v Plzni absolvovali buď bakalářské nebo magisterské studium," uvedl Martinů.

Podle Peciny zatím ministerstvo neví o nikom, kdo by studoval nestandardně.

"Tedy, že by neměl diplomku, nechodil na semináře, v životě nenavštívil Plzeň a podobně. Byly zde ale formy studia jiného druhu, než na jaké jsme zvyklí. Že je absolvovali i policisté, o tom není sporu," dodal.

Pecina tak narazil na takzvanou celoživotní formu vzdělávání, z níž fakulta podle svých pravidel umožňovala přestoupit na řádné studium. Tato forma se dnes jeví jako nejproblematičtější a například podle děkana právnické fakulty Jiřího Pospíšila nesl kurz celoživotního vzdělávání "velmi podivné rysy".

Podezřelé kurzy

"Co se týká celoživotních kurzů, od roku 2005 to bylo každý rok 100 studentů, stálo to zhruba 20 000 Kč a za policii tam bylo z těch 400 lidí asi deset procent, tedy kolem 40 policistů," řekl Martinů. Většina těchto policistů byla ze západních Čech. Ve formě celoživotního kurzu studovali dva roky dálkově, pak přestoupili do posledního roku bakalářského studia.

Pecina uvedl, že ministerstvo počká na závěry ministerstva školství, zda tyto formy studia byly v pořádku. Martinů doplnil, že v souvislosti se skandály v Plzni policie nepřipravuje žádnou změnu interních předpisů vymezující, kde a jaké vzdělání si mohou policisté doplnit.

Povinnost dovzdělat se mají policisté danou zákonem, pokud chtějí zůstat v určité tarifní třídě. Například na konci roku 2009 končí podle Martinů přechodné ustanovení pro ty, kteří si museli doplnit bakalářské vzdělání.

Nový děkan fakulty Pospíšil už dříve avizoval, že chce kurz celoživotního vzdělávání zachovat, musí ale projít reformou.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.