Lidovky.cz

Dohoda není. Komisaře necháme na Fischerovi, připustil Topolánek

Česko

  7:51aktualizováno  13:40
PRAHA - Lídři ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek se na ranní schůzce neshodli s premiérem Janem Fischerem na jednom jméně budoucího českého eurokomisaře.

Mirek Topolánek před Kramářovou vilou foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Já jsem ani neočekával, že by ta dnešní schůzka definitivně rozhodla nominaci české vlády. Takže žádné jméno v tuto chvíli nemáme," prohlásil Topolánek. Podle něj budou následovat další schůzky v podobném formátu, jako byla ta dnešní, dokud se nepodaří najít řešení. "Pokud nedojde k dohodě, tak se můžeme pokoušet dát volnější ruku premiéru Fischerovi," řekl šéf ODS.



Paroubek schůzku stručně označil za "rutinní". Předseda ČSSD později v tiskové zprávě kritizoval přístup ODS k jednání o komisaři. "Považuji výroky představitelů ODS o možném odvolání kandidáta, který nebude mít podporu ODS, za projev nadřazování zájmů stranických nad zájmy země," uvedl. "Takový postup je navíc nemožný, neboť vláda členské země nemůže komisaře odvolat," zdůraznil.

Mluvčí premiéra Roman Prorok řekl, že premiér výsledek schůzky zatím nechce komentovat. Fischer se dnes kvůli výběru eurokomisaře sejde i s předsedou zelených Ondřejem Liškou. Přesný termín schůzky ale zatím není domluven, řekl Liška.

Jan Fischer v pondělí znovu stranám pohrozil, že pokud se nedokážou shodnout na jedné osobě, vybere kandidáta jeho kabinet.
Premiér dal politikům i lhůtu - vláda chce budoucího eurokomisaře představit již příští pondělí. 

Pravděpodobnost shody na jednom ze stranických kandidátů je však téměř nulová. Alexandr Vondra je pro ČSSD stejně nepřijatelný jako Vladimír Špidla pro ODS.

Topolánek včera přesto zopakoval, že hodlá Vondru prosazovat stůj co stůj. Bývalý vicepremiér je prý "velmi dobrou a přijatelnou volbu pro všechny". Předseda ODS zároveň představil zcela nový argument pro svého kandidáta. "Současného eurokomisaře nominovala tehdy vítězná ČSSD, je namístě, aby toho příštího nominovala ODS, která zvítězila v posledních volbách. Na této logice není důvod nic měnit," řekl včera Topolánek.

Před pěti lety socialistu Špidlu do Bruselu vyslala sociálnědemokratická vláda, Topolánek chce k nominaci občanského demokrata nyní přimět kabinet nestranický.

"Já si vyslechnu oba pány. Ale obávám se, že nominace stran zůstanou beze změny," řekl včera předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Anketa

Kdo by se měl stát eurokomisařem za Česko?

Vladimír Dlouhý 1946
Vladimír Špidla 2653
Alexandr Vondra 6339
Jan Švejnar 1516
Pavel Svoboda 311
Vladimír Remek 691
Někdo jiný 760

Ten dnes možná ani nebude o žádnou dohodu usilovat. Vyjádřil totiž přesvědčení, že případné hlasování jednotlivých ministrů by dopadlo ve prospěch současného eurokomisaře. "Očekávám, že se na vládě pro někoho najde většina. Věřím, že to bude pan Špidla," řekl. Podle něj mohla vláda o komisaři bez dalšího jednání hlasovat už včera.

Vláda na post eurokomisaře favorizuje Vladimíra Dlouhého
Žhavým kandidátem na eurokomisaře je někdejší ministr Vladimír Dlouhý. Toho na post eurokomisaře podle informací LN favorizuje vláda. Už před několika týdny Dlouhý, jak zjistily LN, svým přátelům naznačoval, že by měl o post v Evropské komisi zájem. A o jeho osobě už diskutovali i zástupci parlamentních politických stran. Jednání se uskutečnilo minulé pondělí a politici Dlouhého následně doporučili vládě jako kompromisního kandidáta.

Nejostřeji se vůči Dlouhému staví ČSSD. "Tento člověk po sobě zanechal trosky českého průmyslu, který musely dávat dohromady až vlády ČSSD, a proto nemá nejmenší morální právo aspirovat na jakoukoliv veřejnou funkci," reagoval už v sobotu na informace LN předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. S Dlouhým v Bruselu by nesouhlasili ani zelení a lidovci, kteří trvají na svých kandidátech.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.