Lidovky.cz

Poslanci na sebe ve sněmovně ječeli, senátoři se pohádali

Evropa

  11:30
PRAHA - Emotivní jednání dnes zažila sněmovna i Senát. Poslanci na sebe ječeli během diskuse o budoucnosti bytového fondu Ostravsko-karvinských dolů (OKD) a senátoři ODS a ČSSD si ostře vyměňovali názory o zprávě vlády o vyjednání výjimky z Listiny základních práv EU pro Česko, kterou prezident Václav Klaus podmínil svůj podpis pro lisabonskou smlouvu.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek při svém emotivním projevu ve Sněmovně. foto: ČTK

Nebývale emotivní byla poslanecká diskuse o budoucnosti bytového fondu Ostravsko-karvinských dolů (OKD), během které se poslanci více než hodinu ostře hádali.

Vidím o Zaorálkovi

Chtěl jsem poprosit pana místopředsedu Poslanecké sněmovny, aby tady neječel!

Jan Vidím dokonce vyzval místopředsedu Sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD), aby během svého vystoupení tak neječel. Zaorálek totiž během svého vystoupení zvyšoval hlas. "Paní předsedající, chtěl jsem vaším prostřednictvím poprosit pana místopředsedu Poslanecké sněmovny, aby tady neječel," řekl Vidím doslova. Zároveň svého kolegu imitoval a když vyslovoval slovo "neječel", do mikrofonu spíše řval. Zaorálek již nereagoval. 

Senát se přel kvůli výjimce
Velmi emotivní byla i dvouhodinová debata senátorů, které dominovala slovní přestřelka hlavně mezi zástupci ODS a ČSSD.

Většina senátorů ČSSD odmítla podpořit zprávu vlády o vyjednání výjimky z Listiny základních práv EU pro Česko, kterou prezident Václav Klaus podmínil svůj podpis pro lisabonskou smlouvu. Senát přesto zprávu standardně vzal na vědomí.

"Lisabonská smlouva nic nemění na suverenitě, kterou jsme doteďka měli a kterou do budoucna budeme mít. Ale o suverenitu přišel parlament tím, jak celá věc proběhla," zdůvodnila místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD), proč zprávu nepodpoří. Uvedla, že kromě prezidentova odkládání podpisu smlouvy vláda výjimku z listiny dojednala bez souhlasu parlamentu.

"Přijetí zprávy by znamenalo, že zpochybňujeme sami sebe," dodal místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) podotkl, že sociální demokraté slibovali učinit maximum pro přijetí lisabonské smlouvy a jejich předseda Jiří Paroubek výjimku původně podporoval.

Schwarzenberg o Švédsku

Sociální demokracie ve Švédsku byla dost moudrá na to, aby tato země zůstala královstvím. A tudíž se vyhnula potížím, které některé evropské republiky se svými hlavami států mají.

"Někteří, kteří teď zděsivše se, s čím souhlasili, požadují výjimku od výjimky, byť nejdřív rozšafně přitakávali panu prezidentovi, že se musíme dát do boje o obhajobu Benešových dekretů," uvedl lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg. Poznamenal také, že sociální demokracie ve Švédsku, které nyní EU předsedá, byla dost moudrá na to, aby tato země zůstala královstvím. "A tudíž se vyhnula potížím, které některé evropské republiky se svými hlavami států mají," dodal.

Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle odmítl výtky, že by vláda výjimku dojednávala bez vědomí parlamentu. Připomněl, že i jednání vlády o mandátu pro dojednání výjimky byli přítomni předsedové obou parlamentních komor. "Byli jsme maximálně transparentní, jak jsme jen mohli," dodal Füle. Potvrdil, že lisabonská smlouva vstoupí v platnost letos 1. prosince.

Výjimka, kterou slíbil evropský summit na konci minulého týdne kvůli dokončení ratifikace smlouvy v ČR, by měla být včleněna do textu smlouvy o příštím rozšíření EU..

"Takzvaná česká výjimka by měla rozptýlit obavy všech, kteří by mohli vnímat tuto listinu jako hrozbu pro Českou republiku, že by byla zneužita tato listina nad rámec kompetencí Evropské unie," uvedl Füle. Úroveň práv českých občanů podle něj nebude výjimkou žádným způsobem snížena, nevylučuje, aby se čeští občané dovolávali listiny u orgánů EU, podotkl Füle k obavám sociálních demokratů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.