Lidovky.cz

Úřady málem dítěti prozradily, že je adoptované

Česko

  8:29
BRNO/PRAHA - Je jí čtrnáct a nevěděla, že ti, které má za rodiče, si ji adoptovali. Kvůli katastrofální chybě dvou úřadů se to málem dozvěděla. Soudci jednoho z pražských soudů přehlédli, že ještě ani nemá občanský průkaz, a nabídli školačce, aby se stala opatrovnicí své nemocné biologické matky. A pomohla k tomu i evidence vedená ministerstvem vnitra, kde prostě chyběl údaj o její adopci a "blokace" spojení s jejími biologickými rodiči.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Tomu, aby se dítěti zhroutil svět, zabránila náhoda: Dopis z úřadu za ni převzal jeden z adoptivních rodičů a vůbec jí ho neukázal. Předvedl ho však v kanceláři ombudsmana. "Co by se asi honilo hlavou dívce v případě, kdyby dopis přišel jí, si raději nedomýšlejme. Ale potvrdilo to, že současný systém evidence obyvatel je nevhodně řešen," připomíná Petr Polák z kanceláře veřejného ochránce práv.

Psychologové přiznávají, že je velice těžké, kdy a zda vůbec dítěti říci, že jeho skutečnými rodiči je někdo jiný. A takový přístup mu může způsobit šok. "Jsem zastáncem toho, aby to dítě vědělo od malička. Je potřeba volit vhodnou formu, vysvětlit, jak tatínek a maminka chtěli děťátko, ale nemohli ho mít, a tak si našli to nejlepší," tvrdí psycholog Jiří Brančík.

Hlavním důvodem je právě to, aby se to dítě nedozvědělo šokem. "To je nejhorší, když se to dozví od sousedů, nebo třeba při zranění rodičů, kdy chce pomoci a nemůže," podotýká.

Někdy chodí pošta i biologickým rodičům

Úřady ale kvůli chybám v tomto případě nastolily mnohem drastičtější variantu. "Soud se omluvil, i když údaje dostal z evidence. Jeho chyba byla, že psal v takové věci čtrnáctileté dívce," podotkli zástupci kanceláře ombudsmana.

Na ministerstvu vnitra zásadní změny teprve chystají. S tím nesouhlasí zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. "Každý správce a zpracovatel osobních údajů je povinen zpracovávat pouze přesné osobní údaje a pravidelně je aktualizovat," zdůraznila.

To podle ní státní informační systém evidence obyvatel, označovaný také jako ISEO, nedělá. "Jinak by se nemohlo stát, že například policie a soudy žádají od osvojitelů dítěte údaje o biologických rodičích dítěte. Nebo dokonce na jejich adresu pro biologické rodiče přijde úřední pošta. I to jsou případy, které jsme zaznamenali," připomíná.

Problém vyřeší nový registr občanů

Ministerstvo vnitra problém přiznává, ale připomíná, že evidenci obyvatel spravuje až od poloviny roku 2000. "Značné množství nesouladů bylo zapříčiněno pravděpodobně nejednotností postupu zaměstnanců úřadů zpracovávajících osvojení v systému před tímto převzetím," zdůraznil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Problém by měl vyřešit nový systém, který připravují. "Jedná se o nejrozsáhlejší zásah do informačních technologií správních evidencí od roku 1992, kdy byl do ostrého provozu nasazen centrální registr občanů," tvrdí.

Ten by měl umožnit i naplnit připomínku ombudsmana: zablokovat každý zpochybněný údaj. Do té doby ale pozor na dopisy adresované osvojeným dětem, které o svém původu netuší.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.