Lidovky.cz

Noční schůzky a zákulisní boje, tak se vybíral komisař Füle

PRAHA - Pro české politiky byl ministr Štefan Füle tajným kandidátem na post eurokomisaře několik dlouhých týdnů. Přesto o jeho nominaci rozhodly až noční události z minulého pondělí. LN se snažily zrekonstruovat sled jednání a schůzek, které rozhodly o zvolení nového českého eurokomisaře.

Alexandr Vondra, Jan Fischer a Štefan Füle foto: ČTK

Je krátce před osmou hodinou večer, pondělí 9. listopadu. V salonku hotelu Kempinski, jednoho z nejluxusnějších pražských hotelů, sedí Jiří Paroubek. Před sebou má černý čaj za devadesát korun a probírá se složkou dokumentů na druhý den.

Začíná být trochu nervózní. Už čtyřicet minut měl jednat s předsedou zelených Ondřejem Liškou. Ten má ale zpoždění. Nejdříve se protáhlo stranické jednání zelených. Potom se taxi, kterým měl na schůzku dorazit, porouchalo. Pro Lišku musela tedy společnost Speedcars poslat náhradní vůz.

Paroubek je od rána na nohou. Odpoledne se vrátil z Ústí nad Labem, kde zkontroloval "svou" regionální stranickou buňku a objel několik fabrik. Mnohem víc jej ale zaměstnává to, co hýbe celou politickou scénou už týden – výběr eurokomisaře. Právě o tom chce také jednat s Liškou.

Už odpoledne nadiktoval svému marketingovému poradci Petru Dimunovi dvě zprávy, které chtěl na téma eurokomisař "vykřičet" do světa.

"Dosud mi nikdo z mých partnerů v jednání, včetně premiéra Fischera, nevysvětlil, proč nezvolit nejracionálnější řešení a nepotvrdit mandát Vladimíra Špidly," píše pak Dimun po šesté hodině večer na Paroubkovu internetovou stránku Facebook.

V osm hodin vchází do hotelu Ondřej Liška. Omlouvá se za zpoždění. Sám by dal přednost jednání odpoledne. Je známý tím, že večerní politická jednání nemá rád. Na rozdíl od Paroubka, který je zvyklý jednat i dlouho do noci.

Oba politici si vykají a přistupují rovnou k jednání. Paroubek zjišťuje, za jakých okolností by byli zelení ochotni podpořit jejich kandidáta Vladimíra Špidlu. Vzduchem létají různé nabídky a různé požadavky. Šéfové stran tak jednají třeba o změně volebního zákona. Velké politické partaje se netají tím, že chtějí současný zákon předělat tak, aby měl více většinových prvků. To se nelíbí zeleným.

Malé strany chtějí, aby byl volební systém pro ně výhodnější. Oba politici také mluví o zastoupení zelených náměstků na jednotlivých ministerstvech. Baví se také o tom, že by ČSSD mohla podporovat některé "zelené" návrhy zákonů.

Liška se loučí a odchází. Nabídku prý musí ještě konzultovat s vlastní stranou. Přesto se tváří, že by verze "Špidla" mohla být schůdná. "Napíšu ještě SMS," dodává. Paroubek se vrací do Lidového domu, který je jen pár kroků od hotelu.

Před desátou hodinou večer se Liška potkává s bývalým předsedou strany Martinem Bursíkem.

Šéf ODS Mirek Topolánek a předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř na ně už čekají v restauraci NoStress na Starém Městě. Restaurace nebyla občanskými demokraty vybrána náhodou. Je hned vedle domu, kam se před pár dny přistěhoval Topolánek. Tato schůzka se na rozdíl od té s Paroubkem nese v mnohem méně formálním duchu. Politici se znají ze sněmovny a tykají si.

Kdo nechce být eurokomisař, ať volá 609 999 009

ODS na zelené na rozdíl od ČSSD příliš nenaléhá. Nepadají ani žádné nabídky. Ze strany občanských demokratů vlastně během jednání ani jednou nepadne návrh na konkrétní jméno. ODS jen požaduje, aby zelení nepodpořili Špidlu. To by totiž byla Topolánkova prohra. Zanedlouho se uskuteční kongres ODS, na kterém by takový neúspěch mohl Topolánkovi zlomit vaz.

Schůzka končí o půlnoci. Občanští demokraté míří domů. Petr Tluchoř pak doma zapíná počítač a v 0.50 na svou stránku na Facebooku píše: "Prosím všechny, kteří nechtějí být eurokomisařem, aby volali na číslo 609 999 009, nebo poslali SMS ve tvaru NO-EUROSTAR 002 na číslo 777 009 007 :-) dobrou noc."

Proč Tluchoř napsal na internet telefonní číslo prodejce plastových plotů z Pohořelic, zůstává zatím záhadou. Pro zelené ale večer ještě nekončí. Po odchodu občanských demokratů z restaurace Liška s Bursíkem začínají obvolávat své stranické kolegy. Radí se, zda přistoupit na Špidlu (a podpořit ČSSD), či se přiklonit ke Švejnarovi (tedy dál trvat na svém kandidátovi a využít zmatku v ODS). Volba nakonec padne na Švejnara.

Bursík odchází za rodinou, Liška se přesouvá do dalšího baru za známými na nedalekou Národní třídu. Odtud pak po druhé hodině ranní odesílá SMS zprávu Paroubkovi, který už tou dobou spí.

"Na základě konzultací ve straně nejspíše na zítřejším jednání nepodpoříme žádné jméno. Můžeme se ráno spojit?" Paroubek ji najde ve svém telefonu až ráno.

Füle byl tajným favoritem dlouhou dobu Pondělní večer a hlavně úterní ráno rozhodly o tom, že Česko bude zastupovat v Bruselu současný ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.

Tento výběr mohl být pro veřejnost překvapením. Pravdou ale je, že předběžná dohoda na něm byla mezi ODS a ČSSD už od pondělí 2. listopadu. Politici však jeho jméno drželi schválně pod pokličkou.

V politice totiž platí, že o kterém kandidátovi se mluví v médiích, ten bývá předem "odepsaný".

Byla informace o Fischerovi vypuštěna záměrně?

Füle byl tajným favoritem dokonce i během víkendu 7. a 8. listopadu, kdy se současný premiér Jan Fischer rozhodoval, zda se eurokomisařem stane on.

Od Topolánka s Paroubkem dostal nabídku – s dovětkem "dohodli jsme se, že byste na to byl nejlepší" – ve čtvrtek. Měl jen dvě podmínky: rozmyslím se během víkendu a nesmí se to nikdo dozvědět.

Nakonec mu nebyla splněna ani jedna. "Zvláštním" řízením osudu se informace o Fischerově nabídce rozšířila přibližně desítce novinářů už v pátek večer. Šířili ji různí političtí lobbisté a tím ho de facto vyřadili ze hry. Nedá se to dokázat, ale je pravděpodobně, že jeho jméno se objevilo v médiích schválně. To alespoň tvrdí i Fischerův poradce Vladimír Mlynář. Ten říká, že nabídka politiků Fischerovi nebyla myšlena vážně.

Fischer proto v sobotu oznámil, že nabídku odmítá. Mlynář přiznává, že mu sice jako přítel radil, aby to přijal, ovšem jako jeho politický poradce mu to vymlouval.

Füle mezitím čekal, jak celá věc dopadne. O své nominaci věděl a souhlasil s ní.

Dohoda podáním ruky a změna názoru

V úterý ráno, v půl osmé, se schází Paroubek s Mirkem Topolánkem a šéfem poslaneckého klubu ODS Petrem Tluchořem na rychlém jednání před samotným hlasováním na vládě. Schůzka je plánovaná den dopředu.

Cestou na ni si Paroubek zapíná telefon a nachází zde noční SMS zprávu od Lišky. Vyloží si ji tak, že Špidla nemá šanci.

Jednání s Topolánkem jde Paroubkovi rychle. Ani ne po hodině se oba zvedají a podávají si ruku. Eurokomisařem bude Füle. Žádnou písemnou dohodu ani jeden z nich nepožaduje. Topolánek nasedá do své stranické limuzíny a odjíždí za zelenými ministry. Za několik minut jim sděluje, že se strany dohodly na Fülem.

Tato informace dostihne šéfa zelených cestou na vládu. Snaží se to zvrátit. Okamžitě telefonuje Paroubkovi, ale nemůže se mu dovolat. S Bursíkem se pak Liška potkává na úřadu vlády. Oba mění svoje noční rozhodnutí a rozesílají SMS občanským i sociálním demokratům, že zelení nakonec chtějí podpořit Špidlu. Píšou také premiéru Janu Fischerovi.

Krátce před desátou ale Liškovi volá Paroubek, že svoje rozhodnutí už měnit nebude.

Vláda hlasovala nanečisto a opakovaně

Na desátou hodinu se scházejí ministři na úřad vlády. Před hlavním vchodem na ně čekají novináři. Většina z ministrů nemá ponětí o tom, jak se strany během noci dohodly.

"Já vím z jednání vlády, že politické strany dostaly čas do dnešní desáté hodiny," krčí rameny třeba ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, nominovaná za ODS.

Jan Fischer už tou dobou sedí ve své kanceláři. Ondřej Liška je u něj a snaží se mu vysvětlit, že jeho strana změnila názor. A že, pokud budou ministři ČSSD chtít, může Špidla vyhrát.

O pár desítek minut později zasedá v hlavním sále kabinet. Je to mimořádná a "uzavřená" schůze. Uzavřená znamená, že kromě ministrů na ni nemá přístup nikdo z dalších lidí, tedy z náměstků či dalších ministerských úředníků.

Ministři už jsou v tuto chvíli od svých stran "nabrífováni", jak mají hlasovat. Vítěz potřebuje devět hlasů. Jako první se zvedá zelený ministr pro lidská práva Michael Kocáb a žádá, aby vláda hlasovala nejdříve orientačně – tedy na zkoušku. A že on navrhuje na eurokomisaře Vladimíra Špidlu.

Premiér, který řídí zasedání, mu vyhovuje. V hlasování dostává Špidla devět hlasů. K zeleným a části ČSSD se totiž nakonec přidává i sám premiér Fischer.

Jenže pak vystupuje ministr vnitra Martin Pecina a požaduje, aby stejně, opět na zkoušku, ministři hlasovali i o Fülem. A v tomto hlasování Füle Špidlu drtivě poráží.

Poradce premiéra Vladimír Mlynář pár dní poté přiznává, že si nevzpomíná na jiné hlasování, kde by strany "takhle tvrdě vyžadovaly disciplínu". Následuje poslední, již oficiální hlasování.

Zapisovatelka, která je přítomná na této mimořádné schůzi, si poznamenává: "Na mimořádné schůzi z podnětu předsedy vlády projednala vláda návrh kandidatury na člena Evropské komise a přijala usnesení č. 1382. Ze 17 přítomných členů vlády hlasovalo pro 14 a proti nikdo." Štefan Füle se právě stal novým českým eurokomisařem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.