Lidovky.cz

Vít: Máme novou metodu, která pomůže pacientům s prasečí chřipkou

Česko

  15:34
PRAHA - Česká republika má k dispozici léčebnou metodu, která by mohla pomoci některým závažně nemocným pacientům nakaženým virem takzvané prasečí chřipky. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít.

V Česku již zemřeli dva lidé s virem prasečí chřipky, oba již předtím trpěli závažnou chorobou. U obou virus způsobil závažný zápal plic. Třetí oběť, muž s virem H1N1 z pražské vinohradské nemocnice podlehl leukémii.

Podle Pirka by se metoda mohla v budoucnu využít například u mladých žen nakažených virem prasečí chřipky, které prodělaly porod, nebo u těhotných. Metoda by naopak asi neměla smysl u starých a chronicky nemocných pacientů, dodal expert.

"Máme metodu, která by mohla být pro tak závažné případy velmi velmi efektivní," řekl Vít. V pátek se prý o této metodě dozvěděl od kardiochirurga Jana Pirka z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). IKEM ale není jediná kardiologie v Česku, která tuto metodu používá. "Existuje metoda pro pacienty, kterým viróza poškodí natolik plíce, že jim přestanou fungovat a udusili by se," potvrdil Pirk. Než se plíce uzdraví, připojí se krevní oběh na přístroj, který zhruba po dobu jednoho týdne funguje místo plic.

"Není to nová metoda. Používáme ji u jiných onemocnění. Nová je tato indikace. Není možné si představovat, že tím zachráníme tisíce lidí. Jestliže ale chřipkovou pneumonií onemocní touto chřipkou těhotná žena, případně žena těsně po porodu, které jsou riziková skupina, nebo jinak zdravý mladý člověk, dá se tím zachránit,"  uvedl Pirk.

"Je to metoda mimotělního oběhu, kdy se okysličuje krev a tím se zvyšuje aktivita v boji proti viru," popsal Vít. Metoda podle něj umožní, aby se lépe hojily záněty. Metoda by mohla pomoct několika závažně nemocným pacientům, asi by nešlo o desítky lidí, uvedl. "Příští týden se bude o metodě dále hovořit," dodal Vít. Je prý nutné vyhodnotit data z Austrálie a Nového Zélandu, kde se metoda již využívá. "Poté se rozhodne o využití metody také v Česku," doplnil hygienik. "Jsou s tím zkušenosti z Velké Británie a Austrálie. Ve Velké Británii to použili asi u 160 pacientů s pandemickou chřipkou, z nich 130 zachránili. U nás by se mohlo jednat o pár jedinců, kteří by to mohli potřebovat," upřesnil Pirk.

V České republice se zatím neočkuje proti prasečí chřipce, vakcíny by měly do země podle Víta dorazit pravděpodobně tuto středu. Mělo by jít o 100.000 dávek, polovinu z nich dostanou praktičtí lékaři, půlka zamíří do očkovacích center, uvedl Vít. Očkovat se začne 23. listopadu.

Podle Víta zatím data o výskytu chřipky nenasvědčují tomu, že by virus napadl celou zemi. Epidemický výskyt se drží v regionech. Příští týden bude hlavní hygienik diskutovat s krajskými epidemiology o dalším postupu.

Rozhodne především o tom, jaká opatření se podniknou například v Karlovarském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Epidemii chřipky v prosinci považuje Vít za nevyhnutelnou. Očkovat by se měli chronicky nemocní pacienti a vybraní zdravotníci. Ministerstvo zdravotnictví zároveň doporučuje, aby se lidé dobrovolně očkovali i proti sezónní chřipce. Navíc by měli dodržovat hygienické zásady, používat papírové kapesníky a nechodit mezi lidi, pokud jsou nemocní. Po debatách s epidemiology přijde podle Víta na řadu také jednání s ministerstvem školství, které by mělo v budoucnu připravit systematická preventivní opatření ve školách.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.