Lidovky.cz

Na Klause na Národní pískali. Čekal jsem to horší, řekl prezident

25 let svobody

  7:00aktualizováno  17:03
PRAHA - Oslavy 17. listopadu jsou v plném proudu. Město sice žádné oficiální oslavy neuspořádalo, přesto se během dne v centru Prahy odehrávaly desítky vzpomínkových akcí. Od konferencí, přes hon na zboží až po pochod krajně pravicové Dělnické strany.

Ilustrační foto. foto: ČTK

Slavnostní den věnovaný událostem 17. listopadu zahájil projevem na Hlávkově koleji prezident Václav Klaus.

Sledujeme oslavy on-line

Připomněl, že si připomínáme dvě výročí. "Odpolední připomínka 17. listopadu 1989 bude radostnější, tato ranní připomínka 17. listopadu 1939 je vzpomínkou tragickou - znamenala radikálnější okupaci naší země," řekl v projevu Klaus. Celý projev prezidenta si přečtěte ZDE.

Kvíz

Podle něj bychom si z 30. let měli odnést poučení z mechanismu, jak vznikají hrůzné ideologie. Ty se objevují i v současnosti. "Opět se objevují snahy prosadit jednu ideu za každou cenu. A když se zdá, že to nejde po dobré, tak se vyzývá k tomu, aby byly použity i metody méně mírumilovné," řekl prezident ve zjevné narážce na přijímání Lisabonské smlouvy.

Klause na Národní třídě vypískali lidé s vlajkami EU
Po projevu u koleje se Klaus vydal na Národní třídu, kde položil květiny a zapálil svíčku u pamětní desky studentské demonstrace ze 17. listopadu 1989.

Příchod prezidenta doprovázel ohlušující pískot, zároveň i potlesk. Na místě byli lidé s transparenty: "Klaus není náš prezident - studenti 89" a vlajkami EU. Střetli se zde odpůrci Klause i jeho stoupenci. Z davu se ozvývaly výkřiky "Nedělej nám ostudu", nebo "Ať žije Klaus." Jejich slovní střety musel řešit policejní antikonfliktní tým.

Do ostrého slovního konfliktu se studenty z roku 1989 se dostal Ladislav Jakl, tajemník prezidenta Klause.



"Čekal jsem to ostřejší. Drtivá většina byla na straně mé, nikoliv na straně druhé," řekl Klaus v rozhovoru pro ČT na dotaz, co říká reakci na svůj příchod na Národní třídu.

 

Čtěte: Klaus kladl květiny na Národní. 'Nedělej ostudu', 'Ať žije Klaus', volali lidé

Spolu s prezidentem přišel na Národní třídu i předseda vlády Jan Fischer, primátor Pavel Bém a starosta Prahy 1 Petr Hejma. U památníku dopoledne zapálil svíčku a položil květinu také předseda ODS Mirek Topolánek se svým synem Nicolasem. Upozornil, že ani po 20 letech není demokracie zdaleka tak ukotvená, jak bychom si přáli. "Svoboda je květinka, kterou je nutno zalévat," řekl Topolánek

Květiny k památníku přinesl i šéf ČSSD Jiří Paroubek. Ten upozornil především na nedokonalý sociální systém. "V příštích 20 letech je třeba výrazně zvýšit kvalitu života českých občanů," řekl.

Oslava bojovníků proti totalitě
V půl desáté začala ve Valdštejnském paláci konference Cesta z okovů. Vystoupil na ní také bývalý prezident Václav Havel. Vyzdvihl osobností, které za komunismu usilovaly o svobodu a v současnosti již nežijí. Individuálně vyjmenoval desítky lidí z nejrůznějších oblastí, například Václava Bendu, Pavla Dostála, Mejlu Hlavsu, Josefa Kemra a Rudolfa Hrušínského, Jaroslava Seiferta a také svoji první manželku Olgu Havlovou.

Havel uvedl, že tito lidé pocházeli z různého prostředí a měli i různé názory, avšak šlo jim o tytéž ideové hodnoty. "Navazovali na dílo bojovníků za svobodu z dřívějších desetiletí," řekl Havel.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGRAFIE: Sametová revoluce v barvě

Návrat v čase
Na chvíli se vrátit v čase a připomenout si tehdejší ceny, pasáže s veksláky nebo nakupování v Tuzexu za bony mohli lidé na akci "Co bylo a co nebylo" na Staroměstském náměstí. Na Národní třídě kolem 14:00 proběhne podobná akce s názvem Mejdan pro všechny show-druhy aneb Za čím by se běhalo, kdyby se to nestalo? Pořadatelé této akce připravili zábavný běh za zbožím, kterého byl před rokem 1989 nedostatek, a makety dobových výloh.


Nejvytíženějším místem v Praze bude právě Národní třída. Kromě průběžného kladení květin k pamětní desce a zmiňovaného honu na zboží ji čeká rovněž několik manifestací a pochodů. Ve dvě hodiny se zde uskuteční pochod Dělnické strany a již ve tři hodiny vyrazí z Albertova na Národní průvod kopírující trasu tehdejšího studentského pochodu. Na čtvrtou hodinu však na témže místě údajně plánuje nepovolený protest proti říjnovému zadržení pravicových radikálů neonacistická organizace Národní odpor. Po páté hodině by měl na místo, kde byla demonstrace před dvaceti lety rozehnána, dorazit Václav Havel a kolem šesté hodiny zde začne koncert kapely Monkey Business.

Na Václavském náměstí během dne proběhnou dvě výraznější akce. Ve tři hodiny začne demonstrace hnutí Nespokojení občané, která má za cíl vyjádřit nespokojenost se současnými českými politiky. Demonstraci v půl sedmé doplní happening studentské iniciativy Inventura demokracie. Happening uzavře déle jak týden trvající sérii debat a podobných akcí k výročí listopadu 1989.

Po celý den by mělo na hladký průběh oslav v hlavním městě dohlížet asi tisíc policistů a pět stovek strážníků. Protože setkání extremistických skupin patří k rizikovým, po městě se budou pohybovat členové antikonfliktního týmu. "Policie informace o podobných akcích dostala, nicméně bude zasahovat až na základě aktuální situace. Počet policistů je pro udržení bezpečnosti dostatečný," uvedl tiskový mluvčí pražské policie.

Dopravní omezení 17. listopadu

Automobilová doprava:
Od 15:00 16. listopadu je uzavřen úsek od křižovatky ulic Národní a Na Perštýně až k Jungmannovu náměstí. 17. 11. bude po celý den uzavřena celá Národní třída od křižovatky mostu Legií s Masarykovým nábřežím.

MHD:
Změny se budou týkat tramvajových linek 9,18,21,22 a nočních spojů 53,57,58,59, 91. Od 5:00 hodin až do půl jedné v noci bude přerušen provoz tramvají v úseku Lazarská – Újezd a ve středu 18. listopadu do 5:00 hodin v úseku Lazarská – Národní divadlo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.