Lidovky.cz

Politici odhalili Alexandru Dubčekovi pamětní desku

25 let svobody

  19:11
PRAHA - Nově odhalená pamětní deska na bývalém Federálním shromáždění v Praze připomíná politika Alexandra Dubčeka. Ten zde po sametové revoluci působil jako předseda Federálního shromáždění ČSFR. Dnešního slavnostního odhalení se zúčastnili současní i minulí politici. Plaketu s Dubčekovým reliéfem doprovází český i slovenský text.

Pamětní deska Alexandra Dubčeka. foto: ČTK

"Požádala nás o to slovenská strana s argumentem, že do této budovy se Alexander Dubček v roce 1989 vrátil do veřejného a politického života," řekl o důvodech odhalení pamětní desky Michal Lukeš, ředitel Národního muzea, které od léta budovu bývalého Federálního shromáždění a pozdějšího Rádia Svobodné Evropy využívá pro své účely.

Deska s mělkým reliéfem busty je umístěna u někdejšího slavnostního vchodu do budovy ze strany směrem k Wilsonově ulici. Vytvořil ji slovenský sochař Teodor Baník. Podobiznu Dubčeka doprovází český a slovenský nápis "V této budově působil v letech 1989 - 1992 jako předseda Federálního shromáždění ČSFR Alexander Dubček".

Dnešního slavnostního odhalení desky se zúčastnil za slovenskou stranu předseda Slovenské národní rady Pavol Paška nebo ministr kultury Marek Maďarič, za českou stranu pak předsedové Poslanecké sněmovny a Senátu Miloslav Vlček a Přemysl Sobotka.

Na odhalení přijel Dubčekův syn

Podívat se přijel i Dubčekův syn Pavel. "O desku nejde, otec si nepotrpěl na symboly. Naplněním jeho cílů byl člověk. On považoval za nejvyšší svůj cíl práci pro člověka. Doufám, že se najdou i dnes politici, kteří budou více prosazovat práci pro lidi než své zájmy," řekl.

Vlček konstatoval, že Dubčekovy činy jsou a nesporně budou nadále kriticky hodnoceny, nicméně je podle něj otázkou, zda tehdy existovalo vůbec dobré nebo správné řešení kritických okamžiků. "Zřejmě ne. Přes veškeré úsilí by Alexander Dubček sám stejně nic nezmohl," uvedl předseda sněmovny.

Podle Pašky Dubček byl a je společným symbolem Čechů a Slováků. "Je dobře, že i po letech rozdělení federace stále hledáme a hlavně nacházíme spoustu toho, co nás spojovalo," dodal.

Dubček byl jedním z hlavním představitelů reformního proudu v KSČ a vůdčí osobností pražského jara 1968. Po potlačení obrodného procesu v srpnu 1968 vojsky Varšavského paktu odstoupil z funkce prvního tajemníka KSČ a později byl z komunistické strany vyloučen. Do politického života se Dubček vrátil po sametové revoluci. Stal se předsedou Federálního shromáždění a předním činitelem slovenské sociální demokracie. V listopadu 1992 zahynul po dopravní nehodě.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.