Lidovky.cz

Očkování proti prasečí chřipce brzdí strach lidí z vedlejších účinků

Česko

  16:29aktualizováno  18:08
PRAHA - Očkování proti prasečí chřipce se v Česku zvolna a s řadou problémů rozbíhá. Pacienti se bojí vedlejších účinků a váhají, zda se nechat očkovat. K vakcinaci se staví s odstupem i řada lékařů. Po vakcíně od firmy GSK, která dodává i Česku, bylo v Kanadě více alergických reakcí. Podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta se kvůli tomu očkování v ČR nezastaví. Firma vyrábí vakcínu pro Kanadu v Kanadě, dodávky pro Česko pocházejí ze závodu v Drážďanech.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze začali 23. listopadu očkovat zdravotníky proti prasečí chřipce. foto: ČTK

"V Kanadě stáhli 172 000 dávek vadné šarže," potvrdil dnes mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Dodal, že v Evropě bylo doposud očkováno vakcínou Pandemrix, již má i Česko, pět milionů lidí. "Nebyly zaznamenány žádné závažné vedlejší účinky, jen běžné reakce, jako zarudnutí či bolest v místě vpichu a mírně zvýšená teplota," ujistil.

Vakcínu Pandemrix pro užití v Česku registruje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ředitel Martin Beneš dnes řekl, že i kdyby nebyly žádné zprávy o vedlejších účincích vakcíny, ústav musí vše průběžně prověřovat.

Rozdíl mezi českou a kanadskou vakcínou je podle něj nejen v názvu, ale už ve výrobě - v ČR vzniká jako "skládačka", nová je jen jedna složka s imunogenní aktivitou, všechny ostatní jsou už dlouhou praxí prověřené.

Vakcína je podrobně sledována

Podle mluvčí GSK Evy Šebestové bylo k 13. listopadu v Kanadě podáno celkem 7,5 milionu dávek pandemické vakcíny. Celkový počet hlášených anafylaktických reakcí, kdy selže krevní oběh a další životní funkce, nepřesahoval jeden případ na 100 000 podaných dávek.

Odpovídá to prý počtu této reakce po očkování jinými vakcínami. K 16. listopadu bylo v Evropě naočkováno vakcínou Pandemrix pět miliónů osob a neobjevily se žádné neočekávané vedlejší účinky, uvedla mluvčí.

Pražská alergoložka Blanka Haindlová dnes řekla, že nelze vše přičítat na vrub alergie. Vakcína mohla obsahovat látku, která je tělu cizí.

Čtěte také

Upozornila však, že neví, čím byly reakce způsobeny, nečetla žádnou seriózní medicínskou studii. Vakcína, když je uvolněna pro veřejnost, však podléhá spoustě testů a nežádoucí reakce se podle ní sledují velmi podrobně.

Kanaďané naproti tomu tvoří vždy celou vakcínu nově, takže riziko vedlejších účinků je větší.

Podle Víta lze předpokládat jeden závažný účinek na milion obyvatel, teoreticky by mělo být v Evropě pět případů, nebyl žádný. Odborníci považují vakcínu za natolik bezpečnou a účinnou, že ji doporučují i dětem.

Lidé se bojí nechat očkovat

"Manžel strachy nespí, lékařka ho pozvala na očkování, protože má nemocné srdce, a on se bojí odmítnout," svěřila se dnes pacientka, která čekala u lékaře na vypsání receptu. "Určitě bych se nedal očkovat, naštěstí mě nikdo nezval," doplnil další pacient.

Očkování není povinné

Česko má nyní 95 000 vakcín Pandemrix, dodávku dalších 90 000 očekává počátkem prosince. Celkem si objednalo milion vakcín.

Očkování není povinné, podle prvního náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra je však na lékařích, aby pacientům s chronickými obtížemi srozumitelně vysvětlili jeho přínos.

Česká lékařská komora doporučuje občanům, aby se rozhodně nechali očkovat proti sezónní chřipce. Očkování proti prasečí chřipce nechává na jejich uvážení.

Také v anketě na webu ministerstva, kde lidé odpovídají, zda by se nechali očkovat proti sezónní chřipce, převládá odmítnutí. Rozhodně ano uvedlo 1004, rozhodně ne 1961, dalších 765 se nechává očkovat pravidelně a 690 není dosud rozhodnuto.

Zastánci alternativní medicíny varují před podáváním vakcín. Podle nich je lépe posilovat imunitu přirozenými prostředky, jako je například otužování.

Podle ředitele královéhradeckého Centra očkování a cestovní medicíny profesora Jiřího Berana je vakcína proti prasečí chřipce démonizována asi stokrát víc než vakcína proti sezónní chřipce, která není v Česku zrovna oblíbená. "Je jen na lidech, zda si ji nechají aplikovat," zdůraznil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.