Lidovky.cz

Jednomyslná TOP 09. Zvolila lídry Schwarzenberga a Kalouska

Česko

  8:53aktualizováno  17:21
PRAHA - Volební sněm TOP 09 frčel jako na drátkách a delegáti hlasovali jako jeden muž. Prvním předsedou se podle očekávání stal Karel Schwarzenberg, prvním místopředsedou Miroslav Kalousek a čtyřmi místopředsedy Ludmila Müllerová, Jaromír Drábek, Pavol Lukša a Marek Ženíšek. Alternativy sněm nenabídl. "Pokud chce TOP 09 konkurovat velkým stranám, musí na těchto tvářích pracovat," řekl serveru Lidovky.cz politolog Jan Kubáček.

Ustavující volební sněm nové politické strany TOP 09 dnes pokračuje druhým dnem foto:  František Vlček, Lidové noviny

Prvním předsedou TOP 09 se podle očekávání stal Karel Schwarzenberg. Senátor získal 163 ze 164 hlasů, nehlasoval pouze on. "Chci vám srdečně poděkovat za podporu," děkoval Schwarzenberg. "Doufám, že vás nezklamu.

"Jedno musí býti jasné, bez vás to nepůjde, musíme svorně pracovat, když vy mě budete pomáhat, tak to zvládnem. Vypůjčím si heslo z kopané 'do toho'," burcoval bývalý ministr zahraničních věcí.

Jednomyslně zvolili kandidáti i prvního místopředsedu. Stal se jím Miroslav Kalousek. "Mohu vám slíbit loajálnost vůči předsedovi, protože to je evropská extratřída," prohlásil Kalousek, který před tím ve svém projevu mluvil mimojiné o tom, že v politice je potřeba více úsměvů.

Sněm skončil schválením usnesení, že strana se bude podílet jen na takové vládní koalici, která se zaváže k razantnímu snižování deficitu veřejných rozpočtů.

Ustavující volební sněm nové politické strany TOP 09 dnes pokračuje druhým dnem

Severa a Parkanová nekandidovali
Hladce proběhla i volba místopředsedů, jimiž se stali senátorka Ludmila Müllerová, předseda Mezinárodní obchodní komory ČR Jaromír Drábek, starosta Čeladné Pavol Lukša a náměstek ministryně spravedlnosti Marek Ženíšek.

Bývalí poslanci KDU-ČSL Pavel Severa a Vlasta Parkanová prohlásili, že kandidovat nebudou.

S projevem na sněmu vystoupil mimo jiné předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík, který zopakoval přání, aby se příštím premiérem stal novopečený předseda TOP 09 Schwarzenberg.

Fotogalerie z ustavujícího sněmu TOP 09

Sněm Top 09

"Místopředsednický tým, ten ukáže, zda se jedná převážně o moravskou nebo českou stranu, a představí další tváře, na kterých se bude volebně pracovat. Pokud TOP 09 chce systematicky konkurovat dalším stranám, bude muset pracovat na této čtyřce dalších osobností," řekl pro Lidovky.cz politolog Jan Kubáček.

"Klid uvnitř strany musí být krátkodobý, pak už je totiž podezřelý. Volič by sněm začal vnímat jen jako marketingový tah, na předem připravený plán dvou vůdčích osobností strany. To, že sněm končí dnes večer je úměrné," komentoval Kubáček předvídatelný průběh sněmu. 

Do politiky musíme vložit srdce," řekl Schwarzenberg
Lesní roh zatroubil a delegáti zakládajícího sněmu TOP 09 se vrhli do volebního útoku. Bylo 9.09. Nová strana volila předsedu (jediný kandidát byl senátor Karel Schwarzenberg), nyní vybírá pět místopředsedů (na pozici prvního místopředsedy kandiduje pouze Miroslav Kalousek) a výkonný výbor strany.

Karel Schwarzenberg pronesl kandidátskou řeč. "Je to historická chvíle," prohlásil jediný kandidát na předsedu TOP 09. "Jsme na začátku dlouhé a obtížné cesty. Na malé věci potřebujete rozum, do velkých věcí musíte vložit ještě srdce."

Anketa

Budete volit TOP 09?

Ano. 11206
Ne. 12643
Ještě nevím. 2245

"Současné velké české strany v době těžké ekonomické krize utekly od své odpovědnosti a nechaly vše na úřednické vládě," prohlásil ve svém projevu Schwarzenberg. Z české společnosti se podle něj vytratily pojmy vlastenectví a národní hrdosti.

Za vzory pro Česko označil Izrael, Švýcarsko a Finsko, především kvůli důrazu, který tyto státy kladou na vědu a vzdělávání. "Jediné, co vám můžu nabídnout, je ustavičná tvrdá práce pro Českou republiku," prohlásil jediný kandidát na předsedu nové strany, která se sama definuje jako konzervativní a proevropská.

Ustavující volební sněm nové politické strany TOP 09 dnes pokračuje druhým dnem

Země podle Schwarzenberga musí pracovat na tom, aby zůstala mezi první polovinou evropských států. "My se musíme dneska

Vedení TOP 09

Karel Schwarzenberg
(předseda)
Miroslav Kalousek
(první místopředseda)

Místopředsedové
Ludmila Müllerová
Jaromír Drábek
Pavol Lukša
Marek Ženíšek

Další členové předsednictva
Jan Husák
Stanislav Motyčka
Jiří Oliva
Vladimír Pavelka
Jiří Špička

Výkonný výbor
Josef Malý
Vlasta Parkanová
Lucie Fryšová
Jan Teufel
Monika Bakešová
Helena Langšádlová
Nina Nováková
Jiří Blažek
Daniel Korte
Zdeněk Harapát
Vladislava Michalová
Kateřina Šišková
Jaroslava Schejbalová
Petr Orság
Pavel Severa

odhodlat vrhnout naše srdce do bitvy, protože situace v naší vlasti je vážná. Když se nad tím zamyslíme, tak víme, že máme asi poslední chvíli, kdy ještě můžeme věci veřejné napravit," prohlásil Schwarzenberg v projevu několikrát přerušeném potleskem 170 delegátů sněmu.

Říkat pravdu
Pokud prý v létě vzniklá TOP 09, která nyní v průzkumech voličské přízně soupeří s KSČM o třetí místo, české občany zklame, může v Česku převládnout "ten hroznej českej cynismus" a odmítání politiky jako takové. To by podle senátora mohlo otevřít dveře některému radikálnímu hnutí. Úkolem TOP 09 je podle Schwarzenberga "říkat občanům pravdu, neslibovat nesplnitelné nebo malovat růžové obláčky".

To nejtěžší ale TOP 09 ještě čeká - debata o programu a o profilaci strany. Při něm budou muset mluvit o kontroverzních tématech a vzpomenout také některé nepopulární kroky.

"Pokud TOP 09 vyzdvihne témata běžných občanů, jako je bezpečnost nebo vymahatelnost práva, mají šanci své preference ještě zvýšit. Jestliže se ale budou věnovat žabomyším tahanicím velkých stran, mohlo by to jejich výsledky ohrozit," tvrdí politolog Jan Kubáček.

"Některé odradí, že mluví stejným jazykem jako velké strany, někté odradí tím, že budou říkat nepopulární věci," doplnil.

Karel Schwarzenberg

  • 10. prosince 1937 - narodil se v pražské porodnici v Bubenči jako nejstarší syn Karla Schwarzenberga a jeho manželky Antonie. Pochází z orlické větve šlechtického rodu Schwarzenbergů.
  • 1948 - s rodiči emigroval do Rakouska. V exilu studoval v Mnichově lesnictví a ve Vídni a Štýrském Hradci práva. Má české a švýcarské občanství.
  • 1965 - po smrti strýce Jindřicha (který jej v roce 1960 adoptoval) se stal i dědicem majetku krumlovsko-hlubocké větve. Přerušil studia a začal hospodařit na rodinných statcích v Rakousku a Bavorsku.
  • 22. dubna 1967 - oženil se; manželka Terezie, rozená hraběnka z Hardeggu (lékařka); v roce 1988 se rozvedli a v srpnu 2008 se znovu vzali. Narodili se jim tři děti - synové Jan Nepomuk Ondřej (1967), Karel Filip (1979) a dcera Anna Karolina (1968).
  • 1985-1990 - předseda Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva.
  • 17. ledna 1990-11. července 1990 - předseda rady konzultantů prezidenta ČSFR Václava Havla.
  • 11. července 1990-30. června 1991 - vedoucí Kanceláře prezidenta ČSFR.
  • 1. července 1991-31. července 1992 - kancléř prezidenta ČSFR.
  • 1997 - vstoupil do ODA (členem byl až do roku 2007).
  • 12. května 1998-16. května 2002 - předseda dozorčí rady společnosti Jan Becher - Karlovarská becherovka.
  • Do roku 2007 - byl většinovým vlastníkem společnosti R-Presse (nyní Respekt Publishing a.s.), která vydává zpravodajský týdeník Respekt. Poté, co většinový podíl získal podnikatel Zdeněk Bakala, patří Schwarzenbergovi necelých 30 procent.
  • Od 13. listopadu 2004 - senátor za volební obvod Praha 6 (byl nominován US-DEU).
  • 9. ledna 2007-8. května 2009 - ministr zahraničních věcí (nominovaný Stranou zelených).
  • 11. června 2009 - lídr strany TOP 09.
  • 28. listopadu 2009 - předseda TOP 09.

zdroj: ČTK

Autoři: , , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.