Lidovky.cz

Vzdělávání

Michelinské hvězdy kvality mohou získat také školy

Škola (ilustrační foto).

Škola (ilustrační foto). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA - Česká školní inspekce není jediná, která může hodnotit fungování škol. Dělat to může i zřizovatel a je jen na něm, jakou formou. Třeba i pomocí takzvaných michelinských hvězd.
  14:10

Velká novinka čeká již od příštího roku na základní a mateřské školy v Praze 1. Zdejší radnice totiž plánuje zavést vlastní hodnocení škol. Zaměřit se chce hlavně na komunikaci školy s rodiči, žáky, na spolupráci s dalšími partnery nebo klima na škole. "Kritérií bude víc. Například jestli je škola pro žáky motivující, jestli do ní rádi chodí, jak ji vnímají rodiče, jestli naplňuje jejich očekávaní, zda ví, kam směřuje," vyjmenovala vedoucí odboru školství a kultury v Praze 1 Dagmar Grauová.

Podle jejích slov jde ale zatím pouze o návrhy. Jasná kritéria i to, jak by hodnocení mělo přesně vypadat, bude rada první městské části řešit za týden.

Nicméně je více než pravděpodobné, že zřizovatel své školy skutečně hodnotit bude. "Chceme využít práva, které zřizovateli dává školský zákon," dodala Grauová.

Přestože zatím není úplně jasné, jakou formou bude hodnocení prezentováno, jedna ze zvažovaných variant hodnocení se inspirovala u takzvaných michelinských hvězd, které jsou udíleny restauracím. Podobné hvězdy kvality by mohly dostávat i školy v Praze 1.

Další variantou pak je standardní známkování od jedničky do pětky, udílení smajlíků či slovní hodnocení. Například že je škola v hodnocených kritériích průměrná, podprůměrná či nadprůměrná.

Za hvězdu odměna

Samotný výsledek hodnocení, které by měl provádět zhruba čtyřčlenný tým složený převážně ze školských odborníků z radnice, bude mít zpětnou vazbu i pro samotnou školu. Případný úspěch či neúspěch se promítne do odměn ředitelů a ředitelek, kteří by tak měli zpětnou vazbu, zda škola pod jejich vedením splňuje požadavky zřizovatele a rodičů.

"Nemáme moc pravomocí vůči řediteli, protože není naším zaměstnancem. Navrhujeme mu ale odměny. A právě v této částce by se mohlo promítnout to, jak jeho škola funguje a komunikuje. S úspěchem školy je spjata práce ředitele," upřesnila vedoucí školského odboru.

Podle jejích slov se hodnocení, které bude veřejné a dostupné pro všechny například na internetových stránkách škol, mohlo promítnout v počtech žadatelů o vzdělávání. "Za každým žákem jdou do školy i peníze," dodala.

Kontroly by ve školách probíhaly například formou dotazníkového šetření mezi rodiči, dětmi, ale i samotnými učiteli. "Tímto nápadem se ale nesnažíme jít proti školní inspekci, která hodnocení škol provádí. Ta ale bohužel stihne za rok zkontrolovat pouze dvě školy z obvodu a to je pro nás málo," dodala Dagmar Grauová.

Proti nápadu s hodnocením není ani ministerstvo školství. "Právě přístup pracovníků škol  k veřejnosti, klima ve škole a vztahy mezi školou a rodiči, to jsou oblasti, kterých by si měl zřizovatel všímat a kde může školy ovlivňovat," reagovala mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová.

Upozorňuje jen na to, že hodnocení nesmí být prováděno mechanicky, necitlivě nebo podle nevhodných kritérií, protože takový přístup by mohl klima zhoršit.

Pokud dá rada Prahy 1 nápadu s hodnocením škol zelenou, mohla by první pilotní část proběhnout již od března do června příštího roku. Školy by měly dost času na zlepšení všech kritérií, která po nich zřizovatel bude požadovat a která včas zveřejní.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.