Lidovky.cz

Jak se vyhnout prasečí chřipce? Myjte si ruce a jezte česnek

Česko

  10:32
PRAHA - Riziko nákazy prasečí chřipkou člověk omezí, když si často a pečlivě myje ruce a žije tak, aby posiloval imunitu. Prasečí chřipka se totiž stejně jako běžná chřipka přenáší hlavně rukama a snáze se nakazí lidé s oslabenou imunitou.

Jezte česnek, doporučují lékaři foto: ČTK

V Česku je laboratorně potvrzeno 978 nákaz, 34 lidí zemřelo. Testem ale projdou jen lidé s komplikacemi. Podle odhadů mělo prasečí chřipku 100 tisíc Čechů.

"K posílení imunity je důležitý dostatek spánku, dobrá fyzická kondice a kvalitní výživa," řekla imunoložka Dana Novákova z Fakultní nemocnice Motol. Kondici si člověk zlepší, když má denně půl hodiny až hodinu pohybu, stačí svižná chůze. Imunitní systém se dá posilovat stravou bohatou na vitamíny D, C a zinek.

Proti chřipce česnekem

"Doporučené jsou houby, česnek, losos, čaj, jogurt, tmavá čokoláda, ústřice, mandle nebo jahody," vyjmenovala Nováková, která pro boj s chřipkovou nákazou ocenila zejména účinky česneku.


Studie s česnekovými přípravky na dobrovolnících, kteří je brali 12 týdnů před nástupem chřipkové sezony, potvrdily, že ve skupině, která dostávala neúčinnou náhražku, onemocnělo třikrát více lidí než ve skupině, která měla přípravky s česnekem. Také byli déle nemocní - v průměru pět dní, zatímco lidé užívající česnekové přípravky jen 1,5 dne.

"Studie rovněž potvrdily, že při vakcinaci a současném podávání česneku byla navozena vyšší hladina protilátek a že česnek snižuje vedlejší příznaky po očkování," řekla imunoložka.

Pro lidi, kterým vadí česnek na zažívání, nebo si společensky nemohou dovolit, aby jim dech páchl česnekem, je v lékárnách řada potravinových doplňků s výtažky z česneku. Vedle kapslí také tinktura a sprej. Nově se objevily výrobky z českého česneku "nepaličáku", účinné látky jsou soustředěny jen do česnekové bulvy, takže přípravky jsou prý účinnější. Jako potravní doplňky mají schválení od ministerstva zdravotnictví.

Před přenosem nákazy by podle Novákové měly chránit také takzvané virtuální rukavice. Jde o gel, vyplatí se prý natřít si jím ruce před cestováním veřejnou dopravou. Chrání také při práci na přepážkách a při manipulaci s penězi. Gel byl vyvinut v československém armádním výzkumu v 70. letech minulého století, ověřovala ho Ústřední vojenská nemocnice i polní nemocnice nasazené v zahraničních operacích.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.