Lidovky.cz

Klaus podepsal rozpočet s rekordním schodkem v přímém přenosu

Česko

  11:37
PRAHA - Zákon o státním rozpočtu na příští rok bude platit. Dnes ho podepsal prezident Václav Klaus. Udělal to v přímém přenosu během pořadu Partie televize Prima. Rozpočet počítá s rekordním schodkem 163 miliard korun. Podle vlády navíc deficit skrytě navyšují změny, které ve sněmovně prosadila levice. Klaus rozpočet kvůli vysokému schodku kritizoval.

Prezident Václav Klaus podle belgického týdeníku udělil Unii lekci

Rozpočet počítá s příjmy zhruba 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun.

Dividendy ČEZ

Kabinet podle Fischera využije všech možností, aby schodek rozpočtu udržel na hranici 5,3 procenta hrubého domácího produktu.

Jednotlivá ministerstva nebudou moci v příštím roce bez souhlasu vlády využít pět procent plánovaných výdajů. Uvolněny by mohly být až v pololetí poté, co kabinet vyhodnotí průběžné plnění státního rozpočtu.

Vláda chce také rozpočet posílit o asi pět miliard korun z dividend ČEZ.

Vláda ho sestavila se schodkem zhruba 163 miliard korun, což představovalo podíl 5,3 procenta na HDP. Sněmovna ale hlavně hlasy levice přesunula peníze na sociální služby, přímé platby zemědělcům a platy státních zaměstnanců. Podle vlády tak skrytě zvýšila schodek možná až na 5,7 procenta.

Premiér Jan Fischer varoval, že Evropská komise zřejmě kvůli nadměrnému schodku zahájí v příštím roce vůči ČR řízení. Pokud by se schodek dále prohluboval, mohlo by to podle něj ohrozit i přísun peněz z evropských fondů. Ministři financí EU se již na začátku prosince shodli, že Česko bude muset do roku 2013 snížit schodek rozpočtu pod tři procenta hrubého domácího produktu.

Zoufale špatný rozpočet

Klaus rozpočet po jeho schválení ve sněmovně označil za zoufale špatný kvůli nebývale vysokému schodku. Rozpočet tak podle něj dále prohlubuje krizi veřejných financí. Problém deficitních rozpočtů je podle něj zanedbáván už od roku 2002 a náprava je rok od roku těžší.

Letošní rozpočet připravila a prosazovala úřednická vláda, která se musí spoléhat na dohodu politických stran a ve sněmovně nemá vlastní blok hlasů.

Vyústilo to v situaci, kdy výslednou podobu rozpočtu určila ve sněmovně ČSSD a KSČM, proti vůli vlády i nejsilnější strany, tedy ODS. Fischerův kabinet i ODS ale nakonec zásahy do rozpočtu "přetrpěly", aby se vyhnuly hrozbě rozpočtového provizoria.

Senát se rozpočtem nezabývá, takže poslední možnost, jak ještě zasáhnout do jeho schvalování, měl prezident.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.