Lidovky.cz

Bobošíková se kvůli volbám do Sněmovny spojuje se stranou Volfové

Česko

  13:49
PRAHA - Malé politické strany hledají způsoby, jak zvýšit své šance ve volbách do Poslanecké sněmovny. Strana Suverenita bývalé europoslankyně Jany Bobošíkové se proto spojí se Stranou důstojného života někdejší poslankyně ČSSD Jany Volfové.

Jana Bobošíková při volbě prezidenta foto:  František Vlček, Lidové noviny

Na spojení Suverenity se stranou Volfové upozornil deník Právo. A politické uskupení se může ještě rozrůst. Bobošíková se totiž netají tím, že Suverenita jedná o volební spolupráci i s dalšími stranami a osobnostmi. "Vzhledem k tomu, že jde o velmi početnou stranu, má asi 2800 členů, tak v tuto chvíli máme kolem sebe sdruženy pro kandidátku Suverenity strany a hnutí, které mají dohromady přes 5000 členů," prohlásila Bobošíková.

Suverenita byla ve volbách do EP pátou nejúspěšnější stranou
Suverenita získala ve volbách do Evropského parlamentu 4,26 procenta hlasů a stala se pátou nejúspěšnější stranou. Strana důstojného života Jany Volfové dostala v eurovolbách 0,72 procenta hlasů. Prostým součtem by tedy obě uskupení mohla překročit pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu.

"Suverenita pokračuje v cestě, kterou započala už před volbami do Evropského parlamentu, to je pokusit se integrovat osobnosti ze stran kolem politického středu," řekla Bobošíková. Pro předčasné volby plánované na říjen, které ale nakonec zrušil Ústavní soud, Suverenita podle Bobošíkové sdružovala už 12 politických stran a hnutí, nyní je tento počet ještě větší.

Železný a Tlustý s Bobošíkovou nespolupracují
Na podzimní kandidátce Suverenity se objevili členové Nezávislých demokratů, Doktorů (za uzdravení společnosti), Nespokojených občanů, hnutí Demokracie, Hnutí na podporu dobrovolných hasičů a dalších dobrovolníků, strany 4 VIZE nebo národních socialistů.

Na kandidátce Suverenity byli i kandidáti, kteří se dříve pokusili o vstup do politiky pod hlavičkou hnutí Libertas.cz. Chyběli ale ti nejviditelnější: někdejší europoslanec Vladimír Železný a bývalí členové ODS, poslanci Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel. Tlustý i Schwippel už dříve uvedli, že do sněmovny kandidovat nechtějí.

Strana svobodných občanů nenašla partnera
Naopak samostatně chce jít do voleb například Strana svobodných občanů Petra Macha, nenašla totiž partnera s podobným programem, řekl mluvčí svobodných František Matějka. "Nenašli jsme stranu, která by měla stejné programové cíle jako my a nechtěla se spojovat jen kvůli volbám," řekl Matějka.

O integraci menších stran se snaží i jiná uskupení. Evropská demokratická strana bývalé europoslankyně Jany Hybáškové začala před zrušenými předčasnými volbami spolupracovat s KDU-ČSL a Hybášková se dostala do čela lidovecké kandidátky v Královéhradeckém kraji. Na volební spolupráci se také dohodly Věci veřejné s SNK ED a se stranou Alternativa.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.