Lidovky.cz

O týrané chlapce z kauzy Kuřim se postará otec, rozhodl soud

Česko

  15:25aktualizováno  16:27
BRNO - O týrané chlapce z kauzy Kuřim se bude starat otec. Brněnský soud mu je dnes svěřil do péče. Skončí tak pobyt chlapců v centru Klokánek, kde jsou od května 2007.

Otec týraných chlapců Radek Coufal. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Informovala o tom mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Děti by podle ní mohly být předány otci do měsíce. Soud nad chlapci ustanovil dohled - budou je navštěvovat sociální pracovníci.

V době, kdy byli hoši týrání, je matka zcela izolovala od otce. S mužem se před tím rozešla. O týrání chlapců neměl tušení. U soudního procesu pak opakovaně prohlásil, že jej to šokovalo. Syny v centru Klokánek pravidelně navštěvoval.

Na otce si museli zvyknout
"Museli si zase zvyknout na otce. Bral si je zpočátku jen na procházky, pak na víkendy a v poslední době je to již tak, že jsou tři týdny u otce a týden v Klokánku," řekla vedoucí centra Zuzana Blažková. Připomněla, že soudní znalec navrhl v prosinci 2008, aby se otestovalo, jak si děti na otce zvyknou.

Chlapci s tím neměli žádné potíže. Jejich psychický stav se podle odborníků výrazně zlepšil. Chodí do školy a na pobyt u otce se těší. Podle psychologů se ale budou hoši, jimž je nyní deset a 12 let, vyrovnávat s následky týrání celý život.

Klára (vpředu) a Kateřina Mauerovy.

Chlapce tehdy ve věku sedm a devět let týrala skupina šesti lidí včetně jejich matky Kláry Mauerové a tety Kateřiny Mauerové. Děti týrali od léta 2006 do května 2007 v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Chlapce zavírali do klecí, bili, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem bylo vytvořit z dětí lidi ze zlomenou vůlí, připravené splnit jakýkoli příkaz.Odsouzení byli podle některých názorů členové náboženské sekty. Motivy týrání se dosud nepodařilo uspokojivě vysvětlit.

Matka obou chlapců si má odpykat devět let vězení, její sestra Kateřina dostala dokonce deset let nepodmíněně. K sedmi rokům vězení byli odsouzeni Hana Bašová a Jan Škrla, k pěti rokům Jan Turek a Barbora Škrlová. Část odsouzených tvrdí, že je nevinná. Verdikt se snažili zvrátit dovoláním u Nejvyššího soudu, nikdo z nich ale neuspěl.

Vývoj kuřimské kauzy

2007:
7. května
- Policie našla v Kuřimi u Brna v komoře rodinného domu svázaného nahého sedmiletého chlapce. V domě byla i údajná třináctiletá dívka Anna.

9. května - Policie matku zadržela, soud ji vzal do vazby a policie ji obvinila i z týrání druhého syna.

10. května - Soud svěřil domnělou Annu a chlapce do péče dětského centra Klokánek. Údajná Anna krátce nato utekla, policie po ní vyhlásila pátrání. Později vyšlo najevo, že za dívku se vydávala Barbora Škrlová (narozena 1974). Opatrovnický soud ji původně jako údajného nalezence svěřil do péče matky chlapců.

25. května - Soud vzal do vazby tetu dětí, která byla rovněž obviněna z týrání chlapců. Žena předtím vedla brněnské centrum pro děti a mládež Paprsek.

20. června - Policie obvinila z týrání i bývalou pracovnici Paprsku Hanu Bašovou a v září téhož roku i bratra Škrlové Jana a jeho známého Jana Turka.

4. září - Soud odročil jednání o svěření obou bratrů do péče. O výchovu dětí usiloval jejich otec a také prarodiče z matčiny strany. Otec se s matkou dětí rozvedl v roce 2006.

4. prosince - Brněnský soud rozhodl, že otec dětí smí své syny navštěvovat v centru Klokánek. Do té doby měl s nimi kontakt zakázaný.

2008:
8. ledna - Škrlovou zadrželi v Norsku, kde se vydávala za chlapce Adama. Po převozu do Česka skončila ve vazbě.

4. února - Policie obvinila z týrání jednoho z chlapců i Barboru Škrlovou.

21. dubna - Státní zástupci obžalovali z týrání všech šest už dříve obviněných lidí.

17. června - Začalo veřejné projednávání u Krajského soudu v Brně. Matka se k týrání synů přiznala, byla prý však zmanipulována. S léčbou Anny (Škrlové) a výchovou synů jí prý pomáhal instrukcemi tajemný "doktor".

Vyšetřování ale ukázalo, že pokyny přicházely od tety dětí. Zbylí obžalovaní vinu popřeli. Škrlová řekla, že byla týrána stejně jako chlapci.

27. června - V neveřejné části líčení byly promítnuty nalezené záběry s týráním chlapce. Podle jednoho ze znalců mučení dětí zřejmě souviselo s náboženskou skupinou, v níž hlavní roli hrála Škrlová. Skupinu v minulosti založil její otec Josef Škrla.

28. července - Podle znalkyň vedla šestici obžalovaných teta dětí, která zmanipulovala minimálně matku chlapců. Z posudků vyplynulo, že Škrlová nebyla jednoznačně oběť.

11. září - Soud předvolal jako svědka Josefa Škrlu, jako klíčovou postavu pro objasnění případu (nebyl obviněn). Policie mu nedoručila předvolání, místo jeho pobytu není známo.

20. října - U soudu zazněl revizní posudek Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Podle něj Škrlová není duševně nemocná a uvědomovala si důsledky jednání.

- Podle státní zástupkyně se přesné důvody mučení hochů nepodařilo zjistit. Podle ní bylo cílem udělat z chlapců lidi otrocky oddané sloužit k náboženským cílům. Nepotvrdila se souvislost s pornografickým průmyslem.

24. října - Soud vynesl rozsudky: matka dětí - devět let vězení, teta dětí - deset let, Barbora Škrlová - pět let, Hana Bašová a Jan Škrla - sedm let, Jan Turek - pět let vězení.

22. prosince - Brněnský soud ponechal chlapce dál v Klokánku a jejich matku zbavil rodičovských práv.

2009:
9. února
- Brněnské krajské státní zastupitelství souhlasilo s odložením vyšetřování, ve kterém policie zkoumala, zda nebyli aktéři kauzy napojeni na organizovaný zločin.

9. března - Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty u aktérů kauzy, kromě Škrlové.

9. dubna - Také Škrlové soud potvrdil trest pěti let vězení.

16. prosince - Nejvyšší soud odmítl dovolání odsouzených, kteří požadovali zrušení rozsudků a nové projednání případu. Zmírnění trestu už nežádala matka chlapců.

2010:
13. ledna - Krajský soud v Brně svěřil týrané hochy do péče otce. Skončí tak jejich pobyt v brněnském dětském krizovém centru Klokánek. Soud nad chlapci ustanovil dohled - budou je navštěvovat sociální pracovníci.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.