Lidovky.cz

Havel: v Praze je nebezpečný monopol ODS. Bém vše odmítá

Česko

  16:00aktualizováno  20:42
PRAHA - I dvacet let po revoluci se v Česku lze setkat s vládou jedné strany. Znepokojení nad touto situací vyjádřil bývalý prezident republiky Václav Havel. Podle něj je situace na pražském magistrátu alarmující a žádá si zásah veřejnosti, zejména mladých lidí.

Václav Havel foto: ČTK

Havel se sešel s bývalými členy zastupitelstva hlavního města – Markétou Reedovou (SNK-ED) a Petrem Štěpánkem (SZ). Bývalý prezident si je pozval do své kanceláře, aby spolu diskutovali o poměrech na pražské radnici.

Havel po schůzce nešetřil ostrými slovy na adresu vývoje Prahy a chování jejích představitelů.

"Jsem zneklidněn poměry na magistrátě, jejichž projevem je vystrnadění dvou opozičních představitelů z rady města. Zdá se, že v Praze zvítězil princip jedné vládnoucí strany, a to je nebezpečné. Ti, kteří nejvíce rozhodují, nejvíce potřebují nastaveno kritické zrcadlo, to je právě základem demokracie. Likvidovat to zrcadlo je cesta do pekel," varoval Pražany prostřednictvím novinářů Havel.

Čtěte také

Nejvíce ho zklamaly poznatky o vzájemném prorůstání veřejné správy a zájmů jednotlivých podnikatelských skupin "a ta míra velmi sofistikované korupce, která se v těchto vztazích často vyskytuje". Situace je podle jeho slov ještě horší, než si myslel.

Tlak na politiky musí vyvíjet občané
Havel také vyjádřil znepokojení nad plány občanských demokratů

Reakce primátora Béma na Havlovu kritiku pro LN

Bože! O prezidentech jenom v dobrém.

Za prvé "nezvratné stavby": pane prezidente, i auta musí někde jezdit, včetně vašich mercedesů. Nejekologičtější a nejohleduplnější vůči Praze a Pražanům je vytlačit auta pod zem. A tím chránit Pražskou památkovou rezervaci. Včetně vašich domů a vil. Za druhé "bezkoncepčnost města": pane prezidente, každá oblast lidského konání v hlavním městě Prazese uskutečňuje na základě explicitní schválené koncepce. Sociální politika, bytová politika, protidrogová politika, bezdomovci, životní prostředí, bezpečnost, školství, národnostní menšiny, handicapovaní občané, opatřeníproti hluku atd, atd. Vše je vám k dispozici. Bezkoncepčnost nesnáším a netoleruji. Za třetí "poměry na Magistrátu": nevím, co tím jako čestný občan hlavního města Prahy myslíte, ale zvu vás na kafe, můžete mi to vysvětlit. Rád vám vaše domněnky vyvrátím.

S pozdravem Pavel Bém

rozparcelovat Prahu do více volebních obvodů tak, aby se v podzimních komunálních volbách zvýšila faktická hranice pro zvolení do zastupitelstva. "To považuji za nesmírně nebezpečné," řekl Havel.

Štěpánek zvolil ještě razantnější vyjádření. "Ta věc je svým způsobem za hranicí ústavnosti, protože ústava volá po proporcionálním systému s pětiprocentní hranicí pro vstup a tady si někdo umělým způsobem tu hranici pro vstup navyšuje," řekl.

Havel by se mohl postavit do čela občanské iniciativy
Podle Havla vede jediná cesta k nápravě přes občanské iniciativy nebo občanská sdružení. Bývalý prezident vyjádřil naději, že jejich iniciativám dopřejí média více sluchu než doposud.

K větší aktivitě vyzvala občany i Reedová. "Lidé musí připomínat – já vás volil, co jste udělal? Dnešní vedení Prahy už na svou roli veřejných služebníků zapomnělo a moc blízko k lidem nemá," řekla.

Havel připustil eventualitu, že by se mohl postavit do čela nějaké občanské iniciativy. Politickou funkci však prý nechce – nastoupit by měly mladší generace, přestože se zatím dostatečně neprojevují. "Ale dříve či později přijde chvíle, kdy o sobě dají slyšet. Není to naivní optimismus, takhle to v dějinách chodí."

Jediný "kulturní" krok radnice: pohřbení Kaplického knihovny
Exprezident i bývalí radní se shodli v tom, že jedním z největších problémů hlavního města je jeho územní rozvoj. Podle Havla postrádá masivní výstavba supermarketů či podtunelovávání města jakoukoliv koncepci či vizi. Praha by se při jejím hledání měla inspirovat ve své minulosti.

Jsem celoživotní Pražák a jsem, přiznám se, dost zneklidněn některými věcmi," prohlásil Havel. "Jsem zneklidněn některými nezvratnými stavbami, určitou bezkoncepčností vývoje města a jsem zneklidněn i poměry na magistrátu,"

"Bývala vzdělanostním a kulturním centrem, bývala významnou křižovatkou různých duchovních proudů, ať za Rudolfa II., za Karla IV. nebo za Masaryka. Zatím se Praha, co se vzdělanosti a kulturnosti týče, projevila jen jediným způsobem – že zakousla Kaplického knihovnu," řekl Havel.

Exprezident je zdravotně v pořádku

V minulých dnech se v některých bulvárních médiích objevily informace o údajně špatném zdravotním stavu exprezidenta Václava Havla. Jeho mluvčí však všechny spekulace na toto téma označuje za nepravdivé. "Pan prezident je naprosto v pořádku. Ti novináři ho viděli na pohřbu Ivana Medka, kde zřejmě působil takovým unavenějším dojmem. Pak ještě pan prezident odřekl jednu akci, oni si to zřejmě spojili a udělali z toho zdravotní komplikace. Ale není to pravda, pan prezident je zcela zdráv," řekla LN Havlova osobní asistentka Ivana Reichlová.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.