Lidovky.cz

Náckové konečně dostávají na zadek, chválí Komorous ministerstvo

Česko

  17:56
PRAHA - Minulé vedení ministerstva vnitra podle Jiřího Komorouse, prvního náměstka současného šéfa úřadu Martina Peciny, podcenilo problém extremismu a neonacismu. Nyní je podle něho situace jiná, pro současné vedení ministerstva je boj s extremismem jednou z priorit, řekl Komorous na dnešní tiskové konferenci k představení dokumentárního filmu Zatemněná demokracie režiséra Olivera Maliny Morgensterna.

"Minulá administrativa některé ty prvky podceňovala. Tady se řešily všechny možné věci, ale ty podstatné věci, které ohrožují samotné principy fungování demokratického státu, zůstávaly kdesi úplně na chvostu," prohlásil Komorous.

Pecina již loni po nástupu do funkce ministra uvedl, že boj s extremismem bude jednou z jeho hlavních priorit. Bývalého šéfa Národní protidrogové centrály Komorouse pak postavil do čela nové protiextremistické skupiny při ministerstvu vnitra.

Policie od té doby provedla několik razií zaměřených proti stoupencům krajní pravice a zatkla řadu lidí. Úřad také připravil druhý návrh na rozpuštění Dělnické strany, která je podle odborníků personálně propojena s neonacisty.

První návrh, který Nejvyšší správní soud loni v březnu zamítl, připravil úřad v době, kdy byl ministrem Pecinův předchůdce Ivan Langer (ODS). Mnozí odborníci tehdy ministerstvo tvrdě kritizovali, návrh byl podle nich špatně zpracován.

"Všichni, i ti, kteří nás třeba nemusí mít rádi, tak vidí, jaký kus práce se udělal za tak krátké období a jak dostali náckové na zadek," řekl Komorous.

Pecina dnes uvedl, že plánuje zahájit kampaň proti rasismu, začít by podle něho mohla v červnu. O dřívějším termínu podle svých slov neuvažuje, aby se z toho nestalo předvolební téma.

Inspirací byla Osvětim

Dokument Zatemněná demokracie podle jeho tvůrce zachycuje mimo jiné akce neonacistů z posledních čtyř let, především pochody a demonstrace. "Když to člověk vidí třeba v televizi, tak tam jsou jenom rvačky a jsou tam jenom takové jako marginální záležitosti, ale nevidí tu podstatnou věc, která se skrývá za tím - to neuvěřitelné zlo a tu neuvěřitelnou agresi, která je namířená proti nám všem," řekl Morgenstern.

Nápad natočit film o neonacistech prý přišel poté, co navštívil vyhlazovací tábor v Osvětimi. "Není to žádná legrace, neboť (neonacisté) jsou neuvěřitelně agresivní," uvedl. Chce, aby snímek putoval i do škol.

Dokument se bude promítat 26. ledna v pražském kině Světozor, při příležitosti 65. výročí posledního dne koncentrační tábora Osvětim - Březinka (Auschwitz - Birkenau). Podle organizátorů se tak má stát na protest proti "vzmáhajícímu se extremismu a antisemitismu". Součástí projekce má být i beseda za účasti tvůrců dokumentu, předsedy vlády Jana Fischera, Peciny, Komorouse a dalších lidí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.