Lidovky.cz

Havel po měsících smíru obnovil nepřátelství s ODS

Česko

  7:00
PRAHA - Opětovný útok po již zažehnaných sporech a vyhlášení nové války. Oprávněná kritika pražské ODS a poměrů na tamním magistrátu. Anebo také snaha pomoci Mirku Topolánkovi ve vnitrostranickém boji s Pavlem Bémem.

Václav Havel foto: ČTK

I tak si občanští demokraté interpretují slova bývalého prezidenta Václava Havla, který v pátek po setkání se dvěma odvolanými radními ze Strany zelených a SNK-ED tvrdě zkritizoval ODS v Praze.

Bývalý prezident po setkání s Petrem Štěpánkem a Markétou Reedovou uvedl, že je coby Pražák "zneklidněn některými nezvratnými stavbami, určitou bezkoncepčností vývoje města a je zneklidněn i poměry na magistrátu". Zároveň prohlásil, že "v Praze zvítězil princip jedné vládnoucí strany a to je nebezpečné". Narážel tak na to, že po odvolání obou výše jmenovaných v hlavním městě vládne samotná ODS, která v posledních komunálních volbách získala 54 procent hlasů.

Zejména proto se do Havla včera opřel primátor a šéf pražské ODS Pavel Bém. "Vážený pane prezidente, tato pražská pravicová vláda vzešla ze zcela svobodných a demokratických voleb. Z principu, za který jste celý život bojoval a který nyní vlastně popíráte tím, že před jeho výsledkem varujete," reagoval Bém v textu pro LN. Bém v něm odmítá i další Havlovy výhrady.

Topolánek s Havlem vycházel

Mezi politiky ODS se začaly řešit motivy exprezidentova tvrdého ataku. Od loňského dubna se totiž zdálo, že Havel stranu pod vedením Mirka Topolánka spíše podporuje. Topolánek dokonce tehdy pro HN uvedl, že se "společnost na bázi Havel–Klaus zbytečně rozdělila. Havel měl kolem sebe lidi, kteří patří k pravici", jejichž část už získal a rád by v tom pokračoval. První místopředseda David Vodrážka poté uvedl, že by se "určitě nebránili nebo i uvítali" Havlovu předvolební podporu, "protože pan exprezident je velká autorita".

A ostatně i Havel si v té době pochvaloval, že "nová ODS" je mu sympatičtější, protože je "méně arogantní, a hlavně méně fundamentalistická". Nyní tedy opět přišel atak.

Občanští demokraté se přitom nedokážou shodnout, zda na celou stranu, anebo na její pražskou část. "Jak se opřel do pražské ODS, vnímám, že se opřel do celé ODS. Samozřejmě se tím snaží získat politické body pro jiná politická seskupení," míní pražský poslanec Boris Šťastný. "Z výčtu těch kauz, kterých se to týká, se to jasně týká rozhodování v Praze," oponuje místopředseda ODS Petr Nečas.

Podpora TOP 09

Podle Nečase Havla nikdy o podporu nežádali, ale nestaví se "odmítavě k vyslovení podpory od kohokoliv". "Václava Havla si vážíme za vše, co udělal pro tuto zemi, mimo jiné i za to, v čem má k ODS blízko, a to je euroatlantická orientace," řekl Nečas.

Podle poslankyně Dagmar Molendové Havlova slova "na někoho mohou působit jako namířená na celou stranu", ale ona to tak nebere.

Další představitelé ODS ale v Havlově kritice pražské ODS vidí konspiraci. "Je před volbami, existuje obava, že ODS ty volby prohraje, a pak by se měnilo vedení. Zatím jediný, kdo se o předsednické křeslo zkusil ucházet, je Pavel Bém. Takže možná se exprezident staví na stranu Mirka Topolánka, který z něj před časem chtěl udělat jakousi součást ODS, proti Pavlu Bémovi," míní středočeská poslankyně Eva Dundáčková.

Někdejší spolupracovník Václava Klause Boris Šťastný se zase domnívá, že Havel chce především podporovat TOP 09. "Je mu blízký pan Schwarzenberg. Očekávám, že do voleb se to bude vyvíjet a že toto vystoupení je skrytou podporou TOP 09," tvrdí Šťastný.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.