Lidovky.cz

Levice vládne ve Sněmovně, zvýšení mateřské dostalo šanci

Česko

  11:59aktualizováno  20:14
PRAHA - Zrovna se ve Sněmovně debatovalo o návrhu KSČM na zavedení opětovného proplácení prvních tří dnů nemoci a vrácení mateřské na původní úroveň, když si poslanci všimli, že vláda není na svých místech. Zabránila tím levici hlasovat a návrhy se odsunuly do programu na některý z příštích dnů. Levici se to nelíbí.

Premiér Jan Fischer přednesl poslancům priority svého kabinetu. foto: ČTK

Na svých místech nebyli vládní místopředsedové, ani premiér.

Šéf KSČM Vojtěch Filip soudí, že místopředseda vlády Martin Barták, jenž kabinet zastupoval, odešel na pokyn ODS.

Lékař, zahraniční cesta a vzpomínková akce
Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) v reakci na vzniklou situaci svolal schůzku místopředsedů sněmovny a představitelů poslaneckých klubů a požádal Fischera, aby se jí zúčastnil. Premiér měl přítomným vysvětlit, proč na jednání sněmovny po poledni nebyl ani on, ani žádný místopředseda vlády, jak si v minulosti určila sněmovna.

Fischer je informoval, že byl v Senátu na vzpomínkové akci k výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim. Místopředseda Barták navštívil ve 13. hodin sněmovního lékaře. Další vicepremiér, který může předsedu vlády ve sněmovně zastoupit, Jan Kohout, je na zahraniční cestě. Novinářům tyto informace posléze sdělil Vlček. Fischer při odchodu z jednání nechtěl cokoli komentovat.

Při hlasování o programu se levici v pondělí podařilo do programu dostat téměř vše, co chtěla, bývalé koalici skoro nic. O návrzích se mělo tedy hlasovat dnes. Poslanci ODS hlasovali proti programu.

ČTĚTE TAKÉ

Poslanci dali ale šanci návrhům ČSSD na zvýšení mateřské na loňskou úroveň a na proplácení prvních tří dnů ošetřovného. Oba jsou nyní ve 2. čtení. V prvním čtění sněmovna také podpořila novelu trestního zákoníku, která by z řízení automobilu nebo motocyklu bez řidičského průkazu učinila znovu trestný čin. Podporu dostal i návrh ČSSD na změnu pravidel pro financování výzkumu a vývoje.

Obstrukce parlamentním nástrojem
ODS nevyloučila obstrukce při nynější schůzi sněmovny. Chce bránit přijímání levicových návrhů, které jdou proti vládnímu protikrizovému balíčku. Novinářům to řekl šéf poslanců občanských demokratů Petr Tluchoř.

"ODS dosud k ničemu podobnému, jako je obstrukce, nepřistoupila. Nicméně obstrukce může být legitimním parlamentním nástrojem," uvedl Tluchoř.

Občanští demokraté se podle něho bojí přijetí zákonů, které podle nich bezprostředně ohrožují Českou republiku. Jen ze schváleného programu sněmovny je vidět, že je definitivně destruován Janotův balíček, pokračoval Tluchoř.

Pokud návrhy sněmovnou projdou, ODS bude žádat Senát o jejich veto, řekl. V Senátu převládá pravice, ve sněmovně se musí k zvrácení jeho verdiktu najít hlasy nejméně 101 poslanců.

Předseda ODS Mirek Topolánek se ve čtvrtek sejde s premiérem Janem Fischerem, uvedl mluvčí občanských demokratů Martin Kupka. Jednat spolu mají o aktuální politické situaci a nynějším jednání sněmovny.

Premiér Fischer na jednání Sněmovny.

Fischer: Je nezodpovědné zvyšovat deficit
Premiér Jan Fischer apeloval na poslance, aby na schůzi Poslanecké sněmovny nepřijímali návrhy prohlubující schodek státního rozpočtu. Je podle něj neodpovědné zvyšovat deficit za současné situace státních financí.

"Souhlasím s těmi, kteří argumentují, že některá opatření v balíčku, který vláda prosadila koncem minulého roku a které si sněmovna osvojila, jsou pro dotčené skupiny obyvatel nepříjemná a bolestivá," prohlásil Fischer.

Změna protikorupčního balíčku
ODS chce do protikorupčního balíčku ministra vnitra Martina Peciny doplnit zákaz zadávat veřejné zakázky firmám s akciemi na doručitele a rozšíření působnosti NKÚ na obce a kraje. Propustí proto Pecinův balíček do druhého čtení. Novinářům to dnes řekl předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Občanští demokraté chtějí k Pecinovu balíčku připojit i povinnost zveřejňování "životopisu" veřejných zakázek, aby bylo možné sledovat podrobnosti jejich zadávání. Navrhnou také zasílání faktur za veřejné zakázky prostřednictvím datových schránek.

Dluhopisy nejsou na programu
Sociální demokraté o sobě dali vědět v souvislosti se státními dluhopisy. Odmítli zařadit do programu zákon o jejich vydání. Ten by měl umožnit státu financovat schodky státních rozpočtů právě prodejem dluhopisů.

Místopředseda ODS Petr Nečas navrhl, aby sněmovna projednala zprávu ministra vnitra o vyšetřování korupce v kauze nákupu a pronájmu letounů gripen.Ta byla nejprve na program zařazena, pak ale komunista Pavel Hojda zpochybnil hlasování. Druhé hlasování bylo záporné.

Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř prohlásil, že komunisté návrh nepodpořili až na zásah sociální demokracie. Šéf klubu KSČM Pavel Kováčik se proti tomu ohradil a uvedl, že komunisté podporují návrhy, které pomáhají občanům, třeba na zvýšení mateřské na loňskou úroveň.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.