Lidovky.cz

Česko

Lékařka za epidemii žloutenky nemůže, rozhodl definitivně soud

Doktor - ilustrační foto.

Doktor - ilustrační foto. foto: Shutterstock

PRAHA - Odvolací pražský městský soud s konečnou platností osvobodil lékařku Evu Žážovou a dvě zdravotní sestry z infuzního oddělení pražské polikliniky Budějovická, viněné z rozšíření epidemie hepatitidy typu C.
  16:38

Potvrdil tak říjnový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 4. Žloutenka se v zařízení vyskytla v roce 2001, podle obžaloby v důsledku nemoci několik lidí zemřelo.

Verdikt je pravomocný
"Nelze jednoznačně říci, že poškození museli být nakaženi přímo na tomto oddělení," prohlásila předsedkyně odvolacího senátu Felicie Hrušková. Soud podle ní nenalezl dostatek důkazů, aby uznal zdravotnický personál vinným.

Verdikt je pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. S rozhodnutím je spokojen advokát lékařky a sester Petr Kšáda, podle něj se pacienti nenakazili žloutenkou při infuzích. "Nemoc si mohli odnést již z dřívějších operací či lékařských zákroků," uvedl.

Třetina nakažených lidí zemřela
S tím ale zásadně nesouhlasí jedna z poškozených, podle které zdravotnice používaly jednorázové jehly vícekrát. Na oddělení prý bylo vydáno mnohem méně jehel a stříkaček, než mělo být. "Pokud máte deset jablek, těžko s nimi podělíte třicet lidí," řekla novinářům. Uvedla, že třetina z nakažených lidí na následky nemoci zemřela.

Podle spisu dostalo hepatitidu 17 lidí. Kvůli vysokému počtu nakažených hrozilo zdravotnicím až deset let vězení. Svým jednáním totiž údajně způsobily těžkou újmu více lidem. Lékařka a sestry podle státního zastupitelství nedodržovaly předepsané hygienické postupy a podmínky při aplikaci infuzí. Nepoužívaly prý sterilní jehly a rukavice a neizolovaly nakažené pacienty.

"Podle znalců může být nákaza způsobena pouze tak, že se krev nakažených lidí dostane přímo do krve dalších lidí," uvedla soudkyně. Nezáleželo proto podle ní na tom, zda si zdravotnice měnily rukavice, jak míchaly roztoky, ani zda infuze trvala předepsanou dobu. Zároveň se neprokázalo, zda lékařka a sestry skutečně nepoužily dostatečný počet jehel, nebo zda byl nepořádek v administrativě.

Obvinění od začátku odmítaly
Lékařka i sestry totiž obvinění od počátku odmítaly. Shodně se bránily tím, že postupovaly zcela běžným způsobem. Pokaždé si myly ruce, na každý zákrok používaly nové jednorázové jehly a veškeré ostatní věci měly dezinfikované.

Soud jim dal za pravdu. Přes 200 svědků podle Hruškové vyvrátilo opakované použití jehel.

Podle odvolacího senátu také žalobci podali špatnou obžalobu. Zdravotnice vinili z trestného činu obecné ohrožení. Podle trestního zákoníku se však takového zločinu dopustí ten, kdo ohrozí lidi tím, "že způsobí požár nebo povodeň nebo škodlivý účinek výbušnin, plynu, elektřiny nebo jiných podobně nebezpečných látek nebo sil nebo se dopustí jiného podobného nebezpečného jednání." To se podle Hruškové v tomto případě nestalo.

Kvůli nákaze podalo již v roce 2003 šest lidí žalobu o náhradu škody. Do médií se dostal případ ženy, která požadovala po tehdejším provozovateli polikliniky, společnosti Centromed, 370.000 korun a měsíční rentu. Právě ona tvrdila, že příčinou epidemie bylo opakované používání jednorázových jehel a stříkaček. Pacienti se svými žalobami u soudu neuspěli.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.