Lidovky.cz

Teď už nás nikdo nepase, pochvaluje si Cyril Svoboda

Česko

  13:02
Schodek rozpočtu chce řešit tažením proti korupci, víc do voleb neprozradí. My jsme jediní, kdo tu opravdu bojuje proti korupci, tvrdí Cyril Svoboda. Téma si prý lidovce našlo samo.

Cyril Svoboda foto: ČTK

LN Chápu, že jako jeho přímý protivník v Praze útočíte na Pavla Béma, ale proč zrovna přes Opencard? Ten měl přece na starosti Bémův rival na magistrátu Rudolf Blažek.
Opencard je poslední kapka. Já na jednom ze svých billboardů říkám, že za Pavla Béma se korupce stala normou. A ukazuje se, že já a KDU-ČSL jsme jediní, kdo může pojmenovat věci a říct je do očí Pavlu Bémovi. Podívejte se na magistrát: ČSSD, ačkoliv je v opozici, mlčí jako hrob, komunistický předseda kontrolního výboru mlčí jako hrob. To znamená, že naše strana, obzvlášť po minulém sjezdu, je stranou svobodnou, nás nikdo nepase.

LN Kdo vás pásl do sjezdu?
Já říkám, že teď nás nikdo nepase. Příklad Ládi Šustra (bývalý poslanec KDU-ČSL, který byl MFD usvědčen z ochoty vzít do kasy TOP 09 milion korun od fiktivní hazardní společnosti - pozn. red.) ukazuje, že tady existovaly vazby, které bránily tomu, aby se v naší straně věci dotahovaly do konce. Ale zpátky k Bémovi. Stejně jako premiér nese odpovědnost za celou svoji vládu, nese primátor odpovědnost za celý magistrát.

LN Co je hlavní příčinou té údajné zkorumpovanosti pražského magistrátu?
Víte, tichá koalice ODS-ČSSD v Praze si je tak jistá, že se jí nemůže nic stát, že dělá kroky, které páchnou. Vemte si Palác Škoda. Máte možnost koupit a opravit celý dům za 1,2 miliardy korun. A vy ho nekoupíte, ale s novým majitelem paláce sepíšete smlouvu, ze které nemůžete vycouvat a která vás zavazuje zaplatit mu na pronájmu během dvaceti let přes čtyři miliardy korun. A po těch dvaceti letech vám tam nepatří ani cihla. Všude v Evropě bydlí magistrát ve vlastním, jenom v Praze je v podnájmu.

LN Tohle jsou věci popsané už dávno. Vy jste si toho všiml až teď, nebo už dřív?
K tomu razantnímu kroku jsem se rozhodl ve chvíli, kdy byl publikován forenzní audit na Opencard. Vyhodit 888 nebo kolik milionů korun, peníze, které skončí v jachtách nebo v domech, je monstrózní.

LN S Pavlem Bémem si tykáte. Odkdy se znáte?
Dávno z devadesátých let, kdy jsem dělal na úřadu vlády šéfa legislativy a Pavel šéfa protidrogové komise.

LN Změnil se od té doby?
Podle mého se změnil - protože od té doby nikdy neprošel zkušeností porážky a konfrontace síly. On byl vždycky na vítězné straně. Proto taky jeho jediná reakce na mě je říkat, že lžu. Místo aby předložil nějaké svoje důkazy.

LN Bém tvrdí, že na něj útočíte ze zoufalství, protože se vám v Praze nedaří zabodovat a hledáte, jak byste na sebe upozornil. A KDU-ČSL v hlavním městě opravdu neboduje.
To je scestný argument. To téma si zoufale našlo nás, my ho neseme. Vždyť ho mohl nést kdokoliv jiný, jenže ho nikdo nezvedl. My chceme zrušit ekozakázku, my chceme zdanit hazard, zavést korunního svědka.

LN Proč má KDU-ČSL v Praze i ostatních krajských městech tak slabou pozici?
Ukázalo se, že městský volič byl nakloněn volit - v uvozovkách -pravici. Ani sociální demokraté, ani komunisti nejsou ve velkých městech silní.

LN Ale pořád několikrát silnější než vy.
No jo, i za první republiky, kdy byla v Československu katolicita 83 procent, jsme se pohybovali od 7 do 11 procent. Ale doufám, že budeme růst.

LN Kdo z vašich bezprostředních předchůdců straně víc uškodil -Jiří Čunek, nebo Miroslav Kalousek?
To je otázka, na kterou nechci odpovídat. Máme před volbami a máme předsedu - jsem jím já - který chce, aby strana směřovala do budoucna.

LN Jiří Čunek byl váš spojenec. Zaregistroval jste, jak před dvěma týdny soudce konstatoval jeho spojení s pravomocně odsouzeným podnikatelem Romanem Vaškůjem? Jak se to snáší s image kladiva na korupci, za které KDU-ČSL vydáváte?
KDU-ČSL měla loni sjezd, Jiří Čunek nebyl zvolen do vedení strany a tím se strana s tím problémem vypořádala. Jirka Čunek je řadovým členem KDU-ČSL. Mluvíme o přítomnosti a budoucnosti, já nechci uvažovat o tom, co bylo v minulosti.

LN Nebavíme se tu o tom, co bylo před padesáti lety. Ale před dvěma třemi lety jste vy byl klíčový spojenec Jiřího Čunka. Pravomocně odsouzený Roman Vaškůj pomáhal Čunkovi proti jeho bývalé sekretářce Marcele Urbanové a podle soudu tehdy oba muži byli ve spojení.
Ale jakej klíčovej spojenec. To je vaše představa.

LN Já si pamatuji, že jste na volebním sjezdu v roce 2006 a ještě dlouho později vystupoval na Čunkovu podporu.
Ale to není pravda. Tehdy se dost těžko hledal předseda, vyloženě se hledal a já jsem u toho hledání nebyl ani minutu.

LN V novinách se zachovala vaše vyjádření, že volíte Čunka.
Ano, já jsem ho tehdy volil. Jenže to, že někomu dáte hlas, neznamená, že jste ho hledal.

LN I pak jste předsedu proti jeho stranickým kritikům podporoval.
Já tady nedávám ruce pryč od Jiřího Čunka jako od člověka, proč bych to dělal?

LN Třeba kvůli jeho spojení s Romanem Vaškůjem.
Koho má ve své blízkosti, jsem netušil. To všechno vyplavávalo časem. Nicméně - nedávám od něj ruce pryč, volil jsem ho na sjezdu. To byste musel něco podobného říct o všech delegátech, kteří ho tehdy v Brně volili. Jako vy může mluvit jen někdo, kdo vůbec neví, jak to u lidovců vypadalo.

LN Naposledy: znepokojuje vás pomyšlení, že se kolem předposledního předsedy KDU-ČSL vyskytovali lidé jako Vaškůj?
Mně sami o sobě tihle lidi vaděj. Ale Jiří Čunek není ve vedení strany. To se stalo, no tak co s tím. Jde o to, co je teď.

Celý rozhovor s Cyrilem Svobodou najdete v sobotním vydání deníku

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.