Lidovky.cz

Ministerstvo je proti výstavbě spalovny odpadů u Pardubic

Česko

  18:18aktualizováno  20:31
PARDUBICE - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nesouhlasí s výstavbou kontroverzní spalovny průmyslových odpadů v Rybitví u Pardubic. Úřad vydal nesouhlasné stanovisko k posouzení vlivů stavby na životní prostředí (EIA). Spalovnu chce přebudováním nevyhovující uzavřené spalovny postavit rakouská společnost AVE CZ. Výstavbu spalovny odmítají místní samosprávy a občanská sdružení.

Ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nesouhlasí s výstavbou kontroverzní spalovny průmyslových odpadů v Rybitví u Pardubic. Úřad dnes vydal nesouhlasné stanovisko k posouzení vlivů stavby na životní prostředí (EIA). Spalovnu chce přebudováním nevyhovující uzavřené spalovny postavit rakouská společnost AVE CZ. Výstavbu spalovny odmítají místní samosprávy a občanská sdružení.

Stanovisko ministerstva, která bylo zveřejněno na portálu EIA a má 41 stránek, není pro firmu závazné, jde o doporučení. Řídit by se podle něj měly další úřady, například stavební. Rozhodnutí ministerstva přivítal pardubický primátor Jaroslav Deml (ODS).

"Věřím, že negativní stanovisko MŽP ovlivnil i silný nesouhlas veřejnosti nejen z Pardubic, ale i širšího okolí," řekl Deml. Podle náměstka pardubického hejtmana Jana Tichého (ČSSD) jde o správné rozhodnutí, které očekával. "Neumím si představit, že by vzhledem k odporu veřejnosti bylo vydáno souhlasné stanovisko," řekl.

Ministerstvo: O spalovně nejsou k dispozici adekvátní informace

Ministerstvo v odůvodnění stanoviska připomnělo, že stavbu provází zásadní a masivní odpor veřejnosti a samospráv. Úřad firmě AVE CZ vytkl, že v dokumentaci ani v jejich doplněních nebyla předložena varianta, která by byla dostatečně vzdálena od obytné zástavby. Úřad také konstatoval, že o skutečně vyprodukovaných nebezpečných odpadech v regionu nejsou k dispozici adekvátní informace. Nejasné podle ministerstva také bylo to, zda se ve spalovně budou likvidovat odpady ze starých ekologických zátěží v regionu.

S variantou snížení kapacity spalovny z 20.000 tun na 12.000 tun odpadů za rok, jak ji navrhl zpracovatel posudku, ministerstvo nesouhlasilo. Neprošla podle něj řádným procesem posouzení EIA. Nynější posouzení totiž počítalo s výstavbou zařízení o kapacitě 20.000 tun a snížení bylo dáno jen omezením počtu provozních hodin. Navíc prý nebylo prokázáno, že region zařízení s kapacitou 20.000 tun potřebuje.

Ministerstvo však připomnělo, že vedení regionu musí problematiku likvidace nebezpečných odpadů v místě jejich vzniku vyřešit. Poukázalo na problematické převážení odpadů do jiných spaloven s tím, že průměrná vzdálenost z Pardubic do pěti největších obdobných spaloven v Česku je 189 kilometrů. Platnost stanoviska je pět let.

Odpady se spalovat nemusí

Náměstek Tichý ke stanovisku MŽP také uvedl, že od ministerských úředníků očekával preciznější zdůvodnění. Ke koncepci likvidace nebezpečných odpadů v regionu poznamenal, že jsou jiné možnosti než jejich spalování. "Dají se například využít dál jako surovina, mohou se i skládkovat," řekl.

Protestní petici proti spalovně podepsalo rekordních zhruba 50.000 lidí. Ostře proti se postavily radnice Pardubic, Chrudimi, Hradce Králové i menších obcí v okolí plánovaného zařízení, nesouhlasí ani Pardubický kraj. Lidem mimo jiné vadí, že spalovna by měla nebezpečné odpady likvidovat v blízkosti bytové zástavby. Investor tvrdí, že spalovna bude bezpečná.

Pardubická ČSSD a občanské sdružení Stop spalovně chtěly dosáhnout úplného zrušení procesu posuzování vlivů na životní prostředí EIA. Investice je podle nich svým charakterem natolik závažná a rozsáhlá, že odpovídá zcela nové stavbě. Požadují, aby spalovna podstoupila například strategické hodnocení vlivu koncepce na životní prostředí (SEA). O spalovně tento týden jednal Senát, znovu by se jí měl zabývat zřejmě v březnu.

Stará spalovna překračovala limity

Původní spalovna v Rybitví šest let nefunguje, překračovala emisní limity. Před čtyřmi lety ji koupila česko-rakouská firma AVE CZ odpadové hospodářství. Po modernizaci za několik set milionů korun by mohla ročně odstranit až 20.000 tun nebezpečných odpadů. MŽP dvakrát vrátilo k přepracování posudek vlivu spalovny na životní prostředí, napotřetí zpracovatel posudku uvedl, že považuje za akceptovatelnou roční kapacitu 12.000 tun, což znamená ročně 4500 provozních hodin.

S variantou snížení kapacity spalovny z 20.000 tun na 12.000 tun odpadů za rok, jak ji navrhl zpracovatel posudku, ministerstvo nesouhlasilo. Neprošla podle něj řádným procesem posouzení. Nynější posouzení totiž počítalo s výstavbou zařízení o kapacitě 20.000 tun a snížení bylo dáno jen omezením počtu provozních hodin. Navíc prý nebylo prokázáno, že region zařízení s kapacitou 20.000 tun potřebuje.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra životního prostředí Karla Bláhy by jediným důvodem zrušení procesu EIA mohlo být to, kdyby společnost AVE CZ svůj záměr stáhla. Kritici spalovny by se podle něj mohli obrátit na soud, pokud mají za to, že byl v procesu EIA porušen zákon.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.