Lidovky.cz

Prasečí chřipka je chatrná a nevýznamná choroba, tvrdí Klaus

Česko

  13:02aktualizováno  15:09
OSTRAVA - Prezident Václav Klaus zásadně nesouhlasí s možností, že by vláda nařizovala povinné očkování proti prasečí chřipce. Řekl to během dnešní návštěvy Ostravy. Snahu vlády označil za pošlapávání lidské svobody.

Prezident Václav Klaus

Navíc vyloučil, že by do skupiny, která by měla očkování povinné, patřil i on sám. Vláda o povinném očkování 200 000 lidí potřebných pro chod státu jedná dnes.

"Mě se to určitě týkat nebude. To nepřipadá v úvahu," řekl prezident. Dále prasečí chřipku označil za chatrnou a nevýznamnou chorobu. "Vetuji možnost, že by se kvůli této potencionální chřipce mělo něco někomu nařizovat. To je pošlapávání elementární lidské svobody. Není to potřeba dělat. Toto není fatální nemoc," tvrdí Klaus.

Klaus minulý týden kritizoval původní armádní záměr naočkovat ihned a povinně 16 000 vybraných vojáků a civilních zaměstnanců armády. Bezpečnostní rada státu pak počet povinných očkování snížila na 8000.

Vláda: O povinném očkování ať rozhodne hlavní hygienik
Prezident při té příležitosti řekl, že vojáci nejsou pokusní králíci. "V této chřipce vidím stejnou bublinu jako v různých globálních oteplováních," řekl Klaus.

95 obětí prasečí chřipky

V Česku je podle údajů z minulého týdne 2340 laboratorně potvrzených nákaz pandemickým virem chřipky. Na 100 000 obyvatel je hlášeno 1016 případů, hranicí epidemie je 2000 případů na 100 000 obyvatel. Česko nyní eviduje 95 případů úmrtí na prasečí chřipku.

Mnoho lidí však vakcínu odmítá. Doposud se využilo asi 57 000 dávek vakcíny proti prasečí chřipce, tedy zhruba čtvrtina množství, které má stát nyní k dispozici. Zatím stát koupil 238 000 dávek.

Vláda dnes rozhodla, že nechá na hlavním hygienikovi Michaelu Vítovi, aby sledoval vývoj prasečí chřipky a informoval vládu. Bude na něm, aby rozhodl, kdy je nutné očkovat vybrané lidi povinně. Vláda pak sama rozhodne, kdy by mohl kvůli chřipce začít platit krizový stav.

Když prezident odmítne očkování, bude muset podepsat revers, že se tak rozhodl s vědomím všech rizik, která z toho pro jeho zdraví i stát v případě epidemie vyplývají, řekla Jurásková Mladé frontě Dnes.

Juráskovou postoj prezidenta mrzí. Řekla, že v důsledku negativní kampaně proti očkování se na celém světě nechává v průměru očkovat pouze 30 procent lidí. Očkování přitom odmítají i nemocní lidé, pro které je virus vysoce rizikový.

Celkem česká vláda objednala v srpnu milion dávek vakcíny za 220 milionů korun. V porovnání s náklady, které do nákupu investovaly například Německo a Francie, jsou české o řád nižší.

Vakcína do rozvojových zemí

Belgie, která je s 10,7 milionu obyvatel srovnatelná s Českem, si nakoupila kolem 12,6 milionu vakcín. Po Novém roce rozhodla, že dá deset procent svých zásob rozvojovým zemím. Brusel je poskytne Světové zdravotnické organizaci (WHO), která pak darované vakcíny rozdělí mezi chudé země podle toho, jak se bude pandemie šířit.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.