Lidovky.cz

Senátor Štětina pomáhá v Česku skrývat Gruzína, který nedostal azyl

Česko

  11:47
PRAHA - Senátor Jaromír Štětina pomáhá v České republice skrývat gruzínského občana Timura Borčašviliho, který nedostal azyl a měl kvůli tomu republiku do neděle opustit.

Senátor Jaromír Štětina foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Senátor má za to, že se ministerstvo vnitra snaží zabránit muži, aby se mohl u soudu osobně bránit proti rozhodnutí odboru azylové a migrační politiky. Podezírá ministerstvo, že nepostupovalo správně.

"Chci mu zachránit život"
Borčašvili byl podle Štětiny dříve spolupracovníkem bývalého čečenského prezidenta Aslana Maschadova. "Vzal jsem pana Timura Borčašviliho pod ochranu ve stavu krajní nouze ve smyslu trestního zákoníku. Mám k tomu velmi vážnou pohnutku, chci Timuru Borčašvilimu zachránit život," uvedl Štětina. Borčašviliho návrat do Gruzie by znamenal bezprostřední ohrožení jeho života "ze strany ozbrojenců loutkového prezidenta Čečenska (Ramzana) Kadyrova", míní senátor, který se dění v oblasti dlouhodobě věnuje.

Jedině soud může podle senátora rozhodnout, zda bylo odmítnutí azylu Borčašvilimu v souladu se zákonem. Cizinecká policie však ve spolupráci s odborem azylové politiky odmítla vízum gruzínskému občanovi čečenské národnosti prodloužit do doby jednání soudu. Termín soud ale zatím nestanovil, uvedl Štětina. Odvolal se přitom na stanovisko ministra vnitra Martina Pecinu, že je třeba pro řešení otázky azylu vyčkat soudního rozhodnutí. "Vyvíjím veškerou činnost nutnou k tomu, aby nemohl být Timur Borchashvili deportován před soudním jednáním," tvrdí Štětina.

Senátor se proto domnívá, že se odbor azylové politiky snaží zabránit účasti Borčašviliho u soudního jednání, a "skrýt tak procesní závady, jichž se dopustil".

Timur Borchashvili byl spolupracovníkem představitele vlády zavražděného prezidenta Aslana Maschadova. Žil v Pankiském údolí na severu Gruzie na hranici s Čečenskem. Návrat do Gruzie znamená bezprostřední ohrožení jeho života ze strany ozbrojenců loutkového prezidenta Čečenska Kadyrova. Jedním z důvodů proč se T. Borchashvili několik let skrýval, až nakonec opustil Gruzii, byla bestiální vražda italského novináře Antonia Russo, se kterým dlouhodobě spolupracoval.

O azyl žádal už dvakrát
Borčašvili podle Štětiny žádal v Česku o azyl dvakrát, poprvé před třemi lety, podruhé loni. Proti zamítavému rozhodnutí se odvolal k soudu loni v červenci. Podrobnosti k případu chce senátor zveřejnit ve čtvrtek za účasti Anzora Maschadova, syna bývalého čečenského prezidenta a později vůdce protiruských povstalců.

Aslan Maschadov byl zabit v březnu 2005 při přestřelce s ruskými jednotkami, jejíž okolnosti nebyly dosud plně objasněny. Ruská strana jej označovala za vůdce teroristů a v boji proti nim se podle ruských humanitárních organizací často uchylovala i k únosům jeho příbuzných. Anzor Maschadov kvůli tomu nyní žije v Norsku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.