Lidovky.cz

Revírem policisty Weisse jsou hory. Po lyžařích chce hlavně desatero

Česko

  7:57
JEŠTĚD - Pavel Weiss je jedním ze tří strážníků, kteří se od začátku února prohánějí po ještědských svazích. Službu na horách bere po sedmnácti letech u městské policie skoro jako odměnu. A to i přesto, že v práci tráví 12 hodin denně. Na starost má totiž nejen bezpečnost na kopci, ale třeba i přilehlá parkoviště.

Revírem policisty Pavla Weisse je Ještěd foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Když tak okolo půl jedenácté přijíždíme na Ještěd, abychom se se strážníkem Weissem setkali, má už za sebou několik hodin v terénu včetně zásahu u vážnějšího úrazu. Asi sedmnáctiletý mladík upadl na černé sjezdovce a rozrazil si bradu. "Musel jsem volat horskou službu," říká Weiss, podle jehož odhadu chapcovu tvář do budoucna "ozdobí" minimálně tři stehy. Pokud by ale zůstalo jen u něj, byl by to na Ještědu úspěšný den. "Někdy tu máme i šest sedm úrazů denně," vysvětluje strážník.

Revírem policisty Pavla Weisse je Ještěd

Než se ale s Weissem vydáme na kopec, necháme si stručně popsat náplň jeho služby. "Dohlížíme hlavně na dodržování lyžařského desatera," říká. Nejčastěji prý jde o rychlou jízdu a bezpečnost na svahu. Řada lidí si totiž neuvědomuje, jak nebezpečné může být stát nebo sedět třeba za zatáčkou nebo schovaný pod kopcem. "Však vám to za chvíli ukážu," slibuje.

A skutečně. Jen co nasedneme na lanovku, už shora pokřikuje na ležící dítě a radí mu, jak se rychle zvednout, aby do něj někdo nenarazil. O kousek dál si zase stěžuje na ty, kteří jezdí mimo sjezdovky, třeba v lese. "Zítra se na ně zaměříme. Budeme tu dva," říká. A když pak už konečně sjíždíme ze svahu, nabádá neopatrné lyžaře a snowboardisty, aby nestáli uprostřed sjezdovky nebo jezdili opatrně. Jednu paní raději i rovnou zvedne, když se jí to hodnou chvíli nedaří.

Místo zbraně vozí lékárničku
Žádné divoké honičky po kopcích, které by si mohl někdo pod prací strážníka na lyžích představit, se ale nekonají. Není proč, stejně není kam ujet. Neustále pípající a mluvící vysílačkou u pasu si navíc policisté mohou bez potíží přivolat kolegy. Stejně tak se strážníci dohodli, že zbraně na svah nepatří. Volné místo raději využijí na věci pro první pomoc.

I co se týče pokut, dávají je strážníci občas jen na parkovišti. "Lidé mnohdy stojí tak, že blokují horskou službu," vysvětluje Weiss. Na svahu má ale přednost domluva. Lidé to kvitují. "Každopádně to hodnotíme kladně," tvrdí manželé z Liberce a pobaveně si prohlížejí Weisse, který na žádost fotografa LN pobíhá po kopci, aby se za ním objevila i ještědská věž. "Vzhledem k tomu, že manželku někdo před chvílí doslova smetl, tak je přítomnost policie na kopci v pořádku," myslí si další muž z Liberce.

Motto strážníků na lyžích "být vidět" tedy funguje dobře. Lidé se za Weissem otáčejí a občas s ním prohodí i pár slov. "Dávej si bacha, támhle je policajt," instruuje pobaveně jeden z lyžařů nejspíš svoji přítelkyni.

Najdou se ale i lidé, kterým se přítomnost strážníků moc nezamlouvá. "Od kdy má městská policie povolení předbíhat ve frontách?" pokřikovala prý jednou na Weisse skupina lyžařů u vleku, když na lanovku procházel služebním vchodem pro horskou službu. Časem by se však mělo vyřešit i to a strážníci by měli dostat permanentky. A kdo pomůže strážníkovi, když sám spadne? "Nikdo," směje se Weiss. "Mám ale píšťalku, tak bych hodně pískal," dodává.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.