Lidovky.cz

Sněmovna vyhověla odborům, ty ale stávky neodvolaly

Česko

  10:16aktualizováno  19:17
PRAHA - Sněmovna ve stavu legislativní nouze zrušila vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod. Návrh nyní dostane Senát, není vyloučeno, že ho zamítne. Odboráři ještě před schůzí sněmovny oznámili, že se chtějí ve středu sejít a jednat o dalším postupu.
Stávka - ilustrační foto.

Stávka - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

"Velmi bych uvítal, kdyby odboráři přehodnotili záměr vystavit tuto zemi ve čtvrtek stávce. Já pro to teď skutečně nevidím důvod," řekl po hlasování premiér Fischer. Dodal, že takové rozhodnutí dopravních odborů by "očekával, předpokládal" Po hlasování, uskutečněném "po velmi kontroverzní debatě", není podle premiéra pro řešení věcí stávkou důvod.

Jenže odboráři se svého úmyslu nevzdali a po setkání s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou prohlásili, že "stávku v dopravě, ohlášenou na čtvrtek, výsledek hlasování ve sněmovně neodvrátil." Odbory se definitivně rozhodnou ve středu a rozhodnutí sněmovny podle "vezmou v potaz".

Senát bude o zrušení vyššího zdanění zaměstnaneckých výhod rozhodovat v pátek.

"Vyzvali jsme odbory, aby zrušili stávku. Pokud to udělají, budeme pro změnu zákona o DPH," řekla místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Zdůraznila, že pokud bude stávka zrušena, garantují lidovci dodání 101. hlasu, aby bylo možné přehlasovat případné veto Senátu či prezidenta k návrhu zákona.

Bez lidovců by přehlasování veta zřejmě neprošlo. Sociální demokraté s komunisty mají dohromady pouze 96 hlasů, což k jeho přehlasování nestačí. Strany ODS, TOP 09 a zelení jsou proti návrhu.

Školy zatím neví, jak se ke stávce postavit:

Jednání o vládní novele zákona o dani z přidané hodnoty bylo zkrácené ve stavu legislativní nouze, jak žádala vláda. Poslanci tak mohli rozhodnout v jednom hlasování.

Roztržku zahájil projev premiéra Jana Fischera, který popisoval, jak nastal současný stav. Problém se podle něho jevil jako technické nedopatření, nyní platná pasáž prý nebyla dobře připravena. Proti takové interpretaci se ohradil exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), když řekl, že ustanovení o zdanění výhod vložil do zákona promyšleně a úmyslně. Do sněmovny ale platnou novelu posílala už Fischerova vláda. ODS se nelíbilo, že by se mělo o předloze jednat v legislativní nouzi.

Stávka - ilustrační foto.

Věcná jednání
Občanští demokraté požadují odvolání stávky v dopravě vyhlášené na čtvrtek, řekl novinářům místopředseda ODS Petr Nečas. Odbory stávkou chtějí zajistit prosazení vládního návrhu na nižší zdanění zaměstnaneckých benefitů. ODS si zrušení stávky klade jako podmínku pro další "věcná jednání". "My na toto vydírání nepřistoupíme, neustoupíme mu," dodal Nečas. Stávku podle něj ODS pokládá za zpolitizovanou a bez věcného oprávnění.

Senátoři ODS odmítají jednat pod hrozbou stávky v dopravě a v Senátu odmítnou návrh, který ruší vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod. Na tiskové konferenci to řekl předseda senátorského klubu ODS Tomáš Julínek.

"Nedohodli jsme se. Požadavek okamžitě ukončit stávku a pak teprve jednat je pro nás z důvodu časové tísně těžko přijatelný," potvrdil nulový závěr více než hodinové schůzky předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

Stávka v dopravě je zatím ohlášena na čtvrtek 4. března a má zastavit především vlaky a městskou dopravu ve velkých aglomeracích. Zaměstnanci Dopravního podniku města Pardubic se nepřipojí ke stávce dopravních odborů. Odborová organizace podniku se na tom dohodla s vedením společnosti.

Poslanecký klub ODS jedná s odbory.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik novinářům řekl, že odbory mají od komunistů plnou podporu. Požadavky odborů jsou podle zástupců KSČM oprávněné a není to vydírání. Naopak zelení změnu zákona ani vyhlášení legislativní nouze nepodpořili. K novele chtěli přidat zdanění poslaneckých náhrad a výhod ústavních činitelů. Vyhovět tlaku odborářů nehodlala ani TOP 09.

Odboráři: Stávka není zpolitizovaná
Odboráři odmítli, že by stávka byla zpolitizovaná. Jednat jsou prý připraveni se všemi politickými stranami. Na schůzce se zástupci poslaneckého klubu ODS se ptali, proč této straně konkrétně vadí snížení zdanění benefitů na loňskou úroveň. "Konkrétní odpovědi jsme se nedočkali s tím, že jednat se bude, až odvoláme stávku," poznamenal Pejša.

Připomněl, že odbory stávkou nevyhrožovaly od začátku, ale až po 23. únoru. "Teprve v tuto chvíli, kdy vláda podala vlastní návrh zákona na projednání v legislativní nouzi, tak se situace pohnula," podotkl.

Čtěte více

Odboráři se obávají o osud zaměstnaneckých výhod, jako jsou režijní jízdenky, závodní stravování, rekreace, bydlení na ubytovnách nebo rehabilitace. Od letošního ledna se tyto benefity podléhají dani, která se vypočítává z běžné tržní ceny, nikoliv z ceny zvýhodněné, jako tomu bylo dříve.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.