Lidovky.cz

Stížnosti na zahraniční policisty se hromadí. Češi zahájili boj

Česko

  11:00
PRAHA - Prý Čechy svlékají skoro do naha, trhají jim bundy a dokonce jim třeba naschvál při kontrole schovávají doklady pod sedačku. Chování německých a rakouských policistů vůči českým řidičům v příhraničních oblastech po dle českých politiků hraničí se šikanou. A chystají se za české řidiče bojovat.
Německá policie (ilustrační foto)

Německá policie (ilustrační foto) foto: ČTK

"Vezla jsem s sebou asi třicetileté kluky, kteří legálně pracují v Rakousku jako lyžařští instruktoři, a když některý z nich měl třeba jen ,špatného kulicha‘ na hlavě, byl policisty prošacován velice nevybíravým způsobem," stojí například v jedné stížnosti, které chodí na české ministerstvo vnitra.

Na co si Češi stěžují - grafika.

Muži se "špatnými kulichy" po policejní akci podle stěžovatelky skončili s roztrhanými větracími kapsami u bundy a "svlíknutí do trenek". Jiný řidič se obrací na domácí ministerstvo vnitra prý ze strachu, že by se mu němečtí policisté při další návštěvě mstili.

Ministerstvo radí: Stěžujte si!
Z českého pohledu se zdá, že za německými a rakouskými hranicemi zase přituhuje. Ministerstvo vnitra kvůli podobným stížnostem má rovnou speciální e-mailovou adresu, na které si Češi mohou stěžovat.

Od Nového roku jich přišlo čtrnáct, jen od včerejška – kdy se ale také začalo o případech díky politikům hodně mluvit – jich přibylo šest.

Anketa

Šikanovala vás někdy v zahraničí policie?

Ano, bylo to nepříjemné 1951
Kontrolovali mne, ale byli féroví 1635
Ne 3029



"Chápu, že kontroly na bavorské straně hranic jsou pro české spoluobčany nepříjemné. Stížnosti prověřujeme a znovu vyzýváme občany, nechť se na ministerstvo případně obrátí," hájí Čechy ministr vnitra Martin Pecina. A prý o nich jedná se svými kolegy v Německu a Rakousku. Zároveň však říká, že nemá signály o nějakých hromadných akcích vůči Čechům ani větším počtu excesů z německé strany. Každopádně před důkladnějšími kontrolami na česko-rakouské hranici varovala začátkem roku sama rakouská police – a to kvůli nové legislativě, která v ČR více toleruje držení malého množství drog pro vlastní potřebu. V Berlíně i ve Vídni měli obavy, že se jim "za humny" rodí nový Amsterodam. Teď ale úřady obou zemí hlásí: kontroly nejsou intenzivnější. "Nemáme informace o tom, že by kontroly byly intenzivnější. Ani že by si někdo z českých občanů stěžoval na chování rakouských policistů," řekl včera LN mluvčí rakouského ministerstva vnitra Rudolf Gollia. To na německých úřadech české stížnosti mají, celkem jich bylo podle německé ambasády v Praze 27. Ale jsou staršího data, o příliš podezřívavých kontrolách vůči Čechům se totiž mluví už od vstupu země do schengenského prostoru v roce 2008.

Úryvky ze stížností na německé policisty:

Nejvíce mě doběhli, když jsem si až při jízdě uvědomil, že mi nedali doklady k veletrhu do auta, ale až po hledání jsem zjistil, že mi je schovali pod sedačku.

Když vjíždím do Německa, mohu si být jistý, že dojde ke kontrole včetně osobní prohlídky Připouštím, že tentokrát němečtí policisté alespoň nekontrolovali krabice, které jsem měl v kufru, pomocí nožů jako přiminulé kontrole…

Za poslední tři roky se mi stalo několikrát, že jsem sebou vezla cca 20 - 30ti leté kluky, kteří legálně (!!!!!!!) pracují v Rakousku jako lyžařští instruktoři a když některý z nich měl třeba jen "špatného kulicha" na hlavě, byl policisty prošacován velice nevybíravým způsobem - až hrubě - roztrhány větrací kapsy v zimní bundě, svlíknutí do trenek v zimě atd…


Jedna nebo dvě omluvy
"Od října 2009 už nepřišla prakticky žádná nová stížnost. A také nám není známo, že by se intenzita kontrol v poslední době zvýšila," tvrdí Ulrich Ernst, mluvčí německého velvyslanectví v Praze. Podle něj "jedna nebo dvě" si vysloužila omluvu německých úřadů. V zásadě nulovou úspěšnost českých stěžovatelů potvrdilo LN i české ministerstvo vnitra.

"Neřekl bych, že by mohlo jít o šikanu. Možná spíš může jít o to, že čeští řidiči jsou zvyklí s policisty diskutovat, zatímco němečtí policisté jsou komisnější, nekompromisní," myslí si dopravní expert Jaroslav Hořín. Překvapením může být, že někdy jsou policisté v civilu.

Věci se ale aktivně chytli čeští politici. Premiér Jan Fischer už v úterý vyzval Pecinu, aby se věcí zabýval. Za údajně šikanované Čechy se chystá bojovat ODS. Téma otevřel v Bruselu předseda ODS Mirek Topolánek, jeho europoslanci se zase chystají rovnou interpelovat Evropskou komisi. K podobné bruselské stížnosti se v minulosti odhodlali i Poláci – bezúspěšně.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.