Lidovky.cz

Státní zástupce navrhuje obžalovat 13 lidí z komanda ČEZ

Česko

  13:37aktualizováno  15:10
OLOMOUC - Státní zástupce navrhuje obžalovat 13 lidí z kontroverzního útvaru kontrolorů společnosti ČEZ z útisku, u dalších 17 stíhání zastavil. O obžalobě by mělo rozhodnout Okresní státní zastupitelství v Olomouci.

Příslušník NTZ na výcviku střelby. foto: Reprofoto

Uvedl to server iDnes.cz.

Státní zástupce navrhl obžalovat třináct lidí z kontroverzního útvaru kontrolorů energetické společnosti ČEZ z útisku. U dalších sedmnácti stíhání zastavil. Návrh na obžalobu loni podali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Zaměstnance firmy ČEZ vinili z vydírání kvůli jejich postupu proti údajným černým odběratelům elektřiny. Firma trvá na tom, že její pracovníci zákon neporušili.

"Návrh na obžalobu třinácti lidí pro útisk předáme Okresnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, a to by mělo pak v této věci o obžalobě rozhodnout. U zbylých sedmnácti lidí jsem rozhodl o zastavení stíhání," řekl serveru státní zástupce Karel Studený z olomoucké pobočky ostravského krajského státního zastupitelství, který měl případ na starosti.

Obžalovaným hrozí nejvýše půl roku vězení
Překvalifikování z vydírání na útisk podle Studeného vyplynulo z důkazní situace. Za útisk obviněným hrozí nejvýše šest měsíců vězení, proto se krajské státní zastupitelství kauzou už nebude zabývat. Jména kontrolorů zatím zveřejněna nebyla. Podle iDnes mezi nimi s největší pravděpodobností bude šéf útvaru Karel Vaniš.

Lidi, kteří tvrdí, že je pracovníci firmy ČEZ Měření nutili k přiznání černých odběrů nezákonnými metodami, zastupuje sdružení PPP - právní poradenství a pomoc. Právník Jan Rytíř, který stojí v jeho čele, s rozhodnutím státního zastupitelství nesouhlasí. "V každém případě mi ale stačí, že to jde k soudu, protože soudce není vázán právním názorem státního zástupce, není vázán právní kvalifikací, je vázán pouze skutkem," řekl s tím, že se zasadí, aby bylo jednání kontrolorů posuzováno jako vydírání.

ČEZ uvedl, že budoucí rozhodnutí státního zastupitelství nebude předjímat.

ČEZ vinu nadále popírá
"Společnost ČEZ si však na základě vlastních auditů i posudků Státní energetické inspekce nadále stojí za legálností veškerých našich postupů, z veškerých právních posudků vyvozujeme, že se naši zaměstnanci žádného nezákonného jednání nedopustili," uvedl v dnešním tiskovém prohlášení mluvčí podniku Martin Pavlíček.

Lidé z ČEZ Měření podle spisu od dubna 2005 do listopadu 2008 v několika desítkách případů odpojovali odběratelům dodávky elektřiny. Poté je údajně nutili, často v nočních hodinách, přijít na pracoviště ČEZ Měření, kde jim hrozili trvalým odpojením elektřiny, oznámením na policii a stupňující se vysokou pokutou, pokud odmítnou spolupracovat. Lidé pak pod tímto psychickým nátlakem podepisovali smlouvy, ve kterých uznávali svůj dluh.

Údajné trestné činnosti se prý dopouštěli v Moravskoslezském a Olomouckém kraji a ve středních a severních Čechách.

S ukázkami výcviku kontrolorů se mohla veřejnost seznámit na záběrech, které médiím poskytla strana Suverenita. Její šéfka Jana Bobošíková v této souvislosti nabízela petici za odvolání představenstva a dozorčí rady ČEZ.

Energetický gigant v reakci v polovině února odpojování neoprávněných odběratelů elektřiny do odvolání pozastavil.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.