Lidovky.cz

Masarykova knihovna láká. Výročí se slaví i v Lánech

Česko

  13:09aktualizováno  13:38
LÁNY/PRAHA - Památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v sobotu připomněl pietní akt u jeho hrobu v Lánech na Kladensku. Den před výročím jeho narození se zároveň poprvé v historii zpřístupnila Masarykova knihovna a další prostory v Novém paláci Pražského hradu.

Busta prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. foto: ČTK

Vzpomínkové akce na lánském hřbitově se zúčastnilo několik stovek lidí včetně prezidentovy manželky Livie Klausové. Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně, v neděli tak uplyne 160 let od jeho narození.

Pietního aktu se letos zúčastnilo více lidí než v předchozích letech. Před Masarykovým hrobem se vytvořila nekonečná fronta lidí s věnci a kyticemi, které neodradila ani zima a husté sněžení. Poklonit prvnímu prezidentovi se přišla i řada politiků, mimo jiné předseda sněmovny, senátoři, hejtmani i zástupci vlády. Z Moravy dorazil sbor v lidových krojích, který u hrobu zazpíval Masarykovu oblíbenou píseň Ach, synku, synku.

Masaryk na koni
Po skončení pietního aktu v Lánech slavnostně odhalili Masarykovu jezdeckou sochu. Dílo v mírně nadživotní velikosti vytvořil sochař Petr Novák z Jaroměře na Náchodsku, náklady dosáhly 2,6 milionu korun. Socha vznikla díky veřejné sbírce. Největší částkou, dvěma miliony korun, do ní přispěl Středočeský kraj.

O výstavu velký zájem
Při příležitosti oslav tohoto výročí zpřístupnila Kancelář prezidenta republiky i Masarykovu knihovnu a prostory v Novém paláci Pražského hradu. I přes občasné husté sněžení od rána přicházely desítky zájemců. Jen během první čtvrthodiny od otevření jich podle organizátorů dorazila asi stovka.

Mimořádný prohlídkový okruh začíná u vstupu "Pod balkonem" na třetím nádvoří Pražského hradu. Návštěvníci nejprve zavítají do audienční místnosti a odtud po schodech vystoupají do druhého patra, kde se nachází Masarykova knihovna.

Výstava probíhá jen tento víkend

Mimořádný prohlídkový okruh je zpřístupněn jen o víkendu 6. a 7. března, v době od 9:00 do 16:30.

Knihovna byla součástí rezidence prezidenta Masaryka. Vznikla při rekonstrukci Pražského hradu po jeho příchodu, v roce 1925 už byla dokončena. Je to jeden z prostorů, který si uchoval podobu tak, jak je Masaryk znal. "Pan prezident si oblíbil tento prostor, kde velice rád pracoval. Zde přijímal i významné návštěvy, raději než v oficiálních sálech," řekl ředitel odboru turistického ruchu Správy Pražského hradu František Kadlec. Podle něj se za Masarykova života v knihovně také podepsalo mnoho významných dokumentů.

Původní knižní vybavení knihovny se v plném rozsahu nedochovalo. Během poválečných let se knihy dostaly do různých institucí. Podstatná část je například v Masarykově ústavu. Knihovna má dva sály a čítá dnes asi 50 tisíc svazků. Slouží potřebám zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky a Správy pražského hradu. Obsahuje naučnou literaturu i beletrii.

Dochovalo se však vybavení knihovny, které je dílem slovinského architekta Josipa Plečnika. Navrhl pro Masaryka nejen regály z ušlechtilého masivního dřeva, ale třeba i pracovní stůl, za kterým Masaryk rád psával vestoje či dodnes funkční fontánu ze slezského mramoru. Svou kancelář zde pak měl prezident Gustáv Husák, takže knihovna byla dočasně převezena jinam, doplnil Kadlec.

Z knihovny návštěvníci sejdou zpět do přízemí, kde si mohou, rovněž poprvé v historii, prohlédnout Plečnikovo Vázové schodiště. Nahlédnou také do badatelny Archivu Pražského hradu, který vznikl z iniciativy Masarykova kancléře Přemysla Šámala. Prostory archivu byly kompletně zrekonstruovány před čtyřmi lety. Z archivu návštěvníci projdou část Jižních zahrad, odkud pak po Býčím schodišti vystoupají zpět na třetí hradní nádvoří.

Čtěte více:

Na prohlídku navazuje výstava v Rožmberském paláci věnovaná životu prezidenta Masaryka a jeho rodiny ze všedního pohledu. Předměty a dokumentace z jeho života - porcelán, rodinné účty, fotografie z rodinného alba či posmrtná maska - ho představují jako občana, člověka, člena rodiny.

Papírová rakev v Brně
U Masarykova památníku na brněnském Komenského náměstí, který tvoří jeho socha v životní velikosti, v sobotu někdo umístil papírovou rakev s nápisem "Svoboda je mrtvá".

"Bližší vysvětlení u ní nebylo," řekla mluvčí policie Andrea Procházková. Policisté odvezli rakev k likvidaci. Případ zaevidovali, po pachateli ale pátrat nebudou. "Jde o vyjádření politického názoru. Podle nás k trestnému činu nedošlo," uvedla mluvčí.

Program k Masarykovu výročí

Výroční akce začaly už v pátek v Rakovníku, kde byla mimo jiné odhalena busta prvního prezidenta v rakovnické nemocnici. V neděli pokračují v Hodoníně. V Lánech v sobotu proběhl pietní akt a odhalili zde Masarykovu jezdeckou sochu před místním muzeem.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.