Lidovky.cz

Mučitel z Kuřimi podal ústavní stížnost. Soudům prý chyběly důkazy

Česko

  15:47
BRNO - První ze šesti lidí pravomocně potrestaných v takzvané kuřimské kauze týrání dětí se obrátil na Ústavní soud se stížností proti svému potrestání.

Jan Turek (vlevo) u soudu na lavici obžalovaných, vpravo Jan Škrla. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Podle informací ČTK jde o Jana Turka, který si odpykává pětiletý trest. O podání stížnosti informovala mluvčí soudu Jana Pelcová, která v tiskové zprávě uvedla Turkovy iniciály.

Na Ústavní soud se již dříve obrátila další odsouzená Barbora Škrlová, která zpochybňovala svou vazbu. Turkova stížnost se ale jako první týká podstaty věci a navazuje na dosavadní rozhodnutí Krajského soudu v Brně, Vrchního soudu v Olomouci a Nejvyššího soudu.

Turek tvrdí, že soud ovlivnila "masáž" médií
Turek ve stížnosti mimo jiné tvrdí, že soudům chyběly důkazy a jejich rozhodování ovlivnila "masáž" hromadných sdělovacích prostředků. "Podle stěžovatele se obecné soudy při svých závěrech o spáchání trestných činů opřely pouze o své úvahy bez potřebného prokázání těchto trestných činů provedenými důkazy," uvedla Pelcová. Stížnost dostal na starost soudce Jiří Nykodým. Nelze předjímat, za jak dlouho soud rozhodne.

Turek si stěžuje také na údajné porušení principu presumpce neviny a práva na spravedlivý proces. Vadí mu například to, jak se předseda senátu krajského soudu vyjadřoval v rozhovorech v médiích. Porušení svých základních práv spatřuje Turek i ve složení senátu krajského soudu.

Ústavní stížnost zatím nikdo jiný nepodal
Turka soudy potrestaly za týrání svěřené osoby ve formě spolupachatelství a ublížení na zdraví. Spolu s dalšími pěti lidmi údajně z nejasných pohnutek mučil a krutě trestal dva chlapce. Mezi odsouzenými, kteří si odpykávají tresty od pěti do deseti let vězení, jsou také matka a teta chlapců.

Ústavní soud podle Pelcové dosud nemá ústavní stížnost nikoho z ostatních odsouzených. Advokát Richard Novák, který hájil Škrlovou, potvrdil, že stížnost dosud nepodával. "Moje zastupování skončilo dovoláním k Nejvyššímu soudu. Ústavní stížnost je věcí rozhodnutí klientky," uvedl Novák. Škrlová podle něj nyní může využít i služeb jiného advokáta. Stížnost podle svých slov zatím nepodával ani advokát tety týraných chlapců Pavel Holub. Blíže se odmítl vyjádřit.

Dva týraní chlapci žili se svojí rozvedenou matkou. Příbuzní a jejich známí je údajně týrali od léta 2006 do května 2007 v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Odsouzení prý děti zavírali do klecí, bili, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem prý bylo vytvořit z chlapců lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy.

Odsouzení byli podle některých názorů členové náboženské sekty. Motivy týrání nikdo uspokojivě nevysvětlil.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.