Lidovky.cz

Rušení poplatků se odkládá, rozhodnou o nich volby

Česko

  19:58
PRAHA - Sněmovna přerušila jednání o návrhu ČSSD na zrušení poplatků ve zdravotnictví ve druhém čtení. Sociální demokraté říkají, že verdikt nakonec vynesou voliči při květnových volbách do sněmovny. Po nich hodlají podat předlohu opět. Poslanci dnes měli probírat i obdobný návrh KSČM na rušení plateb, už se něj ale nedostalo. Sněmovna v minulosti zrušení poplatků schválila. Levice ale nikdy nenašla většinu 101 poslanců na přehlasování senátního veta a stejné by to bylo i nyní.
Ilustrační foto,

Ilustrační foto, foto: Lidové noviny

Návrh ČSSD počítá se zrušením všech poplatků, ale také ročního limitu pro spoluúčast. Poslanec a středočeský hejtman David Rath (ČSSD) to označil za technické nedopatření. Opět vypočítal, že poplatky zavedené za vlády ODS nepřinesly očekávaný efekt, navíc jsou příjmem zdravotnických zařízení a majitelů lékáren a nejdou do zdravotnického systému.

Sociální demokraté označili za nejméně logický poplatek za položku na receptu. Jeho zrušení nabízeli jako kompromisní návrh. "Sněmovna by měla ještě do voleb tento poplatek zrušit a pacientům ulevit," řekl Rath. Času je ale podle něho málo. "Pokud teď neuspějeme, za pár týdnů bude rozhodování na voličích," podotkl poslanec.

Pokud by vyhrála koalice ODS a TOP 09, poplatky budou zachovány, možná valorizovány a budou se platit i některé zákroky, uvedl Rath. Předvolební průzkumy ale favorizují ČSSD, která by podle nich měla s KSČM ve sněmovně nadpoloviční většinu hlasů.

Poplatky nepředstavují pro pacienty zátěž, hájila regulaci ODS

V nejdelší řeči v úterý poplatky obhajoval Boris Šťastný (ODS). Připomněl mimo jiné, že nejsou v rozporu s ústavou a jde o ryze politické rozhodnutí. Spoluúčast je citlivá, platby nepředstavují zátěž pro pacienty, chronicky nemocné pacienty chrání limit a je více peněz na léčbu vážných nemocí, řekl Šťastný. Podotkl, že pro vyšší spoluúčast se v minulosti vyslovil i Rath. Šťastný vypočítal řadu pokusů o zavedení různých plateb ve zdravotnictví od 90. let.

Zmínil se v této souvislosti i o plánech bývalých ministrů zdravotnictví za ČSSD Jozefa Kubinyiho a Marie Součkové. "Je více než tisíc stránek záznamů z médií od roku 1990, že jak ČSSD, tak David Rath vždy a v pravidelných periodách prokazatelným způsobem byli pro jistou míru spoluúčasti pacientů," uvedl Šťastný.

V debatě vystoupilo několik dalších poslanců. Debatu ukončila po sedmé hodině večer předsedající Miroslava Němcová (ODS), když přerušila jednání sněmovny do středečního rána. Kdy se poslanci opět dostanou k jednání o poplatcích, není jasné. Je možné, že do voleb už to vůbec nebude.

Regulační poplatky zavedl ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeni jsou novorozenci, poplatky v ambulanci neplatí děti do 18 let. Těm je spolu se seniory nad 65 let snížen ochranný limit z 5000 na 2500 korun.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.