Lidovky.cz

Aktivisté Greenpeace vylezli s transparenty na komín v Prunéřově

Česko

  7:48aktualizováno  10:20
PRUNÉŘOV - Aktivisté Greenpeace opět lezou na 300 metrů vysoký komín elektrárny Prunéřov II na Chomutovsku. Informovali o tom dnes v tiskové zprávě. Mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová řekla, že na komíně hodlají strávit několik nocí.

Aktivisté Greenpeace opět lezou na komín elektrárny Prunéřov II na Chomutovsku foto: ČTK

Protestují proti její údajně nedostatečné modernizaci. Kvůli tomu už rezignoval ministr životního prostředí Jan Dusík.

Podle mluvčího elektrárenské společnosti ČEZ pro severní Čechy Oty Schneppa skupina zhruba 12 lidí vnikla do elektrárny násilně. Důvod, proč si vybrali právě elektrárnu, zatím nevysvětlili, ČEZ proto požádal o zásah policii, řekl Schnepp.

Podle něj policie v této souvislosti navíc dostane minimálně dvě trestní oznámení, a to pro násilné vniknutí na cizí pozemek a poškozování cizí věci.

"Vyvrcholením bude odpoledne rozvinutí obřího transparentu, text zatím neprozradíme," řekl Jan Piňos z Greenpeace.

Aktivisté podle něj zatím nemají žádné problémy. "Nenarazili jsme dosud na odpor vedení elektrárny. Počasí nám přeje, všichni jsou v pořádku," dodal.

Na komíně potřetí

Na komíně prunéřovské elektrárny protestuje Greenpeace již potřetí. Poprvé to bylo v prosinci 2008, naposledy loni v červnu.

Dnes časně ráno zahájilo výstup na vrchol komína 12 aktivistů ze sedmi evropských zemí.

Dusík chtěl požádat energetickou firmu ČEZ, aby předložila variantu s účinnější technologií, nebo přinesla kompenzační opatření. Premiér Jan Fischer však řekl, že na další zvažování už není čas. Fischer navrhl pověřit řízením ministerstva životního prostředí ministra zemědělství Jakuba Šebestu.

Podle internetových stránek hnutí Greenpeace se na komín vydalo časně ráno 12 lezců. "Tuto nenásilnou přímou akci podniká Greenpeace s cílem upozornit českou i světovou veřejnost na neuvěřitelné okolnosti provázející schvalování polovičaté "modernizace" této elektrárny," stojí ve vyjádření ekologů.

Celkový pohled na Elektrárnu Prunéřov II na Chomutovsku

Prunéřovský Otesánek

"ČEZ je viditelně kvůli Prunéřovu schopen provést cokoliv, včetně vyvolání vládní krize. Je zjevné, že do funkce ministra životního prostředí musí být stůj co stůj instalován někdo, kdo vydá ČEZu vytoužené souhlasné stanovisko k prodloužení provozu prunéřovského Otesánka o dalších 30 let," vzkázal z komína vedoucí energetické a klimatické kampaně Jan Rovenský.

"Pokud chce pan ministr Šebesta vyvrátit podezření, že jeho instalace je ve skutečnosti rozhodnutím (generálního ředitele ČEZ) Martina Romana a jeho politických chapadel, může udělat jedinou věc: vydat k záměru ČEZ bezodkladně negativní stanovisko," sdělil právník Ekologického právního servisu Jan Šrytr.

Pokud podle něj rozhodne opačně a bude ignorovat nezávislý posudek norské společnosti Det Norske Veritas, která potvrdila nedostatečnou modernizaci elektrárny, půjde o potvrzení, že Fischerův kabinet není vládou odborníků.

Připomínky Mikronésie

Mikronésie

Prunéřov vyvolal již dříve mezinárodní zájem poté, co se do procesu posuzování záměru na životní prostředí (EIA) zapojily Federativní státy Mikronésie (FSM).

Podaly připomínky k dokumentaci projektu a požádaly české ministerstvo o negativní stanovisko k záměru ČEZ. Je to poprvé, kdy se stát, který je přímo ohrožen dopady globálních změn klimatu, vyjádřil k emisím uhelné elektrárny v průmyslové zemi.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.