Lidovky.cz

Tendr na náramky pro vězně je podvod, tvrdí podnikatel

Česko

  8:00
PRAHA - Dvoumiliardový tendr na elektronické hlídání "domácích vězňů" dostal další tvrdý úder. Jeden ze zájemců – jednatel poděbradské společnosti ALFA secure František Třeštík – tvrdí, že výběrové řízení je zmanipulované, účelově ze soutěže vylučuje menší tuzemské firmy a je ušité na míru budoucímu vítězi. Ministerstvo spravedlnosti, které ve středu otevřelo obálky s nabídkami konkrétních firem, obvinění odmítá.

Náramek pro domácí vězení - ilustrační foto. foto: Reuters

Výběr firmy, která bude systém elektronických náramků příštích 10 let zajišťovat, provázejí podezření již dlouho. V pondělí přinesla Nova informaci, že zadání zakázky dodatečně upravila advokátní kancelář exministra spravedlnosti a "zlého muže" české justice Pavla Němce tak, aby vítězi poskytla dodatečný manévrovací prostor. Toto tvrzení označilo ministerstvo za nesmysl.

Třeštík si nechal zpracovat analýzu od advokátní kanceláře Sedláčková-Vítek a před týdnem své námitky poslal ministerstvu. Pokud nevezme stížnost v potaz, plánuje se obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a případně na soud.

Tendr se tak může zcela zastavit či minimálně zdržet. Svá podezření také podnikatel poslal v dopise předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Ten tuto informaci včera předal předsedovi vlády Janu Fischerovi.

Třeštík si nebere servítky a tvrdí, že kritéria výběru vítěze jsou stanovena naprosto neprůhledně a umožňují vybrat z ryze subjektivních pohnutek prakticky kohokoliv: "Je zcela evidentní, že toto ,gumové‘ kritérium slouží k tomu, aby mohlo být při hodnocení nabídek potřebným způsobem ohnuto a ministerstvo mohlo vybrat předem zvoleného uchazeče, kterému je tato veřejná zakázka šita na míru."

Další podrobnosti o výběrovém řízení najdete ve čtvrtek v deníku


zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.