Lidovky.cz

Rom Suchý přišel na akci ultrapravice hlídat pořádek

Česko

  8:45aktualizováno  13:49
PRAHA - Na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3 se dnes na shromáždění krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) sešlo podle policejních odhadů přes 100 lidí. Demonstrace skončila bez incidentů asi po hodině a půl, strana upustila od plánovaného pochodu do centra města.

Demonstrace příznivců Dělnické strany na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

DSSS je nástupkyní Dělnické strany, o jejímž zrušení rozhodl v únoru Nejvyšší správní soud. V programu, idejích a symbolech Dělnické strany soud našel xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus. Strana podle něj podněcuje k násilí a usiluje o radikální změnu demokratického zřízení. Dělnická strana podala k Ústavnímu soudu návrh, jímž své rozpuštění napadla.

Mítink navštívil i Rom Suchý

Jakeš u komunistů

Sympatizanti DSSS na náměstí Jiřího z Poděbrad naslouchali projevu volebního lídra strany Tomáše Vandase, v davu byly jak vlajky zrušené Dělnické strany, tak i její nástupkyně - DSSS. Vandas shromážděným mimo jiné řekl, že pokud soud zruší i DSSS, vznikne další nástupnický politický subjekt.

Jeho projev, stejně jako slova dalších řečníků, nevybočovaly z rétoriky typické pro Dělnickou stranu. Mluvčí útočili na všechny velké politické subjekty, upozornili na mnohdy komunistickou či svazáckou minulost současných českých politiků. Vandas ve své řeči mimo jiné odmítl další integraci Evropské unie i možnost, že by ČR přijala společnou měnu euro.

Po půldruhé hodině shromáždění skončilo, obešlo se bez incidentů. Plánovaný pochod do centra města se neuskutečnil.

Mezi posluchači byl i Rom Jiří Suchý, známý tím, že pohladil amerického prezidenta Baracka Obamu a neúspěšně žádal o azyl v Kanadě. Suchý serveru Lidovky.cz řekl, že na mítink DSSS přišel monitorovat, jestli policie chrání veřejný pořádek. Jejich práci zhodnotil po mítinku na výbornou.

"Musím říct, že to policisté výborně zvládli. Mají to ohlídené. A nesouhlasím s Vandasem, když říká, že kontrola občanek účastníků mítinku je šikana," dodal.

Zpěvem Písně práce zahájili tradičně oslavy 1. máje komunisté na pražském Výstavišti. Sešly se zde řádově stovky jejich příznivců a zavítal mezi ně i předlistopadový generální tajemník tehdejší KSČ Miloš Jakeš.

Miloš Jakeš přišel, aby oslavil v pořadí již 120. Svátek práce. "Sama skutečnost, že je to 120. výročí, 120 let tento svátek vydržel, mluví o tom, o jak významný den jde," řekl.

"Dnes význam toho svátku ještě stoupá. Za socialismu to byl svátek, který oslavoval práci. Dnes je to svátek, který znovu bojuje za to, aby práce byla, aby byla spravedlivě oceněná, aby byly sociální jistoty," dodal.

Rozdávalo se mimořádné májové vydání Haló novin, samolepky s nápisem "Volte KSČM", k dostání byly i tiskoviny jako třeba Slovanská vzájemnost. Předseda strany Vojtěch Filip nedorazil, účastní se totiž akce KSČM v Brně.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.